Głębokość Bałtyku
Zamień czytanie na oglądanie!
Morze Bałtyckie to morze, do którego mamy sentyment. Jest to przecież „nasze” morze. Można z pełną stanowczością stwierdzić, że jest jedyne w swoim rodzaju i że z pewnością nie ma takiego drugiego na Ziemi. Mimo że Bałtyk jest „nasz”, tak naprawdę linią brzegową łączy ze sobą aż dziewięć państw, takich jak: Polska, Niemcy, Rosja, Łotwa, Litwa oraz Dania, Finlandia, Szwecja i Estonia. Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, to znaczy, że z każdej ze stron otoczony jest powierzchnią lądową. Niekiedy mówi się, że Morze Bałtyckie to morze śródlądowe północnej Europy. Tylko przy sąsiedztwie z Morzem Północnym znajdują się wąskie, niewielkie cieśniny. Jedynie między Morzem Bałtyckim, a właśnie Morzem Północnym następuje wymiana wody przez te cieśniny. Taki proces całościowej wymiany wód w Morzu Bałtyckim może trwać od 25 do 30 lat. Choć wydaje nam się, że Morze Bałtyckie jest dużym morzem, tak naprawdę jest zbiornikiem wodnym o średnich rozmiarach. Można powiedzieć nawet, że jest dość mały. Czasem jest wręcz nazywany dużym jeziorem. Jego powierzchnia wynosi około 415 266 kilometrów kwadratowych. Objętość wody w Bałtyku to 21 721 kilometrów sześciennych. Z kolei zlewnia liczy sobie 1 721 233 kilometrów kwadratowych. Morze Bałtyckie jest rozciągnięte z kierunku północnego w stronę południową na blisko 1 300 kilometrów. Z kolei z kierunku wschodniego na zachodni jest niemal krótsze o połowę i liczy sobie prawie 600 kilometrów. Natomiast Zatoka Botnicka, która jest najwęższym fragmentem Morza Bałtyckiego, posiada około 100 kilometrów szerokości.
Morze Bałtyckie jest bardzo wdzięcznym obiektem do malowania, fotografowania i po prostu podziwiania. Jego wygląd uzależniony jest od pory roku, pogody atmosferycznej oraz położenia czy roślinności w nim się znajdującej. W zależności od tych czynników morze przybiera inną barwę. Mimo iż uważa się, że wody Bałtyku mają kolor niebieski, w rzeczywistości Bałtyk jest morzem zielonym. Wiąże się to z występowaniem w nim dużej ilości mikroorganizmów oraz planktonu. Morze jest zmienne i burzliwe. Prawie codziennie posiada inny odcień – poprzez błękitny w czasie słonecznej, bezchmurnej pogody po barwę stalowoszarą, gdy panuje sztorm. A sztormy na Morzu Bałtyckim występują wcale nierzadko.
Wartą uwagi jest oczywiście linia brzegowa Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że rozwinięta linia brzegowa liczy blisko 22 000 kilometrów. Brzegi Bałtyku są urozmaicone, rozbudowane oraz po prostu ciekawe. Dane wskazują, że około 30 procent nadbałtyckich plaż jest piaszczysta. Reszta, czyli 70 procent, to plaże o charakterze żwirowym, kamienistym lub skalnym. Świadczy to o różnorodności plaż, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. W Polsce wszystkie nadbałtyckie brzegi pokrywa piasek. Warto jeszcze zaznaczyć, że Morze Bałtyckie to najmłodsze europejskie morze. Jego geneza wywodzi się z okresu ostatniego zlodowacenia. Historia Bałtyku zaczęła się 12 tysięcy lat temu. Także obszar zasięgu oraz specyfika Morza Ba
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!