Obieg wody w przyrodzie
Zamień czytanie na oglądanie!
Woda to najcenniejszy zasób, jaki mamy w przyrodzie. Zasoby wodne Ziemi stanowią hydrosferę, która nie jest powłoką ciągłą, Zapewne każdy z nas słyszał takie zdanie, że bez wody nie ma życia.
Ważnym pytaniem, które trzeba sobie zadać, jest pytanie o to, jakie jest pochodzenie tej wszystkiej wody, znajdującej się na Ziemi? Nasza starożytna planeta była kulą, powstałą ze stopionej magmy, która zawierała wodę. Kiedy magma zaczęła się ochładzać, woda dostała się do atmosfery. Mijający czas sprawił, że środowisko zrobiło się na tyle chłodne, by woda miała możliwość pozostać na powierzchni w postaci cieczy.
Ale czy ktoś się kiedyś zastanawiał, w ilu procentach planeta Ziemia składa się z wody? Otóż około 71 procent naszej planety pokryte jest wodą, z czego ponad 96 procent to woda słona, występująca w oceanach. Ale woda jest wszędzie – jest jako para wodna w powietrzu, którym oddychamy. Jest w lodowcach, jeziorach i rzekach. Występuje jako woda gruntowa w glebach. Dodatkowo szacuje się, że sam człowiek zbudowany jest w około 60 procentach z wody – w zależności od płci i wieku.
No dobrze, ale jak rozmieszczona jest ta woda, to znaczy gdzie i ile jej jest na Ziemi? Jak już zostało wspomniane, 96 procent to woda słona, reszta to woda słodka. Woda słodka zgromadzona jest w lodowcach i lodach i stanowi to 68 procent jej całości. Pod ziemią, jako wody gruntowe, znajduje się 30 procent wód słodkich. Wszyscy wiemy, że głównym źródłem wody w życiu powszednim człowieka są rzeki i jeziora, lecz nie wszyscy wiedzą, że owe rzeki i jeziora stanowią tylko niewielki udział w całkowitej powierzchni zasobów wody słodkiej na Ziemi.
Woda jest jedynym takim związkiem chemicznym występującym na powierzchni Ziemi w trzech stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym. Jako ciecz występuje w wodach powierzchniowych i gruntowych. Jako gaz występuje w atmosferze, natomiast ciałem stałym jest w lodowcach i w wiecznej zmarzlinie.
Wspomnieliśmy, że bez wody nie ma życia. Jakie więc funkcje spełnia woda zarówno w przyrodzie, jak i w życiu codziennym ludzi?
Woda to niezbędny składnik procesów życiowych zwierząt i roślin. W przypadku roślin woda bierze udział w procesie fotosyntezy. Jest także koniecznie potrzebna do procesów geochemicznych, takich jak, na przykład wietrzenie skał. Podobnie, jak w przypadku ludzi, woda reguluje temperaturę zwierząt, chroniąc je przed przegrzaniem lub przeziębieniem.
Woda w życiu człowieka, wykorzystywana jest przede wszystkim w gospodarstwach domowych w typowo domowych, codziennych sprawach i obowiązkach, takich jak picie, gotowanie czy sprzątanie. Jest także niezbędna w rolnictwie czy transporcie drogą wodną. Konieczna jest do produkcji energii elektrycznej – porusza turbiny produkujące prąd, a w innych typach elektrowni, to znaczy w cieplnych i jądrowych, stosuje się ją jako czynnik chłodzący. Ponadto, jest wykorzystywana jako surowiec do produkcji we wszystkich gałęziach przemysłu.
W organizmie ludzkim woda jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Mówi się, że człowiek bez jedzenia może wytrzymać długo, ale bez wody zaledwie kilka dni. Woda jest potrzebna do regulacji temperatury ciała. Bierze także czynny udział w transportowaniu składników odżywczych do poszczególnych narządów. Jest także potrzebna we wszystkich reakcjach biochemicznych, które mają miejsce w organizmie człowieka.
Widzimy więc, że od wody wszystko zależy – człowiek, zwierzęta, rośliny, całe gospodarki, a jednocześnie cały ten obieg jest ze sobą połączony i oddziałuje na siebie wzajemnie.
Wiemy już, ile wody znajduje się na naszej planecie i gdzie i jak jest ona na niej rozmieszczona oraz jakie pełni funkcje w przyrodzie. Kolejnym krokiem do wgłębienie się w temat wody, to kwestia: jak ta woda w przyrodzie krąży?
Woda jest w ciągłym ruchu. Wydawać by się mogło, że każda pojedyncza kropla wody, spadająca na przykład podczas przyjemnego, letniego, orzeźwiającego deszczu jest nowa, lecz jak się okazuje, ta kropla znajduje się na Ziemi od zawsze i jest częścią cyklu hydrologicznego. Czym jest zatem cykl hydrologiczny?
Cykl hydrologiczny zwany jest inaczej obiegiem wody w przyrodzie. To krążenie wody pomiędzy atmosferą, hydrosferą i litosferą. Możliwe jest to dzięki wpływowi Słońca, siłom grawitacyjnym oraz ruchom Ziemi. Woda krąży tak od miliardów lat. Od tego cyklu hydrologicznego zależy całe życie na planecie. Uważa się, że zasoby wody na Ziemi mają charakter stały, to znaczy cały czas jest jej taka sama ilość w obiegu. Istnieje równowaga pomiędzy parującą wodą a wodami opadowymi. Straty wody, powstałe poprzez parowanie, uzupełniane są opadami. Nazywane jest to bilansem wodnym. Zestawienie strat i zysków wody w ciągu roku na określonym obszarze to bilans wodny. Schemat obiegu wody w przyrodzie jest schematem zamkniętym, a cząsteczki wody kilkukrotnie zmieniają stan skupienia: od gazowego przez ciekły po stały.
Wyróżnia się dwa rodzaje obiegu wody w przyrodzie: mały i duży, odpowiednio lokalny i globalny.
Obieg wody w przyrodzie, który ma charakter lokalny, zachodzi pomiędzy atmosferą a lądem lub oceanem. Obieg mały nie ma dużego wpływu na globalny bilans wody. Polega na tym, że woda paruje z oceanu lub lądu. Gromadzi się w atmosferze w formie chmur. Następnie w postaci deszczu lub innego rodzaju opadu dostaje się z powrotem do oceanu, lub spada na powierzchnię lądu.
Na obieg mały w sferze oceanów składają się takie procesy jak parowanie, kondensacja i opad. Natomiast jeśli chodzi o sferę kontynentów, są to: parowanie, kondensacja, opad, wsiąkanie i odpływ.
Cykl hydrologiczny o charakterze dużym ma miejsce między atmosferą, oceanem i lądem. Obieg duży zachodzi w postaci globalnej i wywiera wpływa na ogólny bilans wody na Ziemi. W skład tego obiegu zalicza się następujące procesy:
parowanie wody z oceanów,
kondensacja,
przemieszczanie się pary wodnej nad kontynenty,
opady,
przenikanie, wsiąkanie,
powierzchniowy i podziemny spływ wody, która ponownie uchodzi do oceanów.
Prześledźmy zatem dokładnie po kolei duży obieg wody w przyrodzie, wyjaśniając, co zachodzi w danym etapie i na czym polegają poszczególne procesy.
Obieg wody jest cyklem, więc nie ma punktu rozpoczynającego, jednak zacznijmy omawianie od oceanu. Czynnikiem, który przyczynia się do tego, że woda jest w ciągłym ruchu, jest Słońce, które powoduje, że woda w oceanie nabiera cieplejszej temperatury. Zaczyna ona parować i w postaci pary przemieszcza się w górę, nad ocean.
Proces parowania jest głównym sposobem, w wyniku którego woda przedostaje się do atmosfery. Ogromne powierzchnie oceanów, które stanowią około 70 procent całkowitej powierzchni Ziemi sprawiają, że woda ma duże zdolności do parowania. Objętość wody, która paruje, jest równa objętości wody, która z powrotem dotrze do powierzchni lądu. Zależy to jednak od szerokości geograficznej. Nad oceanami parowanie jest znacznie większe niż opady atmosferyczne, natomiast nad lądami opady są wyższe niż parowanie. W oceanach straty wody na parowanie są znacznie większe niż dostawy wody w postaci opadów. Jednakże dzięki wodzie, która dopłynęła z lądów, bilans wodny się równoważy.
Wznoszące prądy powietrzne powodują, że para unosi się wyżej do atmosfery. Tam panuje niska temperatura, która powoduje powstanie chmur. Jest to proces kondensacji.
Kondensacja jest odwrotnością parowania. Dzięki kondensacji powstają chmury, z których mogą powstać opady. Jest to sposób, w jaki woda powraca na powierzchnię Ziemi. Molekuły wody, które są cały czas obecne w atmosferze, są nieduże, zbyt drobne, by je dostrzec i aby mogły spaść na ziemię w postaci deszczu. Łą
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!