Ameryka Południowa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ameryka Południowa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Myśląc o Ameryce Południowej od razu wyobrażamy sobie bogactwo etniczne, kolorowe poncho, muzykę i piłkę nożną.
Ameryka Południowa to jeden z siedmiu kontynentów na świecie. Położony jest na zachodniej półkuli, a także w przeważającej części na półkuli południowej, a w części mniejszej na półkuli po stronie północnej. Obszar Ameryki Południowej to 17,8 miliona kilometrów kwadratowych.
Kontynent otoczony jest wodami Oceanów. Od strony wschodniej Amerykę Południową otacza Ocean Atlantycki. Od strony zachodniej oblany jest Oceanem Spokojnym. Jednakże ze względu na to, że Ameryka Południowa ma kształt trójkąta, jej linia brzegowa jest najkrótsza i mało urozmaicona w porównaniu z innymi kontynentami świata. Największymi półwyspami Ameryki Południowej są Brunswick i Taitao. Z kolei jako wyspy o największej powierzchni możemy uznać: Ziemię Ognistą, Riesco oraz Santa Inés.
Północne krańce kontynentu graniczą z Ameryką Północną poprzez Przesmyk Panamski i Morze Karaibskie. W Ameryce Południowej położone jest 13 państw i 2 terytoria zależne. Są to:
1.Państwa:
Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela, Trynidad i Tobago
2.Terytoria zależne:
Gujana Francuska, będąca we władaniu Francji i Falklandy, należące do Wielkiej Brytanii.
Pod względem zajmowanego terytorium, Ameryka Południowa jest czwartym kontynentem świata. Wyprzedza ją Azja, Afryka i Ameryka Północna. Ameryka Południowa to liczny kontynent, który zamieszkuje około 396 milionów ludzi. Jest to około 5,8 procent mieszkańców całej kuli ziemskiej. Najbardziej zaludnionym miastem Ameryki Południowej jest São Paulo, które zamieszkuje niemal 20 milionów osób.
Geografia – rekordy Ameryki Południowej
Na kontynencie położony jest najwyższy wodospad świata, którym jest Salto del Angel w Wenezueli. W Ameryce Południowej znajduje się także rzeka Amazonka. Amazonka uznawana jest przez niektórych za najdłuższą rzekę świata, dłuższą nawet niż Nil, jednak jej długość jest sprawą dyskusyjną. Najczęściej podawana długość to 6400 kilometrów. Pewne jest natomiast to, że Amazonka to rzeka z największym przeciętnym przepływie na świecie oraz że jej dorzecze ma największą powierzchnię na Ziemi, to jest około 7 milionów kilometrów kwadratowych. Z tego powodu w dorzeczu Amazonki rosną bardzo duże lasy tropikalne, będące największymi lasami deszczowymi. Jest to tak zwana Amazonia. W Ameryce Południowej występuje również najdłuższy łańcuch górski, czyli Andy. Ich najwyżej położony szczyt to Aconcagua, liczący 6962 metrów nad poziomem morza. Jest tutaj także najbardziej suche miejsce na świecie, czyli Pustynia Atacama. Kolejnym rekordem geograficznym Ameryki Południowej jest najwyżej znajdujące się jezioro, którego używa się w celach handlowych i jest nim jezioro Titicaca. Na tym kontynencie jest także najwyższy wulkan, którym jest Ojos del Salado, położony na wysokości 6885 metrów nad poziomem morza, a także najwyższy ciągle aktywny wulkan – Llullaillaco. Wulkan Llullaillaco położony jest w górach Andach Środkowych na granicy państwa Argentyny i Chile. Ameryka Południowa słynie również z najwyżej położonej stolicy świata – miasta La Paz. Miasto to leży w Boliwii i nie jest oficjalną stolicą państwa, lecz siedzibą jego rządu. Oficjalną stolicą jest miasto Sucre, lecz wszystkie ważniejsze instytucje kraju, to jest siedziba parlamentu, prezydenta oraz rządu, położone są w La Paz. Z kolei obszar Puerto Toro w Chile uznaje się za najbardziej wysunięty na południe teren, który jest zamieszkały (nie uwzględniając stacji badawczej na Antarktyce).
Ukształtowanie terenu Ameryki Południowej
Krajobraz Ameryki Południowej to przede wszystkim krajobraz nizinny. Przeciętna wysokość lądu to 655 metrów nad poziomem morza. Największe niziny Ameryki Południowej to Nizina Orinoko, Nizina Amazonki, Nizina La Platy. Niziny zajmują środkową część kontynentu.
Na zachodniej części kontynentu położone są góry Andy. Andy stanowią ciąg dalszy gór Kordylierów, które leżą w Ameryce Północnej. Najwyższym szczytem Andów jest położona w Argentynie góra Aconcagua, leżąca 6962 metrów nad poziomem morza. Z kolei najniżej położone miejsce w Ameryce Południowej to jezioro Laguna del Carbon, także w Argentynie. Jezioro leży na terenie depresji Gran Bajo de San Julián na wysokości 105 metrów poniżej poziomu morza.
Wschodnia strona Ameryki Południowej to obszar wyżynny. Największe wyżyny kontynentu to: Wyżyna Gujańska, Wyżyna Brazylijska oraz Wyżyna Patagońska.
Flora i fauna Ameryki Południowej
Kontynent ten jest bardzo różnorodny pod względem biologicznym. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że Ameryka Południowa jest nie do końca dostępna dla człowieka. Innym powodem jest duża rozciągłość południkowa kontynentu. Skutkiem tego jest występowanie w Ameryce Południowej znacznej ilości bardzo ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt. Ameryka Południowa przez długi czas ze względu na specyficzną geologię była odizolowana od innych lądów. Spowodowało to wytworzenie się tutaj specyficznej fauny. Ameryka Południowa to zbiorowisko bardzo dużej liczby zwierząt. Część gatunków to tak zwane gatunki endemiczne, czyli takie, które występują tylko na danym terenie. Niektóre rodzaje zwierząt pojawiły się w Ameryce Południowej poprzez przedostanie się przez Przesmyk Panamski, łączący kontynent z Ameryką Północną. Typowymi gatunkami dla Ameryki Południowej są małpy. Jest ich tutaj wiele gatunków. Mieszkają tu także na przykład lamy, jaguary, tapiry, anakondy czy piranie. Bardzo bogate jest również królestwo ptaków. Występują tu nandu, kolibry, tukany czy bławatniki, papugi i kondory. Nie brakuje także gadów, takich jak krokodyle, aligatory, jaszczurki, żółwie czy kajmany.
Z kolei, jeśli chodzi o florę, jest ona najbardziej rozwinięta w lasach Amazonii. Najbardziej charakterystyczne dla Ameryki Południowej są wilgotne lasy równikowe, wiecznie zielone. Ogromne dorzecze Amazonki to idealne miejsce dla tych drzewostanów – rzeka zapewnia odpowiednią wilgotność, dzięki której drzewa mogą rosnąć. W innych rejonach Ameryki Południowej, głównie w Nizinie Orinoko lub na Wyżyny Brazylijskiej występują lasy suche, które zrzucają liście, kiedy przychodzi pora sucha. W środkowej części Ameryki Południowej położone są sawanny. Południowy obszar Wyżyny Brazylijskiej porośnięty jest lasami araukariowymi, natomiast na nadmorskich częściach tej Wyżyny pojawiają się stepy, zwane pampami. Pampy występują w Argentynie oraz Urugwaju.
Innym typem roślinności mogą poszczycić się obszary górskie. W Andach świat roślin jest bardzo zróżnicowany. Południowe strony Andów to flora typowa dla obszarów okołobiegunowych. Z kolei zachodnia strona Andów porośnięta jest lasami liściastymi wiecznie zielonymi.
Roślinność Ameryki Południowej jest bardzo zróżnicowana. Kolejnym tego przykładem jest występowanie tundry subantarktycznej na południowym obszarze Ziemi Ognistej czy suchych stepów i półpustyń na terenie Wyżyny Patagońskiej.
Klimat Ameryki Południowej
Ameryka Południowa cechuje się występowaniem wszystkich stref klimatycznych na swoim obszarze. W północnej części kontynentu klimat ma cechy strefy równikowej. To tu występują wiecznie zielone lasy Amazonii. Schodząc niżej, klimat przemienia się w zwrotnikowy, następnie podzwrotnikowy i umiarkowany. W południowej części kontynentu klimat osiąga cechy charakterystyczne dla klimatu subpolarnego. Zróżnicowanie to odzwierciedla się w średniej sumie opadów na danym obszarze. I tak na przykład Nizina Amazonki to obszar

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.