Ameryka Północna
Zamień czytanie na oglądanie!
Ameryka Północna to sen wielu ludzi. Piękne krajobrazy, bajecznie bogaci biznesmeni, nowojorska giełda i zielone dolary oraz zachody słońca nad oceanem mogą być spełnieniem marzeń mieszkańców innych regionów świata.
Ameryka Północna to jeden z siedmiu kontynentów świata. Jego powierzchnia stanowi 16,3 procent obszaru naszej planety i wynosi 24,2 milionów kilometrów kwadratowych, wliczając w to wyspy. Znajduje się w czołówce kontynentów pod względem powierzchni i zajmuje 3 miejsce (za Azją i Afryką). Do Ameryki Północnej zalicza się także Amerykę Środkową. Liczba ludności Ameryki Północnej oscyluje w pobliżu 580 milionów. To ludność bardzo zróżnicowana kulturowo i etnicznie. Od bogatych biznesmenów po biednych żebraków. W Ameryce Północnej są 24 państwa i 13 terytoriów zależnych. Państwem największym pod względem powierzchni jest Kanada, drugim z kolei są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a trzecie miejsce zajmuje Meksyk. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, gdzie zamieszkuje blisko 331 milionów ludzi (2020).
Kontynent leży na północnej i zachodniej półkuli kuli ziemskiej. Otoczony jest przez trzy oceany: Spokojny i Arktyczny oraz Atlantycki. Ocean Spokojny znajduje się po zachodniej stronie Ameryki Północnej. Od strony północnej Amerykę oblewa Ocean Arktyczny. Natomiast wschodnie wybrzeże kontynentu położone jest nad Oceanem Atlantyckim.
To otoczenie Ameryki Północnej przez Oceany powoduje, że linia brzegowa kontynentu jest długa i wynosi 75 600 kilometrów. Jednocześnie linia brzegowa Ameryki Północnej jest różnorodna i bardzo malownicza oraz jest najdłuższa spośród pozostałych kontynentów.
Południowe krańce Ameryki Północnej stykają się z kolejnym kontynentem – Ameryką Południową, zwaną inaczej Ameryką Łacińską. Z kolei od Azji, Amerykę Północną oddziela Cieśniną Beringa.
Do powierzchni Ameryki Północnej zaliczana jest także Grenlandia, która jest największą wyspą niekontynentalną na Ziemi. W jej skład wchodzą też wyspy na Morzu Karaibskim. Wyspy to 16,7 procent powierzchni Ameryki Północnej. Z kolei 8,3 procent kontynentu to półwyspy.
Największą wyspą Ameryki Północnej jest Grenlandia z powierzchnią 2175,6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Kolejnymi są Ziemia Baffina o obszarze 507 tysięcy kilometrów kwadratowych oraz Wyspa Królowej Elżbiety o powierzchni 419 tysięcy kilometrów kwadratowych. Następne w kolejności są: Wyspa Wiktorii (217 tysięcy kilometrów kwadratowych), Wyspa Ellesmere’a (196 tysięcy kilometrów kwadratowych), Nowa Fundlandia o obszarze 112 tysięcy kilometrów kwadratowych oraz Kuba z powierzchnią 105 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Z kolei do największych półwyspów zaliczane są półwyspy: Labrador, Jukatan, Półwysep Kalifornijski oraz Floryda. Następnymi w kolejności są półwyspy: Melville’a, Seward oraz Nowa Szkocja i Alaska.
Ukształtowanie terenu
Ameryka Północna jest kontynentem bardzo zróżnicowanym pod względem środowiska. Na jego powierzchni znajdziemy zarówno góry, jak i jeziora czy wyżyny. Jednak góry i wyżyny przeważają nad nizinami. Przeciętna wysokość terenu nad poziomem morza wynosi 781 metrów. Szczytem o najwyższej wysokości nad poziomem morza w Ameryce Północnej jest Denali, zwany wcześniej Mount McKinley. Jego wysokość to 6190 metrów nad poziomem morza. Leży w górach Alaska i jest zaliczany do szczytów Korony Ziemi (Korona Ziemi to zbiór najwyższych szczytów górskich na Ziemi). Z kolei punktem położonym najniżej jest tak zwana Dolina Śmierci. Leży na wysokości 86 metrów poniżej poziomu morza. Dolina Śmierci to największa depresja na kontynencie Ameryki Północnej. Położona jest w stanie Kalifornia na pustyni Mojave. O niskim znaczeniu nizin w krajobrazie tego kontynentu świadczy fakt, że około 64 procent jego obszaru położone jest na wysokości powyżej 30 metrów nad poziomem morza. Przez całą zachodnią część Ameryki Północnej przebiegają góry Kordyliery. Ten łańcuch górski rozciąga się: na północy od Cieśniny Beringa po południową część regionu do Kanału Panamskiego. Występowanie krajobrazu górskiego determinuje szereg innych czynników przyrodniczych i klimatycznych. Zależne od niego są nie tylko flora i fauna, lecz także klimat, gęstość zaludnienia czy poszczególne dziedziny przemysłu. Góry Kordyliery pozostają do dzisiaj aktywne sejsmicznie. Chodzi o trzęsienia ziemi i procesy wulkaniczne.
Z kolei po wschodniej stronie kontynentu położone są góry Appalachy. Rozciągnięte są na szerokości od 300 do 500 kilometrów, a ich długość wynosi 2600 kilometrów. Szczytem najwyższym tego pasma górskiego jest góra Mount Mitchell, która położona jest 2037 metrów nad poziomem morza. To tutaj utworzyły się liczne skupiska złóż mineralnych. Jest to głównie węgiel kamienny, rudy żelaza i cynku, ale nie brakuje także ropy naftowej, gazu ziemnego i marmuru.
Środowisko naturalne Ameryki Północnej
Rzeki Ameryki Północnej
Największym systemem rzecznym w Ameryce Północnej jest system Missisipi – Missouri. Jego długość wynosi 5970 kilometrów. System ten znalazł swoje miejsce na terenach nizinnych pomiędzy górami Kordylierami a pasem Appalachów. Jego wody wpływają do Oceanu Atlantyckiego, a przeciętny przepływ wody to 18 500 metrów sześciennych na sekundę. Rzeka Missisipi uznawana jest pod względem długości za czwartą rzekę na kuli ziemskiej zaraz za Nilem, Amazonką i rzeką Jangcy. Ciekawostką może być fakt, że Mark Twain w książkach „Przygody Tomka Sawyera” i „Przygody Hucka Finna” rozegrał akcję właśnie nad rzeką Missisipi.
Drugą rzeką Ameryki Północnej jest rzeka Mackenzie. To jednocześnie najdłuższa rzeka w Kanadzie. Długość Mackenzie wynosi 4241 kilometrów. Jej nazwa wzięła się od nazwiska Alexandra Mackenzie, który był podróżnikiem, starającym się tą rzeką dopłynąć do Oceanu Pacyficznego. Obszar dorzecza rzeki Mackenzie wynosi 1760 tysięcy kilometrów kwadratowych. Rzeka Mackenzie uchodzi do Oceanu Arktycznego.
Trzecią rzeką Ameryki Północnej jest rzeka Świętego Wawrzyńca. Wody rzeki Świętego Wawrzyńca umożliwiają żeglugę śródlądową między Wielkimi Jeziorami a Oceanem Atlantyckim. Ta rzeka to najważniejszy odpływ wodny z terenu Wielkich Jezior. Jej długość to 3058 kilometrów.
Kolejnymi dużymi rzekami omawianego kontynentu są rzeki Jukon, Rio Grande, Nelson oraz Arkansas, Kolorado oraz Columbia z długością 2000 kilometrów. Rzeki płynące na zachodzie kontynentu na swojej drodze spotykają bardzo dużą ilość malowniczych wodospadów. W rzekach Ameryki Północnej przepływ wody jest ogromny, dlatego też mogą być wykorzystywane w przemyśle energetycznym do produkcji energii poprzez elektrownie wodne.
Jeziora Ameryki Północnej
Jeziora w Ameryce Północnej mają głównie charakter polodowcowy. Najbardziej chyba znane jeziora na tym kontynencie to Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie. Jest to największe zgromadzenie wody słodkiej w jednym miejscu na świecie. Do tej magicznej piątki zalicza się następujące jeziora: Górne, Huron, Michigan, Erie oraz Ontario, spośród których największe jest Jezioro Górne. Wielkie Jeziora zlokalizowane są na pograniczu pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Pomiędzy jeziorami występują cieśniny, kanały i rzeki, które je ze sobą łączą. Jak to we wszystkich regionach świata, przy zbiornikach wodnych ludzie lokalizowali swoje posiadłości. Tak też jest wokół Wielkich Jezior.
Ważnym jeziorem w Ameryce Północnej jest także Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, które leży w Kanadzie w jej północno-zachodniej części. Jego powierzchnia wynosi 31 153 kilometrów kwadratowych. Jeśli chodzi o powierzchnię, Wielkie Jezioro Niedźwiedzie zajmuje czwarte miejsce w Ameryce Północnej, a w skali światowej ósme. Maksymalna głębokość wód jeziora to 446 metrów, a samo jezioro leży na 156 metrach nad poziomem morza.
Kolejnym dużym jeziorem kontynentu jest Wielkie Jezioro Niewolnicze. Jest to jezioro, które może poszczycić się największą głębok
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!