Jednostka ciśnienia
Zamień czytanie na oglądanie!
Ziemia w swoim naturalnym środowisku posiada kilka warstwa. Mogą nimi być atmosfera, biosfera, litosfera czy hydrosfera.
W tym opracowaniu skupimy się na atmosferze i ciśnieniu atmosferycznym oraz na jednostkach tego ciśnienia.
Czym jest atmosfera?
Atmosfera jest grubą na wiele kilometrów warstwą, która położona jest nad powierzchnią Ziemi, i która przylega do tej powierzchni. Zbudowana jest z mieszaniny gazów, którą nazywa się powietrzem. Powietrze składa się z 78 procentów z azotu, w 21 procentach z tlenu, a pozostałą część stanowią inne gazy. Z perspektywy człowieka, najważniejszym składnikiem powietrza jest tlen, który służy nam przede wszystkim do oddychania. Powietrze zawiera również parę wodną. Para wodna po przejściu procesu skroplenia tworzy chmury. Atmosfera stanowi bardzo ważną rolę na kuli ziemskiej. Gdyby nie było atmosfery, życie na Ziemi nie istniałoby. Tak, jak wspomniano wyżej, ludzie oddychają tlenem, jaki znajduje się w tej warstwie. Ponadto to za sprawą atmosfery na naszej planecie zachowana jest właściwa temperatura powietrza. Chroni także przed niepożądanym promieniowaniem.
Ciśnienie atmosferyczne – co to?
Dlatego, że powietrze złożone jest z drobin, posiada pewną masę. Znaczy to tyle, że wywiera ono nacisk na wszystko, co jest położone pod tym powietrzem oraz na nim. Ciśnienie atmosferyczne jest to więc stosunek siły, z jaką powietrze naciska na powierzchnię Ziemi, do wielkości powierzchni, na jaką to powietrze naciska.
Z tym wiąże się fakt, że na terenach górskich ciśnienie atmosferyczne osiąga niższe wartości, z kolei wyższe na terenach nizinnych. Dzieje się tak, dlatego, że słup powietrza posiada różne poziomy wysokości. Ciepłe powietrze staje się lżejsze od tego otaczającego go i powoli unosi się w górę. W ten sposób ciśnienie na tym terenie ulga zmniejszeniu.Z kolei wtedy, kiedy powietrze się ochładza, zyskuje większą masę i dlatego opada, zwiększając jednocześnie ciśnienie. Na terenach górskichatmosfera, która naciska na obszar Ziemi jest nieco cieńsza.
Z tego względu tereny górskie charakteryzują się niższym ciśnieniem niż tereny położone nieco niżej.
Ciśnienie atmosferyczne mierzone jest i podawane w paskalach – w skrócie Pa. Ciśnienie zawsze osiąga wysoki poziom i dlatego określa się w hektopaskalach, przy czym 1 hektopaskal to 100 paskali. Ciśnienie mierzy się barometrem. Niegdyś barometr składał się z rurki, która wypełniona była rtęcią. Poziom cieczy ulegał zmianie w zależności od ciśnienia. Ciśnienie określano w milimetrach słupa rtęci – w skrócie mmHg. Zdarza się, że także dzisiaj ta jednostka miary jest stosowana. Współczesne barometry działają w inny już sposób i są w dużej mierze unowocześnione.
W kwestii pomiarów ciśnienia stosuje się różnorakie jednostki. Wszyscy wiemy, że istnieje
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!