Granice Polski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Granice Polski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

GRANICE POLSKI
Polska jest jednym z 48 krajów Europy. Jej ogólna powierzchnia składająca się z lądowej i wodnej oraz znajdującej się nad nią powietrzną przestrzenią, a także teoretyczna powierzchnia znajdująca się pod obszarem lądowym i wodnym wynosi 322 577 km2. W tym obszar lądowy zajmuje 311 904 km2, morskie wody wewnętrzne 1 991 km2, morskie wody terytorialne 8 682 km2. Jednak administracyjnie powierzchnie Polski przedstawia się jako 312 685 km2. Jest to suma powierzchni wszystkich szesnastu województw, znaczy terytorium lądowego, oraz część wód wewnętrznych. Co oznacza, że państwo polskie jest dziewiątym krajem pod względem wielkości na kontynencie europejskim.
Rosja – 17 075 400 km2

Ukraina – 603 700 km2

Francja – 543 965 km2

Hiszpania – 504 783 km2

Szwecja – 449 964 km2

Niemcy – 356 978 km2

Finlandia – 338 145 km2

Norwegia – 323 878 km2

Polska – 312 685 km2

Granica państwa polskiego wynosi 3 582 km, w tym 85,3%, czyli 3 054 km to granica lądowa, a pozostałe 14,7%, co znaczy 528 km to morska część granicy.
Polska lądowo graniczy z siedmioma państwami:
Niemcami – długość granicy z polską wynosi: 467 km – Pełna nazwa polska brzmi Republika Federalna Niemiec (RFN). Jest to kraj o powierzchni 357,1 tys. km2 ze stolicą w Berlinie. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 83,02 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 232 os./km2. Językiem urzędowym jest niemiecki, a obowiązująca waluta to euro. Państwo niemieckie jest państwem związkowym, składa się z szesnastu krajów związkowych zwanych landami.

Położone jest w zachodniej i środkowej Europie. Na jej północy znajduje się Nizina Niemiecka. Natomiast na południu od niej położone jest Średniogórze Niemieckie, to znaczy pas wyżyn, kotlin i starych gór. Dalej znajduje się Wyżyna Bawarska. Natomiast ostatnim pasem ukształtowania rzeźby terenu są góry Alpy. Klimat panujący w tej przestrzeni to klimat umiarkowany ciepły. Silny wpływ mają tam masy powietrza znad północnej części Oceanu Atlantyckiego.
Czechami – długość granicy z Polską wynosi: 790 km – Pełna nazwa polska brzmi Republika Czeska. Jest to kraj o powierzchni 78,9 tys. km2 ze stolicą w Pradze. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 10,65 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 135 os./km2. Językiem urzędowym jest czeski, a obowiązująca waluta to korona czeska (CZK). Wyżyna Czesko-Morawska oraz Sudety to największe krainy fizyczno-geograficzne na terenie Czech.

Słowacją – długość granicy z Polską wynosi: 539 km – Pełna nazwa polska brzmi Republika Słowacka. Jest to kraj o powierzchni 48,8 tys. km2 ze stolicą w Bratysławie. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 5,45 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 111 os./km2. Językiem urzędowym jest słowacki, a obowiązująca waluta to euro. Większość powierzchni kraju zajmują Karpaty.

Ukrainą – długość granicy z Polską wynosi: 529 km – Jest to kraj o powierzchni 603 550 km2 ze stolicą w Kijowie. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 44,39 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 74 os./km2. Językiem urzędowym jest ukraiński, a obowiązująca waluta to hrywna (UAH). Na terenie tego państwa przeważają tereny nizinne: Polesie, na południu Nizina Czarnomorska, Nizina Naddnieprzańska. Chociaż występują też wyżyny. Napotkać można również tereny górskie: na Półwyspie Krymskim, na południowym zachodzie Ukrainy. Kraj w większości mieści się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego kontynentalnego.

Białorusią – długość granicy z Polską wynosi: 416 km – Pełna nazwa polska brzmi Republika Białorusi. Jest to kraj o powierzchni 207 600 km2 ze stolicą w Mińsku. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 9,467 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 46 os./km2. Językiem urzędowym jest białoruski i rosyjski, a obowiązująca waluta to rubel białoruski. Państwo to leży w zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Teren na powierzchni całego kraju jest nizinny.

Litwą – długość granicy z Polską wynosi: 103 km – Pełna nazwa polska brzmi Republika Litewska. Jest to kraj o powierzchni 65 300 km2 ze stolicą w Wilnie. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 2,794 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 42 os./km2. Językiem urzędowym jest litewski, a obowiązująca waluta to euro. Podobnie, jak Białoruś charakteryzują ją tereny nizinne.

Rosją – długość granicy z Polską wynosi: 210 km – Pełna nazwa polska brzmi Federacja Rosyjska. Jest to kraj o powierzchni 17 075,4 tys. km2 ze stolicą w Wilnie. Według informacji z 2019 roku kraj ten zamieszkuje 144,4 mln ludzi. Co oznacza, że gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 8 os./km2. Językiem urzędowym jest rosyjski i w wydzielonych obszarach inne języki mniejszości etnicznych. Natomiast obowiązująca waluta to rubel rosyjski. Rosja jest największym krajem na świecie, to też jej granice mają naprawdę duże rozpostarcie i w jej zasięgu mieści się aż dziewięć stref czasowych. Jej granice rozpościerają się od Morza Bałtyckiego aż do wybrzeża Oceanu Spokojnego w Azji. Dlatego też zróżnicowanie zarówno rzeźby terenu, jak i klimatu oraz roślinności w obszarze tego państwa jest niezmiernie wysokie. Na tak wielkim terenie znajduje się wiele surowców mineralnych, jak na przykład ropa naftowa, gaz ziemny, rudy złoża, żelaza czy platyny.

Można również dokonać jeszcze innego podziału pod względem fizyczno-geograficznym:
Całość granicy – 3 582 km
Granica przebiegająca górami: 123 579 km (34,5%);
Granica przebiegająca wzdłuż rzek: 69 714 km (27%);
Granica przebiegająca wzdłuż brzegu morskiego: 52 655,4 (14,7%);
Pozostałe – 85 251,6 km (23,8%).
Losy Polski były rozpatrywane w 1945 roku na konferencji w Poczdamie i Jałcie i to właśnie wtedy głównie zdecydowano o jej kształcie. Decyzja o wyglądzie granic polskich podejmowana była głównie przez Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Wielką Brytanię – trzy potęgi, które zwyciężyły w II wojnie światowej.
Granica przebiega w następujący sposób:
zachodnia granica: od tej strony Polska graniczy jedynie z Niemcami. Linia graniczna przebiega wzdłuż koryta rzeki Nysy Łużyckiej począwszy od miasta Żytawa do ujścia rzeki do Odry, przy której dalej rozciąga się granica. Przecina nurt Odry w dolnym przebiegu rzeki. A na północy od miasta Gryfina przesuwa się w stronę zachodnią, przecinając Zalew Szczeciński, a w dalszej części mijając wyspę Uznam. Styka się z wodami Morza Bałtyckiego na zachodzie patrząc od ujścia Świny.

Ta część granicy wytyczona została również w roku 1945. Jednak była Niemiecka Republika Demokratyczna uznała ją dopiero w roku 1950. A na przyjęcie granicy na Odrze i Nysie przez Republikę Federalną Niemiec trzeba było czekać kolejne dwadzieścia lat. Natomiast zjednoczone Niemcy zaakceptowały granicę z Polską na podstawie specjalnego traktatu w roku 1991.
południowa granica: od tej strony Polska graniczy z Czechami i Słowacją. Część granicy z Czechami przebiega od miasta Żytawa, ogólnie kieruje się na wschód, jednak często zmienia kąt linii, którą podąża. Przecina Góry Izerskie, potem zmierza grzbietem Karkonoszy, a potem przechodzi przez Góry Stołowe i między Górami Bystrzyckimi i Orlickimi, następnie przez Masyw Śnieżnika i przyjmuje orientację południowo-wschodnią w celu przemierzenia Głuchołazów, Prudnika i Głubczyc. I ostatecznie zakańcza odcinek graniczny z Czechami przechodząc dolinę Odry na południe patrząc od Raciborza i znajdując się w Cieszynie.

Natomiast część linii granicznej łącząca Polskę ze Słowacją rozpoczyna się na zachód od Z

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.