Rozwiązujesz dyktando:

Dyktando na Święto Niepodległości 2021 (dla dorosłych)

Zrównoważony rozwój to jakże pożądana współcześnie hipoteza, do której dążą rządy na całym świecie, zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Ma ona służyć temu, abyśmy żyli i korzystali z dóbr, ale w taki sposób, żeby nie zagrażało to przyszłym pokoleniom. Nie należy naruszać równowagi przyrodniczej i przestrzennej. Wymóg ten znajdujemy w artykule 5 Konstytucji, według którego Rzeczpospolita strzeże niepodległości, kierując się między innymi zasadą zrównoważonego rozwoju. Zwróćmy uwagę, że wdrażanie tych założeń jest też uważane za politykę horyzontalną Unii Europejskiej, czyli kluczową dla różnych projektów, niezależnie od branży.
Rzeczywiście, współcześnie czyhają na nas przeróżne zagrożenia, na przykład wahania temperatur, hałas, skażenie wód czy zatrucie powietrza. Naukowcy ułożyli niechlubny ranking ośrodków europejskich, w których powietrze jest poniżej przeciętnej – cechuje się dużym stężeniem substancji rakotwórczych, dwutlenków i metali ciężkich. Przykro rzec, ale przeważają miejscowości w Polsce. Najgorzej jest w takich gminach, jak Nowy Targ, Pszczyna, Żywiec, Tuchów, Zabierzów, Sucha Beskidzka czy Knurów. Wiąże się to w pewnej mierze z użytkowaniem kopciuchów, czyli urządzeń grzewczych opartych na przestarzałej technologii. Skutkuje to później schorzeniami płuc i układu krążenia.
Spróbujmy znaleźć możliwości ratunku. Superważna jest konsekwentna współpraca na poziomie krajów, ale i wśród samorządów, przedsiębiorstw i centrów naukowych. Na co dzień pomóc może wykorzystanie samochodów hybrydowych i środków komunikacji publicznej. Patrząc szerzej, należałoby rozważyć redukcję samolotów pasażerskich, w szczególności odrzutowych. Olbrzymie korzyści może przynieść użycie źródeł energii odnawialnej, chociażby hydroenergetyki. Duże możliwości stwarza też wodór, zwłaszcza w petrochemii i przemyśle spożywczym. Pamiętajmy, że tylko działając wspólnie, a przy tym rozważnie, rzetelnie i wszechstronnie, możemy wyhamować te zatrważające tendencje.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando