Lasy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Lasy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

.
Ale, by usystematyzować wiedzę geograficzną, zastanówmy się, jak możemy zdefiniować pojęcie lasu. Las zwany jest inaczej biocenozą leśną. Jest to skupisko roślinności, charakterystycznej dla określonego kontynentu Ziemi, w którym występuje duża liczba drzew. Dominujący jest zatem udział drzew. Drzewa te rosną na pewnej zwartej powierzchni. Las to także świat zwierzęcy i inne składniki przyrody nieożywionej. Można, więc powiedzieć, że las to ogół związków i reakcji, jakie zachodzą pomiędzy wszystkimi wyżej wymienionymi składnikami (drzewa, flora i fauna). Zwierzęta i rośliny, zlokalizowane w kompleksie leśnym, korzystają z podłoża geologicznego, gleby oraz wody i warunków klimatycznych, jakie tam panują. Jest to dla nich doskonałe miejsce do życia, gdzie nie są nękani nadmierną ingerencją człowieka (a przynajmniej tak powinno być).
Z kolei cytując artykuł trzeci polskiej ustawy o lasach z 28 września 1991 roku, za las uważa się grunt „1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami
leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb

gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie
podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi,
szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi
leśne i urządzenia turystyczne”.
Trudno jest podać jedną, właściwą definicję lasu, ponieważ możemy spotkać las pod różnymi postaciami i formami w zależności chociażby od szerokości geograficznej. Jest to przedmiotem dyskusji wielu badaczy, gdyż inaczej patrzy na las biolog, inaczej zoolog, a jeszcze odmienny pogląd ma krajoznawca. Z jednym można się na pewno zgodzić – las to kompleks bioekologiczny, który można rozpatrywać nawet pod względem historycznym.
Las, który powstał w sposób naturalny, jest jednym z najbardziej trwałych ekosystemów na lądzie. Najważniejszą funkcję w lesie pełnią drzewa. To one decydują o warunkach, jakie będą miały do życia, wszystkie inne organizmy roślinne i zwierzęce. Drzewa powodują, że do dna lasu nie docierają promienie słoneczne. Jednocześnie zmniejszają poziom parowania, a także podnoszą poziom wilgotności powietrza. Dodatkowo las to miejsce, gdzie pomiędzy dniem i nocą amplituda temperatury powietrza jest niższa nić na przykład na przestrzeniach niezalesionych. Cechą charakterystyczną lasu jest posiadanie przez niego pionowych warstw. Są to warstwy:
– warstwa koron,

– warstwa podszytu,

– warstwa runa leśnego,

– ściółka leśna.

Warstwa koron to górna część lasu i jego najwyżej położona warstwa. Zbudowana jest po prostu z koron drzew różnego typu, to znaczy drzew liściastych oraz iglastych. Korony drzew skierowane są w stronę słońca. Pod warstwą najwyższych koron znajduje się drugi, niżej położony poziom w tej warstwie, a są nim korony niższych drzew. Te mniejsze drzewa, dzięki temu, nie są narażone na wiatr i działanie słońca. Z tego względu jest to dobre miejsce do tworzenia mieszkań dla ptaków. Zakładają tam one swoje gniazda, chroniąc je przed działaniem wiatru i złych warunków atmosferycznych. Ponadto, w warstwie koron drzewnych, mieszkają również inne małe ssaki, takie jak na przykład wiewiórki, żołędnice czy popielice.
Niżej znajdującą się warstwą jest warstwa podszytu. Jest to ten poziom, gdzie swoje miejsce mają krzewy i młode drzewa. Rosną tu przede wszystkim takie gatunki, jak leszczyna, kalina oraz dziki bez, a także krzewy o mniejszych rozmiarach, na przykład wawrzynek wilczełyko. Roślinność w warstwie podszytu osiąga wysokość od jednego do prawie trzech metrów. Warstwa podszytu jego urodzajna w pajęczaki i owady. To tutaj żyje ich wiele rodzajów. Swoje schronienie ma tu na przykład żaba rzekotka drzewna. Wspina się ona na drzewa do wysokości około jednego metra i szuka dla siebie pożywienia. Swoje miejsce znajdują tu także sarny, które zjadają korę drzewną, liście oraz pająki i owoce leśne. Z kolei las zapewnia im schronienie w przypadku czyhającego niebezpieczeństwa. Niskie drzewa oraz krzewy produkują owoce, będące pożywieniem dla ptaków i innych ssaków leśnych.
Kolejną warstwą, położoną pod warstwą podszytu, jest runo leśne. To najniższa, tak wyraźna warstwa roślin. Powstaje w miejscach, gdzie wystarczająco dużo promieni słonecznych dobija się do powierzchni glebowej lasu. Właśnie tam pojawia się bogaty poziom roślinności zielonej. W lasach iglastych w warstwie runa leśnego rosną głównie mchy oraz porosty. W runie leśnym mieszka jeż. Tutaj buduje swoje gniazdo wśród leżących na glebie liści. Je owady, dżdżownice oraz myszy. Występują tu również żaby, jednakże muszą mieć one wilgotne środowisko do życia. Znajduje się tu także warstwa zielna, sięgająca do wysokości jednego metra. Mieszkają tu głównie lisy oraz borsuki.Podczas pory jesiennej borsuki oraz lisy pogrążają się w płytkim śnie. Kiedy nadchodzi lekka odwilż, wyruszają na polowanie na małe gryzonie. W warstwie runa leśnego żyją również nornice, żywiące się nasionami oraz owadami. Mieszkańcem tego poziomu jest także dzik. Niekiedy, podczas spaceru po lesie, możemy zauważyć ślady wędrówki dzików. Dzik ma duże możliwości węchowe, to znaczy potrafi wyczuć człowieka z dużej odległości i w ten sposób się przed nim ukryć. Współcześnie można zauważyć, że dziki zawędrowały także do miast i wcale nie jest trudno je tam dostrzec.
Najniższą warstwę lasu stanowi ściółka. Gleba pokryta ściółką ro miejsce życia wielu organizmów. Ściółka przede wszystkim chroni glebę, poprzez leżące na niej liście, pnie czy elementy kory. Nie pozwala na nadmierne parowanie wody i w ten sposób chroni glebę przed dużym spadkiem temperatury. Mieszkają tu głównie bakterie oraz grzyby, rozkładające leżące tam liście. W ten sposób powstają sole mineralne, które ponownie wędrują do gleby i utrzymują właściwą strukturę ziemi. W glebie żyją także krety oraz wszechobecne mrówki. Spotkać tu można również nornice i żuki.
Lasy, które są bardzo rozwarstwione, nie są lasami pochodzenia naturalnego. Wyraźnie rozwarstwienie występuje wtedy, gdy człowiek ingeruje w kompleks leśny i zmienia jego strukturę. W lasach można spotkać drzewa o różnym poziomie zaawansowania wiekowego. Część z nich jest ścinana w celu wykorzystania użytkowego powstałego drewna.
Wyróżnia się kilka typów lasów w zależności od omawianych kryteriów. Ze względu na klimat oraz układ roślinności w podziale na strefy, rozróżniamy:
– lasy strefy równikowej,

– lasy strefy podrównikowej,

– lasy suchej strefy zwrotnikowej,

– lasy strefy podzwrotnikowej,

– lasy strefy umiarkow

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.