Kontynenty
Zamień czytanie na oglądanie!
Dawno, dawno temu na świecie istniał jeden wielki kontynent, który nie był podzielony na części. Potem zaczął się ruch lądów i oceanów, który trwa do dzisiaj. Owa powierzchnia zaczęła się rozpadać na mniejsze obszary, jednak ich położenie było inne niż obecnie. Mijały lata i tak powstały kontynenty, jakie znamy ze świata obecnego.
Ruchy lądów cały czas trwają, pomimo że ich masa i powierzchnia jest olbrzymia. Jednakże właśnie z tego względu, istotne zmiany obserwuje się nie tyle na przestrzeni milionów lat, co w ciągu miliardów lat.
Lądem nazywany jest każdy fragment powierzchni Ziemi, który nie jest zalany wodami mórz i oceanów. Pośród lądów rozróżniamy duże obszary, mające powierzchnię wielu milionów kilometrów kwadratowych i są to kontynenty, a także niewielkie części lądów, czyli wyspy.
Z perspektywy geograficznej, kontynenty to bardzo duże obszary lądu, które otoczone są ze wszystkich stron morzami i oceanami. Pomiędzy dwoma kontynentami może być najwyżej przesmyk, który oddziela na przykład Amerykę Północną i Południową.
Geograficznie kontynent składa się również z wysp, które leżą przy jego wybrzeżach.
Na świecie wyróżnia się 6 kontynentów, choć część z nich w nazewnictwie powszechnym są traktowane jako oddzielne lub połączone.
Każdy z kontynentów jest różny i niepowtarzalny i na każdym znajduje się coś, z czego słynie na całą Ziemię.
Zatem ile na świecie mamy kontynentów? Na ten moment na Ziemi wyodrębnionych jest 6 kontynentów. Szeregując je w pod względem powierzchni od największego do najmniejszego są to:
Eurazja (podzielona na Europę i Azję),
Afryka,
Ameryka Północna,
Ameryka Południowa,
Antarktyda,
Australia (nazywana też Australią i Oceanią).
Jednakże:
– Australia i Oceania to ta sama część kuli ziemskiej, lecz kontynentem jest tylko Australia.
– Europa i Azja razem stanowią Eurazję, jednak są uważane za dwa odrębne kontynenty, różne pod względem historycznym i kulturowym.
W świecie nauki geografii dyskutuje się aktualnie nad stworzeniem siódmego kontynentu, którym miałaby być Zelandia. Zelandia oderwała się przeszło 70 milionów lat temu od Australii. Zelandia to bardzo wyjątkowy obszar, gdyż tylko 6 procent jego powierzchni znajduje się powyżej morza (Nowa Zelandia i wyspy wokół niej), a 94 procent położone jest pod powierzchnią wody.
Należy zaznaczyć, że niekiedy granice wyznaczane przez naukowców są nieuznawane przez świat. Przykładem może być kontynent Eurazji. Z geograficznego punktu widzenia, jest dokładnie wytyczona linia lądowa, która oddziela Europę od Azji. Jednak część naukowców twierdzi, że góry Kaukaz są własnością Europy, a nie kontynentu azjatyckiego. Tego typu kwestie są także rozstrzygane w przypadku obu Ameryk, a także między Azją a Afryką. Zazwyczaj za granicę pomiędzy obiema Amerykami uważa się brzegi kanału Panamskiego, a granicą pomiędzy Afryką i Azją są brzegi kanału Sueskiego. Weźmy jednak pod uwagę taką kwestię, że kanały te są stworzone sztucznie przez ludzkość, nie są to więc naturalne granice.
Wiemy już, co to jest kontynent i jakie kontynenty istnieją na kuli ziemskiej. Skupmy się teraz na charakterystyce poszczególnych lądów. Przyjrzyjmy się, co odróżnia jeden kontynent od drugiego oraz co wyróżnia spośród innych lądów dany kontynent. Zacznijmy od Azji, jako że jest największa.
1.AZJA
Azja jest kontynentem, który zajmuje największy obszar na świecie. Jego powierzchnię szacuje się na około 44,6 milionów kilometrów kwadratowych. Azja leży niemalże w całości na północnej i wschodniej półkuli Ziemi. Wielu naukowców sądzi, że Azja razem z Europą tworzy jeden, wielki kontynent, który nosi nazwę Eurazja. Łącznie Azja z Europą posiada powierzchnię ponad 55 milionów kilometrów kwadratowych.
Pierwsze skojarzenie z Azją to, z dużym prawdopodobieństwem, pola ryżowe, Wielki Mur Chiński oraz orientalna, smakowita kuchnia. Odwiedzając Azję lub wgłębiając się w temat wiadomości o tym kontynencie, dowiadujemy się, że Azja ma wiele innych atrakcji do zaoferowania. Eurazja jest większa od wszystkich innych kontynentów Ziemi, a sama Azja jest największa wśród wszystkich kontynentów. Dlatego właśnie jest bardzo różnorodna i bogata w wiele rzeczy.
Między innymi, kontynent azjatycki jest najbardziej zaludniony pośród wszystkich innych kontynentów. Biorąc pod uwagę obszerną powierzchnię, siłą rzeczy ludność azjatycka musi być bardzo zróżnicowana etnicznie.
Azja słynie z uprawy ryżu, ale są tutaj także rozległe uprawy herbaty, eksportowanej na cały świat. Sprzyja temu klimat, jaki panuje w Azji. Jest to klimat na ogół gorący – zwrotnikowy, równikowy i monsunowy.
Ponadto, Azja powinna kojarzyć się także z wszelkimi rekordami, ponieważ w Azji są:
największa wyspa – Borneo,
najwyższy szczyt świata – Mount Everest,
najgłębsze jezioro świata – Bajkał,
największe państwo świata – Rosja,
najludniejsze państwo – Chiny.
Jednak współcześnie kilka z państw azjatyckich to tak zwane tygrysy azjatyckie, czyli państwa szybko rozwijające się, aspirujące do najbardziej rozwiniętych krajów świata. W Azji są tworzone i produkowane najnowocześniejsze technologie. Jednakże należy również zaznaczyć, że kontynent azjatycki jest pełen kontrastów, ponieważ to właśnie Azja słynie z wykorzystywania pracowników w dużych zakładach pracy. Owi pracownicy pracują w skandalicznych warunkach za głodową pensję i nikt się z nimi nie liczy. Można więc podsumować, że Azja z jednej strony jest piękna, malownicza, nastawiona na rozwój i bogata, ale z drugiej strony to kontynent ubogi, który nie do końca dba w prawidłowy sposób o swoich mieszkańców.
AFRYKA
Afryka to drugi kontynent na świecie biorąc pod uwagę powierzchnię. Jej powierzchnia zajmuje ponad 30 milionów kilometrów kwadratowych.
Położna jest od równika na północ i południe, a od południka 0 na wschód i zachód. Leży więc na wszystkich półkulach globu.
Afryka jest owiana licznymi mitami i legendami.
W Afryce panuje klimat gorący i przeważnie suchy. Nie sprzyja to rozwojowi przemysłowemu i technologicznemu kontynentu. Dlatego współcześnie są nadal takie miejsca, gdzie ludzie żyją tak, jak dawniej. Kiedyś Afrykę nazywano „Czarnym Lądem” w związku z pochodzeniem etnicznym mieszkańców. Jest tym samym jedną z kolebek ludzkości. W Afryce znajdziemy ślady jednych z najbardziej odległych cywilizacji. Badacze uważają, że z Afryki wywodzi się gatunek ludzki.
Afryka jest bardzo różnorodna przyrodniczo, pełna wielorakich gatunków roślin i zwierząt, mimo iż panuje tam upalny, bardzo trudny klimat. Afryka, trochę jak Azja, również bije pewne rekordy pod względem przyrodniczym. Przez ten kontynent płynie najdłuższa rzeka świata – Nil. Jest też największa pustynia, którą jest Sahara.
W Afryce też znajduje się najwięcej państw – 53, podczas gdy w Europie jest ich 46, w Azji 48, a w obu Amerykach 35.
Mapa polityczna Afryki jest bardzo specyficzna. Granice administracyjne państw wyznaczone zostały jakby były rysowane od linijki. Jednakże nie uznaje tego współcześnie wiele plemion rdzennych, dlatego Afryka naznaczona jest wieloma walkami pomiędzy różnymi plemionami, wzajemnie się wykluczającymi.
EUROPA
Europa razem z Azją tworzą jeden kontynent – Eurazję. Europę traktuje się jako kontynent osobny. Powierzchnia Europy wynosi około 10,5 milionów kilometrów kwadratowych. Europa leży na półkuli północnej oraz wschodniej, natomiast półkuli zachodniej sięgają jej zachodnie części krańcowe. Prawie cały obszar Europy leży w strefie klimatów umiarkowanych. Zróżnicowanie pod względem temperatury i ogólnie
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!