Krajobraz śródziemnomorski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Krajobraz śródziemnomorski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Grzegorz Wach
Czytaj więcej

Krajobraz śródziemnomorski to zdecydowanie zagadnienie z obszaru geografii. Taki krajobraz możemy spotkać w strefie śródziemnomorskiej, czyli w regionie, który obejmuje obszar leżący nad Morzem Śródziemnym.
Morze Śródziemne to może międzykontynentalne, które znajdziemy między Europą, Afryką i Azją. Właśnie od jego położenia powstała nazwa (śród to dzisiejsze między – między ziemiami, czyli między kontynentami). Chciałabym zrobić teraz szybkie porównanie pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Morzem Bałtyckim. Przez to będzie Wam sobie łatwiej wyobrazić o czym mówimy.
Powierzchnia Morza Śródziemnego wynosi około 2,5 milionów kilometrów kwadratowych. Morze Bałtyckie jest mniejsze, „zaledwie” nie całe pół miliona kilometrów kwadratowych. Jeżeli mówimy o zasoleniu, to ponownie nasze morze przegrywa z Mare Nostrum (łacińska nazwa (dosłownie „nasze morze”, którą będę czasem stosować, żeby uniknąć błędu powtórzeniowego. A ponadto bardzo tę nazwę lubię). Poziom zasolenia tego pierwszego wynosi 33-39prom, tego drugiego 2-20prom. Dla porównania zasolenie Morza Martwego (które de facto jest jeziorem bezodpływowym) wynosi 260prom.! Wow! Zarówno Morze Bałtyckie, jak i Morze Śródziemne są morzami śródlądowymi.
Nad Mare Nostrum leży wiele państw (i terytoriów). Chciałabym je teraz przybliżyć, będę je opisywać zgodnie z ruchem wskazówki zegara zaczynając od „początku”, czyli od zachodniego wybrzeża.
Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie, posiada własną walutę (funt gibraltarski), własny hymn (Gibraltar Anthem), własną flagę oraz własny herb. Posiada też sporą autonomię. Należy do strefy Schengen.

Hiszpania – państwo w zachodniej części Europy Południowej, królestwo. Jest to jeden z krajów Unii Europejskiej, znajduje się w strefie Schengen, co pozwala nam bezproblemowo jeździć tam.

Francja – państwo w Europie Zachodniej, posiadające wiele ziem zamorskich. Należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i do strefy Schengen. Jest to republika z bardzo bogatą historią. Jest to jedno z największych państw Europy.

Monako – niewielkie miasto – państwo położone w Europie Południowej, drugie co do małości (po Watykanie) państwo na świecie. Jego powierzchnia wynosi zaledwie troszeczkę ponad dwa kilometry kwadratowe.

5.Włochy – państwo znajdujące się w Europie Południowej, należy do Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen ze stolicą w Rzymie. Włochy są jednym z siedmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Należą do grupy G7.
Malta – państwo-miasto położone na wyspach obejmujących archipelag Wysp Maltańskich, w szczególności na wyspie głównej w mieście Valletta, czyli w stolicy kraju.

Słowenia – państwo położone w Europie Środkowej. De facto nie znajduje się nad Morzem Śródziemnym, tylko nad Morzem Adriatyckim, ale to morze jest uznawane za północne odgałęzienie Mare Nostrum. Słowenia należy zarówno do strefy Schengen, jak i do Unii Europejskiej – dołączyła w tym samym roku, co Polska.

Chorwacja – państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, ponowie – nie bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, tylko nad Morzem Adriatyckim którego nazwa wzięła się od starożytnego portu Hadria, którego dzisiejsza nazwa (bo istnieje do dzisiaj) zmieniła się na Adria. Chorwacja należy do strefy Schengen oraz do Unii Europejskiej – dołączyła jako jak na razie ostatni kraj, w 2013 roku.

Bośnia i Hercegowina – państwo położone w południowej Europie, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii. Nie należy do Unii Europejskiej, aczkolwiek jest „potencjalnym kandydatem”.

Czarnogóra – państwo w Europie Południowej istniejące zaledwie niecałe 15 lat. Państwo to nie należy do Unii Europejskiej (aktualnie posiada status kandydata do Unii Europejskiej), jednak jest w strefie Euro, jest to oficjalna (i jedyna) waluta.

Albania – państwo w południowo-wschodniej Europie, ponownie – nie leży bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, tylko nad Morzem Adriatyckim. Od pięciu lat posiada status Kandydata do Unii Europejskiej. Jest to państwo, w którym większość obywateli jest muzułmanami.

Grecja – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, częściowo na kontynencie, częściowo na wyspach. Jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Jako pierwsze państwo na świecie Grecja została degradowana z grupy państw rozwiniętych do państw rozwijających się.

Cypr – państwo położone na wyspie o tej samej nazwie na Morzy Śródziemnym. Należy do Unii Europejskiej, dołączył w tym samym roku, co Polska. W zależności od źródeł, Cypr czasami jest uważany za państwo leżące w Europie, a czasami za państwo leżące w Zachodniej Azji.

Cypr Północny – państwo uznawane częściowo na arenie międzynarodowej, które miałoby zajmować 1/3 wyspy Cypr – północną stronę. Cypr Północny jest w pełni uznawany jedynie przez Turcję, jednak w kilku organizacjach międzynarodowych (w tym w Organizacji Współpracy Gospodarczej) posiada status obserwatora. Unia Europejska odmawia uznania Cypru Północnego, nazywa go „obszarem Republiki Cypru pod turecką okupacją”.

Turcja – państwo położone w większości w Azji Zachodniej, częściowo (w zaledwie 3%) w Europie Południowo-Wschodniej. Państwo kandydat do Unii Europejskiej. Turcy nie znają pojęcia „Morze Śródziemne”. Dla nich jest to Morze Białe.

Syria – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie. Większość osób je zamieszkujących identyfikuje się z religią muzułmańską. Syria posiada taki sam ustrój polityczny jaki posiada Francja, najprawdopodobniej dlatego, że to właśnie od niej uzyskała niepodległość sto lat temu.

Liban – państwo położone w Azji Zachodniej, w obszarze Bliskiego Wschodu. Jest państwem arabskim, muzułmańskim. Ciekawą rzeczą jest to, że funkcje polityczne w tym kraju są przyznawane ze wglądów na klucz wyznaniowy: prezydent – chrześcijanin maronita, premier – muzułmanin sunnita, przewodniczący parlamentu – muzułmanin szyita. Na szczeblu ministerialnym, urzędniczym oraz parlamentarnym również występują takie narzucone podziały. Pozwala to ludności żyć w zgodzie.

Izrael – państwo w Azji Zachodniej, na Bliskim Wschodzie. „W świecie” trwają od wielu lat dyskusje, czy stolicą Izraela jest/powinna być Jerozolima, czy Tel Awiw. Jedyne państwo na świecie, gdzie religią dominującą jest judaizm. W Izraelu trwa konflikt.

Egipt – państwo arabskie położone w północno-wschodniej Afryce. Posiada historię sięgającą starożytności (a bez państwowości nawet prehistorii). Wszyscy znamy Egipt: piramidy, faraonowie, pustynia i archeologia.

Libia – arabskie państwo znajdujące się w Afryce Północnej, jedno z największych państw na świecie (w pierwszej dwudziestce, na miejscu siedemnastym). Religią dominującą jest islam. Libia była kolonią włoską, niepodległość odzyskała sto pięćdziesiąt lat temu.

Tunezja – państwo znajdujące się w północnej Afryce. Jest to państwo arabskie, muzułmańskie. Dewiza brzmi „porządek, wolność, sprawiedliwość” – w większości państw z tej strefy kulturowej podobnie brzmią te motta.

Algieria – jest to 10 co do wielkości państwo na świecie, a największe w Afryce. Znajduje się w Afryce Północnej, jest członkiem Unii Afrykańskiej. Większość ludności ma pochodzenie arabskie, ewentualnie arabsko-berberyjskie.

Monako – państwo położone w Afryce Północno-Zachodniej, kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Monako jest jednym z państwo Maghrebu, czyli grupy państw Afryki północno-zachodniej, powstała w czasie ekspansji arabs

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!