Największe jezioro na świecie
Zamień czytanie na oglądanie!
Temat wypracowania: Największe jezioro na świecie.
Największe jezioro na świecie to Morze Kaspijskie.
Ma ono powierzchnię w kilometrach kwadratowych trzysta siedemdziesiąt jeden tysięcy osiemset.
Przepływa ono przez następujące kraje:
– Azerbejdżan, jest to państwo znajdujące się w Azji Zachodniej, dokładnie na pograniczu Europy i Azji, graniczy ono z Turcją, Iranem, Armenią, Gruzją oraz Rosją,
– Rosja, jest to federacyjne państwo, które rozciąga się od Europy Wschodniej, razem z eksklawą w Europie Środkowej, kończąc na północnej części Azji aż do Oceanu Spokojnego, te państwo składa się zgodnie ze swoją konstytucją z osiemdziesięciu pięciu federalnych podmiotów,
– Kazachstan, osiemdziesiąt osiem procent tego państwa leży w Azji Środkowej, a pozostałe dwanaście procent znajduje się w Europie Wschodniej, na terenach od rzeki Emba na zachód, to państwo powstało w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku, a graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz z Federacją Rosyjską,
– Turkmenistan, jest to państwo leżące w Azji Środkowej, od gór Kopet-Dag na północ, rozciąga się ten kraj na tysiąc sto dziesięć kilometrów od wschodu do zachodu oraz sześćset pięćdziesiąt kilometrów z północy na południe, a większość mieszkańców tego kraju to Turkmeni,
– Iran, jest państwo na Bliskim Wschodzie.
Nazwa tego jeziora z pewnością jest myląca, ponieważ występuje w niej słowo ‘morze’, jednakże faktem jest to, że to Morze Kaspijskie jest największym jeziorem, a swoją powierzchnią wszystkie zbiorniki deklasuje.
Z dna Morza Kaspijskiego są wydobywane ogromne złoża ropy.
Dlatego właśnie region Morza Kaspijskiego dla światowej gospodarki jest bardzo ważny.
Te duże złoża ropy leżące na dnie były też przyczyną sporu o podział wód pomiędzy pięć państwa nadbrzeżnych.
Morze Kaspijskie w różnych językach możemy spotkać następująco:
– w języku perskim: ‘ دریای خزر’, lub ‘Darja-je Chazar’,
– w języku rosyjski: ‘Каспийское море’, lub ‘Kaspijskoje morie’,
– w języku azerskim: ‘Xəzər dənizi’,
– w języku kazachskim: ‘Каспий теңізі’, lub ‘Kaspij tengyzy’,
– w języku turkmeńskim: ‘Hazar deňzi’.
Morze Kaspijskie jest bezodpływowym, słonym jeziorem reliktowym, które znajduje się w Azji oraz w północnej części w Europie.
Jezioro największe świata z powierzchnią, która zmienia się z powodu wahań poziomu wody, bo na przykład powierzchnia wynosiła czterysta czterdzieści dwa tysiące kilometrów kwadratowych w 1930 roku.
Maksymalna głębokość Morza Kaspijskiego jest to tysiąc dwadzieścia pięć metrów.
Zasolenie tego jeziora to zaczynając od części północnej słodkowodnej wynosi do 10-12‰, natomiast w części południowej oraz środkowej sięga do bardzo dużego, ponieważ jest to nawet 300‰ w Kara-Bogaz-Goł, czyli zamkniętej zatoce.
Dwieście pięćdziesiąt lat wynosi czas wymiany wód.
W starożytności to jezioro nosiło przeróżne nazwy, a był on nazywany następująco: ‘Morze Kwalijskie’, ‘Morze Azarskie’ oraz ‘Ocean Hyrkański’.
Przez większą część średniowiecza podczas epoki antycznej powszechnie wszyscy uważali, iż Morze Kaspijskie stanowi wielkiego północnego oceanu zatokę.
Między innymi taki pogląd głosili: Izydor z Sewilli (to arcybiskup Sewilli, doktor Kościoła oraz święty Kościoła katolickiego), Pomponiusz Mela (to rzymski geograf), Strabon (to grecki podróżnik, geograf i historyk) oraz Eratostenes (to grecki geograf, astronom, matematyk, filozof i poeta).
Herodot, który był greckim historykiem, nazywanym ‘ojcem historii’, a z czasem również nazywany ‘ojcem geografii’, pisał natomiast o Morzu Kaspijskim, że jest to morze osobne, i że nie łączy się ono z innymi morzami.
Podał również przykład, że całe morze, po którym Hellenowie jeżdżą, a jest to Morze Śródziemne, następnie morze leżące poza Słupami Heraklesa (jest to grecka, starożytna nazwa Skały Gibraltarskiej, czyli jurajskiej wapiennej góry, oraz góry, która znajduje się po stronie drugiej Cieśniny Gibraltarskiej, a Cieśnina Gibraltarska to cieśnina, która łączy Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim, a zarazem oddzielając Afrykę od Europy), czyli tak zwane Atlantyckie oraz Morze Czerwone, wszystkie tworzą jedną całość.
O Morzu Kaspijskim Herodot mówi, że jest inne, iż jest samo dla siebie, że jego długość wynosi piętnaście dni jazdy dla kogoś, kto posługuje się wiosłem, natomiast szerokość, w miejscu, gdzie stosunkowo jest najszersze, zajmie dla takiej osoby osiem dni jazdy.
Morze Kaspijskie, tak samo jak Morze Czarne oraz Morze Śródziemne, jest Oceanu Tetydy reliktem.
Albowiem rzekami jest zasilane to poziom wody się podnosił oraz opadał znacząco wiele wiele razy, a podczas suchych okresów wysychało, odkładając przy tym na dnie pokłady soli, które później pokryte były osadami, które zostały naniesione przez wiatr.
Niektórzy z rosyjskich historyków utrzymuje, iż poziom wody, który podniósł się w średniowieczu, spowodował na obszarach nadbrzeżnych powódź.
W latach czterdziestych-siedemdziesiątych dwudziestego wieku poziom morza zaczął opadać, a następnie do poziomów z lat trzydziestych podniósł się.
Obecnie raczej ten poziom jest stabilny, lecz z tendencją do opadania.
Głębokość średnia w części północnej wynosi pięć-sześć metrów, w środkowej sto dziewięćdziesiąt metrów, natomiast w południowej głębokość osiąga nawet ponad jeden kilometr.
Morza Kaspijskiego wyspy łączną powierzchnię mają około dwa tysiące kilometrów kwadratowych.
Wysp powierzchnia Morza Kaspijskiego wynosi około dwa tysiące kilometrów kwadratowych.
Największe z tych wysp to:
– Wyspy Focze, które mają powierzchnię około sto trzydzieści kilometrów kwadratowych, znajdują się one u wybrzeży Kazachstanu, w północno-wschodniej części Morza Kaspijskiego, są one archipelagiem pięciu wysp nizinnych, powierzchnia Wyspy Focze mają powierzchnię około sto trzydzieści kilometrów kwadratowych i są one uznawane za bardzo ważne dla populacji ptaków, a dokładnie dla ich ochrony, ponieważ podczas przelotów jest spotykany tu perkoz rdzawoszyi, a na wyspach gniazdują rybitwy czubate,
– Czeczeń, który ma powierzchnię około pięćdziesięciu pięciu kilometrów kwadratowych i znajduje się blisko Rosji,
– Ogurjaly, który ma powierzchnię około czterdzieści pięć kilometrów kwadratowych, należy ona do Turkmenistanu, jest ona położona w południowo-wschodniej części Morza Kaspijskiego,
– Bakı arxipelaqı, grupa wysp znajdujących się w pobliżu Azerbejdżanu.
W Morzu Kaspijskim żyją jesiotry, a ich ikra, czyli komórka jajowa tych ryb, jest ceniona na całym świecie zważywszy na jej walory smakowe, jest ona jednym z lepszych rodzajów kawioru.
Jednakże grozi wyginięcie populacji jesiotrów z powodu przełowienia, dlatego właśnie organizacje ekologiczne bardzo się starają o zakaz połowów tych właśnie ryb, dopóki populacja jesiotrów nie powróci do równowagi.
Do Morza Kaspijskiego wpadają następujące rzeki: Wołga (rzeka w Rosji), Ural (rzeka w Rosji i Kazachstanie) oraz Kura (rzeka w Azji).
Jest możliwa między Morzem Kaspijskim a Azowskim żegluga, jest ona przez Kanał Wołga-Don, jest to sztuczna wodna droga, która łączy rzeki Wołgę i Don, żegluga między Morzem Kaspijskim a Bałtykiem jest również możliwa przez kanał Wołżańsko-Bałtycki, jest to system rzek i kanałów żeglownych znajdujący się w Rosji, natomiast żegluga między Morzem Kaspijskim a Morzem Białym jest przez Kanał Białomorsko-Bałtycki, ten kanał został zbudowany przez politycznych nieopłacanych więźniów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli ZSRR.
Do większych miast, które leżą nad Morzem Kaspijskim należą:
– miasto Baku, znajdujące się w Azerbejdżanie,
– miasto Machaczkała, znajdujące s
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!