Rozwiązujesz dyktando:

Wywiad z Ateną

-Witamy w programie „Greccy bogowie na bis”! Dzisiaj w studiu gościmy boginię mądrości, i wojny sprawiedliwej. Przed państwem córka wszechwielkiego Zeusa! Brawa!

Droga bogini, podobno Pani weszła na świat z Pani ojca głowy. Czy to prawda?

– Tak, kiedy Zeus połknął swą pierwszą żonę – Metydę, która była w ciąży, zaczął odczuwać silne bóle głowy. Wezwał więc Hefajstosa, boskiego kowala i kazał sobie toporem rozbić głowę, aby się przekonać co jest powodem tego bólu. Z otwartej głowy Zeusa wyskoczyłam ja w pełnej zbroi, z okrzykiem bojowym, potrząsając włócznią. Moim narodzinom towarzyszył jasny blask, ziemia i niebo zadrżały.

– Czy może pamięta Pani kto z ludzi ujrzał Panią jako pierwsze miasto?

– Jeszcze trochę coś pamiętam. Mieszkańcy Rodos tak bardzo się spieszyli, aby być pierwszymi i zasłużyć na szczególną moją opiekę nad nimi, że w pośpiechu zapomnieli ognia i musieli złożyć ofiarę nie paloną. Po nich przybyli z ogniem Ateńczycy i właśnie dlatego ich miasto otoczyłam szczególną opieką. Nie zapomniałam też o mieszkańcach Rodos Jako patronka rzemiosł dałam im umiejętność rzeźbienia cudnych posągów, wyglądających jak żywe.

– Musiała Pani mieć w takim razie trudny wybór. Słyszałam, że ojciec w dzieciństwie jak i teraz najbardziej popierał Pani zdanie. Czy coś jeszcze dla Pani robił?

– Ja już tak bardzo nie pamiętam co było kiedyś, ale na znak szczególnej łaski pozwalał mi używać jego strasznej broni – piorunów, oraz nosić egidę czyli tarczę mego ojca wykutą przez Hefajstosa. Dzielnie pomagałam ojcu w walce z gigantami.

– Gratuluję miejsca obok Pani ojca i miana jednym z najważniejszych bogów w greckim Panteonie. Jaką Pani jest boginią? Czy jest Pani w małżeństwie?

– Jestem surową i niedostępną dziewicą, olbrzymiej postawy, wielkiej siły i niezłomnego hartu, lecz zawsze jestem radosną pomagającą ludziom boginią. Podobnie jak Hestii nie w głowie jest mi miłość i małżeństwa. Cały czas zajęta jestem swoim powołaniem. Jestem patronką wojen, ale tylko tych wzniecanych w słusznej sprawie, w obronie miast podstępnie napadniętych. Jestem patronką także mądrości odziedziczonej po ojcu, nauki, a także rękodzieł, rzemiosł. Greckie słowo „sophia” oznacza nie tylko mądrość, ale i zręczność rzemieślniczą.

– Jakich rzemiosł jest Pani patronką? Jakie wprowadziła Pani wynalazki?

– Jestem patronką między innymi garncarstwa, kowalstwa i tkactwa, a także patronką rzeźbiarzy i architektów. Wprowadziłam wiele wynalazków, jak na przykład pokazałam ludziom jak budować wozy i statki. Opiekuję się też uprawą roli, sama wynalazłam wiele narzędzi używanych w rolnictwie attyckim. Dzięki temu ludzie uzyskiwali większe plony. Nauczyłam ich też hodowli koni.

– A więc ludzie Panią wielbili i czcili. Słyszałam, że na Pani cześć powstał jakiś posąg na Akropolu w Atenach?

– Tak, ludzie z wdzięczności za moją troskę, opiekę i wynalazki, którymi ułatwiłam im życie, bardzo mnie szanowali i czcili. Wyrazem tego był między innymi ten piękny posąg, o którym Pani wspomina. Był to posąg Ateny Promachos, czyli Walczącej, którego autorem był najsłynniejszy grecki rzeźbiarz, zwany Fidiaszem. Posąg miał około siedmiu metrów wysokości i był wykonany z brązu.

– A co z fletem? Słyszałam, że wiąże się z nim jakaś dziwna historia.

– Och tak, stworzyłam instrument zwany fletem i umiałam na nim pięknie grać! Ale denerwował mnie, bo gdy grałam zniekształcał mi policzki! To było okropne! Wyrzuciłam więc go i przeklęłam. Nie mówmy już o tym…

– Dobrze, przejdźmy więc do następnego pytania. Jakie jest Pani ulubione drzewo?

– Zdecydowanie moim ulubionym drzewem jest drzewko oliwkowe, a dodatkowo moim ulubionym ptakiem była sowa.

– Czy Grecy dawali Pani jakieś przydomki? Jeśli tak to jakie?

– Tak, dużo mi tych przydomków powymyślali, na przykład Polias czyli patronka miast, Pallas co oznacza panna, Promachos – pani zastępów, Ergane to pracownica i Partenos czyli dziewica.

– Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz udzielenie nam odpowiedzi na wszystkie pytania.

– Ja również dziękuję za zaproszenie do studia.

– I tak właśnie oto dowiedzieliśmy się o wspaniałej bogini, a w następnym odcinku trochę o mitologii greckiej i nie tylko…

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando