Anekumena

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Anekumena, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Anekumeną nazywany jest jeden z rodzajów obszarów lądowych, wynikający z podziału terenu ze względu na stopień jego zasiedlenia. Obejmuje tereny niezamieszkane, bezludne i niewykorzystywane gospodarczo.
Pozostałe dwa rodzaje to:
ekumena, czyli tereny stale zamieszkane i wykorzystywane gospodarczo przez ludność,

subekumena – są to obszary zamieszkiwane i wykorzystywane gospodarczo przez człowieka w sposób okresowy, sezonowy.

Warto tu zaznaczyć, że pewne tereny są łatwiej osiągalne dla człowieka (zasiedlane przez niego bez większej trudności), inne zaś trudniej jest mu zdobyć. Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia ludności na kuli ziemskiej.
Należy w tym miejscu postawić pytanie: Co w takim razie decyduje o rozmieszczeniu ludności? Jakie czynniki mają na to wpływ?
Otóż o nierównomiernym rozmieszczeniu populacji na ziemskim globie decydują warunki naturalne (czynniki przyrodnicze) oraz czynniki pozaprzyrodnicze.
Do przyrodniczych czynników rozmieszczenia ludności na Ziemi zaliczamy:
warunki klimatyczne,

jakość gleb,

rzeźbę terenu i wysokość bezwzględną,

dostęp do wody słodkiej,

występowanie surowców mineralnych (takich jak rudy metali oraz węgiel kamienny czy brunatny).

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozlokowanie ludności są warunki klimatyczne. Największa liczba ludzi osiedliła się na obszarach o łagodnym klimacie, ze względu na występującą w nim odpowiednią wysokość temperatury powietrza, a także wystarczającą ilość opadów i wilgotność powietrza. Najbardziej sprzyjające warunki klimatyczne występują w strefie klimatów umiarkowanych i podzwrotnikowych. To właśnie z tego powodu w basenie Morza Śródziemnego powstały liczne miasta portowe (na przykład Valetta).
Występowanie żyznych gleb (takich jak mady, czarnoziemy, gleby płowe, brunatne czy kasztanowe) sprzyja uprawie roślin, a co za tym idzie – rozwojowi rolnictwa. Właśnie dlatego już najstarsze cywilizacje rozwijały się w dolinach rzek (między innymi Gangesu i Nilu). Żyzne gleby powstały również na skałach wulkanicznych, co przyczyniło się do zaludnienia wielu wsyp (na przykład Jawy).
Najchętniej zasiedlane są przede wszystkim tereny o mało urozmaiconej rzeźbie terenu (przede wszystkim szczególności niziny). Dzięki temu możliwy jest między innymi rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt.
Natomiast pozaprzyrodnicze czynniki wpływające na rozmieszczenie ludności na świecie dzielimy na dwie główne grupy: czynniki społeczno-gospodarcze oraz czynniki historyczno-polityczne.
Do czynników społeczno-gospodarczych należą:
poziom rozwoju rolnictwa, przemysłu i usług oraz ich udział w gospodarce,

poziom bezrobocia i możliwość znalezienia pracy,

poziom rozwoju gospodarczego,

występowanie i poziom rozwoju miast,

wielkość przyrostu naturalnego.

Na znaczną koncentrację ludności na danym obszarze wpływa korzystnie występowanie ośrodków miejskich. Ma to związek z tym, że dają one więcej możliwości. Ze względu na większy poziom industrializacji, rozwoju usług oraz handlu, łatwiej jest tam znaleźć dobrze płatną pracę. Przykładem tego jest między innymi stolica Angoli – Luanda. Ponadto miasta oferują większy dostęp do ośrodków edukacyjnych, co sprzyja napływowi ludzi młodych, którzy pragną kształcić się i rozwijać swoją karierę. Umożliwiają one również łatwiejszy dostęp do opieki medycznej, a także rozrywki i placówek kultury.
Wśród czynników historyczno-politycznych wyróżniamy natomiast:
sytuację polityczną panującą na danym obszarze,

konflikty zbrojne,

przeszłość kolonialna,

przepisy prawne w zakresie standaryzacji zagadnień związanych z osiedlaniem się na danym obszarze.

Długotrwale występujące konflikty zbrojne nie sprzyjają rozwojowi osadnictwa, a wręcz przeciwnie – często są przyczyną masowych emigracji z tych terenów, w obawie przed zagrożeniem życia mieszkańców i ich rodzin. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Syria.
Oprócz czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych o rozmieszczeniu ludności na kuli ziemskiej decydują także bariery osadnicze. Określeniem tym nazywamy wszelkie przeszkody, które mogą działać w nieodpowiedni sposób na funkcjonowanie ludzkich organizmów, a także zakłócać prowadzenie działalności gospodarczej na danym terenie, bądź ją całkowicie uniemożliwiać.
Wśród podstawowych barier osadniczych możemy wyróżnić:
barierę termiczną,

barierę wodną,

barierę wysokościową,

barierę świetlną.

Bariera termiczna dotyczy konieczności występowania odpowiedniej temperatury powietrza na potencjalnym obszarze osadniczym. Zbyt niskie wartości temperatury powietrza (występujące między innymi w strefie klimatów okołobiegunowych) oraz zbyt wysokie jej wartości (odczuwalne na przykład w strefie klimatów równikowych i zwrotnikowych) mogą mieć negatywny wpływ na organizm ludzki, a także rozwój rolnictwa.
Bariera wodna zakłada, że niesprzyjający jest również brak lub nadmiar wody na danym terenie. Niedostatek wody i długotrwałe susze (występujące między innymi w strefie klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych) nieprzychylnie działają na rozwój rolnictwa. Natomiast nadmiar wody, a co za tym idzie, wilgoci (co ma miejsce na przykład w strefie klimatów równikowych oraz w klimatach o odmianie monsunowej) prowadzą do wyraźnego spadku wydajności organizmu człowieka.
Według założeń zjawiska bariery wysokościowej wzrost wysokości nad poziomem morza (wysokości bezwzględnej) wiąże się ze spadkiem ilości tlenu zawartego w powietrzu. Wywiera to niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Wyjątkiem jest lud Szerpów, zamieszkujący Himalaje. Rozrzedzone powietrze (występujące na dużych wysokościach) nie stanowi dla nich aż tak dużego problemu, jak dla większości populacji. Z tego powodu są wynajmowani między innymi do noszenia bagaży przez himalajskie ekspedycje. Zbyt duże wysokości bezwzględne ograniczają również możliwość prowadzenia działalności rolniczej. Na terenach o urozmaiconej rzeźbie ciężkie maszyny wykorzystywane są w niewielkim stopniu.
Z barierą świetlną wiąże się niekorzystny wpływ niedoboru światła słonecznego na stan zdrowia i samopoczucie ludzi. Z niewystarczającą ilością energii świetlnej można się spotkać na obszarach okołobiegunowych, gdzie występuje zjawisko nocy polarnej (polegające na tym, że w danym miejscu przez ponad dwadzieścia cztery godziny trwa noc). Powoduje ono zakłócenie naturalnego dobowego rytmu funkcjonowania organizmu. Częstym następstwem niedoboru światła jest tak zwana depresja sezonowa. W celu jej zminimalizowania, na przykład mieszkańcy Skandynawii odbywają fototerapię, co oznacza, że poddają się seriom naświetleń ciała, przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych lamp.
W zróżnicowanym rozmieszczeniu ludności na kuli ziemskiej można zaobserwować, że:
większość mieszkańców naszej planety, bo aż dziewięćdziesiąt procent z nich, żyje na półkuli północnej, przede wszystkim na terenach położonych pomiędzy równoleżnikami: dwadzieścia stopni północnej szerokości geograficznej a sześćdziesiąt stopni północnej szerokości geograficznej,

ponad połowa ludności (sześćdziesiąt procent) osiedlona jest na obszarach o nizinnym ukształtowaniu terenu, czyli takich, których wysokość bezwzględna nie przekracza dwustu metrów nad poziomem morza,

około pięćdziesięciu procent populacji ziemskiej zamieszkuje obszary oddalone od wybrzeży mórz i oceanów nie więcej niż o dwieście kilometrów,

największą koncentrację ludności można zaobserwować przede wszystkim w dolinach oraz deltach rzek, a także w miejscach występowa

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.