Demografia Polski
Zamień czytanie na oglądanie!
Jak powszechnie wiadomo, liczba ludności na świecie ciągle rośnie, i to w nieprawdopodobnym tempie. Czy wiesz, że w 1960 roku wielkość ta wynosiła 3 mld, natomiast według prognoz w 2023 wyniesie już 8 mld? Każdy kraj charakteryzuje się swoim przyrostem naturalnym, przez co mieszkańców danego państwa przybywa bądź ubywa. A jak kształtowała się demografia Polski od powstania państwa Mieszka I aż do dziś?
Ludność Polski kiedyś, a dziś
Ok. 1000 r., czyli kilka lat po śmierci Mieszka I Polska liczyła sobie od 1 do 2 mln mieszkańców i przez kilkaset lat nie ulegała większym zmianom. Pod koniec rządów króla Zygmunta II Augusta żyło w przybliżeniu 7,5 mln ludności. Do drugiej połowy XVIII w. populacja wynosiła 12 milionów, by na początku następnego stulecia drastycznie zmniejszyła się do 9 mln. Było to spowodowane głównie wojnami, utratą niepodległości, a także licznymi wyjazdami za granicę bądź zesłaniami na Sybir. Największy wzrost demograficzny nastąpił między 1846 a 1911 rokiem, kiedy to 11 milionów uległo podwojeniu. Kilka lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 ilość Polaków powiększyła się ponownie do 27 milionów, a przed II wojną światową około 35 milionów mieszkańców. Po wojnie pojawił się kryzys, a liczba ludności spadła do 24 mln. W czasach komunistycznej Polski sukcesywnie rosła liczba Polaków – rok po upadku systemu na ziemiach polskich mieszkało 38 mln mieszkańców, co nie zmieniło się do dziś, chociaż już od dłuższego czasu możemy zaobserwować przyrost ujemny, co oznacza, że więcej ludzi umiera niż rodzi się.
Zróżnicowanie na tle narodowościowym
Historia widziała takie lata, gdy koło siebie w Polsce mieszkali Polacy, Rusini, Żydzi, Niemcy i przedstawiciele innych narodów, jednak to już przeszłość. Polska jest prawdopodobnie jednym z najmniej zróżnicowanych na tle narodowościowym krajem Europy. Według badania Narodowego Spisu Powszechnego sprzed 10 lat (2011 r.) aż 998 na 1000 mieszkańców Polski deklaruje posiadanie obywatelstwa polskiego jako jedynego bądź jednego z dwóch. Tylko piętnaście setnych procenta pytanych nie miało polskiego obywatelstwa, jednak te dane mogą być zaniżone.
Według badań odbytych w 2002 r. ponad 96% ankietowanych deklaruje narodowość polską, nieco ponad 1% inną narodowość, a 2% pytanych nie zadeklarowało swojej tożsamości narodowej.
Zanim przytoczę tu wyniki badania przynależności narodowej/etnicznej warto poznać dwa wyrażenia, często mylone i niepoprawnie interpretowane.
Mniejszość narodowa to grupa ludzi pochodzących z obcego kraju, która stanowi niewielki odsetek populacji w danym państwie. Osoby z mniejszości narodowej mają własny język, obyczaje, kulturę, religię itp. Mniejszość narodo
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!