Rozwiązujesz dyktando:

Dyktando na Święto Niepodległości

Chusta, mundur, krzyż, lilijka. Z czym kojarzą się te rzeczy? Wyróżniają one harcerzy, czyli dziewczęta i chłopców, którzy służą Polsce. Nieprzypadkowo w słowach hymnu harcerstwa (od 1918 roku) pojawiają się słowa: „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy”. Zgodnie z przyrzeczeniem harcerze są honorowi, pożyteczni i pomagają innym. Jeden z punktów przysięgi mówi też, że harcerz jest przyjacielem zwierząt oraz że śmieje się i gwiżdże nawet w najcięższym położeniu. Harcerstwo wszechstronnie kształtuje charakter, poszerza horyzonty i cementuje więzi koleżeńskie. Uczy też szacunku dla hierarchii. 
Współcześnie harcerstwo jest szeroko rozpowszechnione, ale na początku dwudziestego stulecia było świeżynką – trendem, który przybył do nas z Anglii i dopiero się u nas przyjmował. W 1912 roku ukazały się drukiem „Harce młodzieży polskiej”, jeden z pierwszych polskich podręczników skautingu. Autorzy książki posłużyli się po raz pierwszy takimi kluczowymi dzisiaj określeniami, jak: harcerz i harcmistrz, druh i drużyna, zastęp, hufiec. Hasła te nawiązywały do historycznych tradycji polskich rycerzy. Dawni harcownicy (lub właśnie harcerze) byli odważni i zręczni, zahartowani w bojach przez regularne ćwiczenia.
Za twórców polskiego harcerstwa uważa się małżeństwo Olgę Drahonowską i Andrzeja Małkowskiego, którzy polskie harcerstwo definiowali w szczególny, specyficznie polski sposób: „skauting plus niepodległość”. Bardzo dobrze był w tym haśle zakorzeniony ówczesny żywotny cel Polaków: wskrzeszenie wolnej ojczyzny. Cud odzyskanej niezawisłości wydarzył się w 1918 roku i otworzył przed Polską daleko poważniejsze, niebłahe zadanie – odbudowę państwowości rozłożoną na wiele kolejnych lat. Jeśli spojrzymy na to ważkie dzieło z dzisiejszej perspektywy, niepodważalne jest to, że również harcerze dołożyli do niego niejedną swoją cegiełkę. 

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.