Obwód ziemi
Zamień czytanie na oglądanie!
Ziemia to patrząc od strony Słońca trzecia planeta układu planet. Jej powierzchnia sprawia, że zajmuje piąte miejsce pod tym względem w Układzie Słonecznym. To jedyne takie miejsce we Wszechświecie, które jest zamieszkane. Ziemię zamieszkują zarówno ludzie, jak i miliony rodzajów zwierząt oraz roślin. Szacuje się, że Ziemia powstała około 4,5 miliarda lat temu. Uważa się w ciągu pierwszego miliarda lat planety ziemskiej w wodach oceanicznych pojawiły się pierwsze gatunki zwierząt. Żyjące na planecie ziemskiej organizmy żywe tworzą biosferę. Biosfera wpływa na inne powłoki Ziemi, takie jak atmosfera, hydrosfera oraz litosfera, a także na pozostałe warunki abiotyczne środowiska, które umożliwiają jej rozwój i wytworzenie ozonosfery. Życie na powierzchni lądowej oraz wodnej oraz jego rozwój możliwe jest dzięki powłoce ozonowej oraz polu magnetycznemu. Zróżnicowanie przyrodnicze planety ziemskiej stale się powiększa, mimo iż w historii planety bywały takie okresy, gdy rozwój biologiczny był wstrzymywany dużym wyginięciem gatunków. Naukowcy uważają, że blisko 99 procent gatunków, co stanowi liczbę 5 miliardów, które kiedykolwiek występowały na Ziemi, jest wymarłych. Jednakże mimo tego, na Ziemi ciągle jest pomiędzy 10 a 14 milionów różnorakich gatunków. Z tego liczba 1,2 milionów jest udokumentowana. Ziemia zamieszkana jest przez 7,8 miliarda ludzi, przy czym liczba ta ciągle rośnie. Szczególnie duży przyrost globalnej populacji wystąpił w XX wieku nowej ery. Przyczyniła się do tego rewolucja przemysłowa, rozwój medycyny i poprawa warunków życia mieszkańców planety.
Kształt Ziemi przez wiele lat był tematem badań. Do dziś istnieją w tej kwestii pewne rozbieżności.
Na przełomie VII/VI wieku przed naszą erą, Tales z Miletu twierdził, że Ziemia swym kształtem przypomina dysk, który pływa po wodach oceanicznych, i który jest nieco spłaszczony. Obrano założenie, że Ziemię o płaskim kształcie okrąża Księżyc, Słońce oraz pozostałe planety, a wokoło nich występują stałe gwiazdy.
Z kolei Pitagoras wraz ze swymi uczniami w VI wieku przed naszą erą wysnuli tezę, że planeta ziemska ma kształt kuli i otoczona jest przez osiem przezroczystych kul, na powierzchni których położony jest Księżyc, Słońce oraz inne planety. Pitagoras był przekonany, że kula to jeden z najbardziej doskonałych kształtów, jaki występuje w naturze.
Pochodzący z Grecji Arystoteles w IV wieku przed naszą erą także przychylił się do poglądu, że Ziemia ma kształt kuli. Aby to potwierdzić, wysnuł dowody, które są w dużym stopniu zgodne ze współczesnymi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!