Amplituda temperatury

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Amplituda temperatury, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Człowiek ma w zwyczaju codziennie spoglądać na prognozę pogody, która nam mówi, jakiej pogody możemy spodziewać się w kolejnym dniu i kilku następnych. Mówi się, że przewidywanie pogody to jak wróżenie z fusów. Opracowywane są także pogody długoterminowe, które jednak mogą nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Zmienność warunków atmosferycznych jest tak duża, że ich określanie na przykład na dwa tygodnie w przód jest prawie niemożliwe, mimo posiadania przez współczesny świat wielu nowoczesnych metod i narzędzi do tego służących. Prognoza pogody pomaga nam podjąć decyzję o, zaczynając od najbardziej przyziemnej kwestii, ubiorze, a także o aktywności, jaką człowiek może podjąć lub nie w danym dniu. Na przykład, kiedy pada deszcz trudno się wybrać nad jezioro lub plażę, by biwakować. Temperatura powietrza albo sprzyja spacerom na zewnątrz, albo wręcz przeciwnie, nie zachęca do wychodzenia z domu. Jak możemy zdefiniować temperaturę powietrza?
Temperatura powietrza to jeden z głównych elementów meteorologicznych, który określa poziom ciepła w atmosferze.
Wszystkie dane na temat temperatury powietrza są gromadzone za pomocą stacji meteorologicznych. Temperaturę powietrza mierzy się na poziomie dwóch metrów powyżej gruntu. Do jej pomiary służy termometr, który jest schowany w klatce meteorologicznej przed bezpośrednim działaniem słońca. Praktycznie każdy z nas ma termometr w domu. Aktualnie nawet niektóre aplikacje w smartfonach mówią nam o poziomie temperatury. W stacjach meteorologicznych inne termometry służą do mierzenia temperatury maksymalnej i minimalnej. Jednostką pomiaru temperatury są stopnie Celsjusza, Fahrenheita albo kelwiny.
Różnicę, jaka występuje pomiędzy najwyższą temperaturą powietrza, a jej wartościami najniższymi w określonym czasie, nazywamy amplitudą temperatury powietrza. Amplituda określa zmianę temperatury. Może być określana w ujęciu rocznym albo dobowym. Przeciętna amplituda powietrza w ciągu roku charakteryzuje dane rejony Ziemi. Dodatkowo amplituda powietrza to jeden z podstawowych warunków wyznaczania stref klimatycznych i typów klimatu. Zmiana temperatury zarówno w ciągu roku, jak i w ciągu doby, zależna jest od zmian, jakie zachodzą w przestrzeni promieniowania słonecznego.
Wszyscy wiemy z codziennego życia, że temperatura powietrza w ciągu dnia jest zmienna. Zmienia się w zależności od pory dnia. Rano, kiedy wychodzimy z domu, zazwyczaj jest dosyć chłodno. Wraz z upływem czasu temperatura powietrza zwiększa się. Najcieplej jest podczas wczesnego popołudnia, natomiast najchłodniej w nocy.
Amplituda w ujęciu rocznym polega, jak sama nazwa wskazuje, na różnicy pomiędzy temperaturami na przestrzeni jednego, całego roku. Bierze się tutaj pod uwagę przeciętną temperaturę powietrza najcieplejszego oraz najzimniejszego miesiąca.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.