Oceanem nazywa się ogromną część hydrosfery Ziemi, czyli warstwy wodnej, która stanowi bardzo dużą powierzchnię wody słonej. Ocean jest w pewien sposób oddzielony od innych zbiorników wodnych. Granicą odgraniczającą mogą być na przykład kontynenty lub archipelagi. Czasem te granice są tylko umowne, to znaczy, że przebiegają w miejscach, w których są duże różnice w kwestii poziomu temperatury lub zasolenia wody.
Oceany zajmują ponad 70 procent terenu Ziemi, a ich łączny obszar to blisko 361 milionów kilometrów kwadratowych. Sumaryczna objętość wód oceanów jest ogromna i trudno ją sobie nawet wyobrazić. W liczbach można ją zapisać, jako około 1,3 * 10 do potęgi osiemnastej metrów sześciennych.
Ze względu na powierzchnię, jaką zajmują oceany na świecie, Ziemia nazywana jest „Błękitną planetą”. Patrząc na planetę Ziemię z kosmosu, rzuca się w oczy przede wszystkim woda mórz i oceanów.
Znaczenie wody dla życia i ludzi jest niebagatelne. Bez wody życie jest niemożliwe. Często się słyszy, że bez wody nie ma życia. Jest to prawdą. Bez wody nic się nie może stać. Począwszy od braku pożywienia, poprzez suszę i brak upraw rolnych, po całe gospodarki, które wykorzystują wodę w celach przemysłowych.
Patrząc na rzeki i jeziora, zarówno te pobliskie nam, jak i te największe na świecie, jak chociażby Jezioro Bajkał czy Titicaca, mamy wrażenie, że znajduje się w nich mnóstwo wody. Jest to po części prawda, gdyż nasz umysł nie do końca jest w stanie pojąć potęgę natury. Jednakże rzeki i jeziora oraz lodowce i wody gruntowe to źródło wody słodkiej, której jest tylko 3,5 procent na kuli ziemskiej. Pozostała część, a więc nieporównywalna z wodami rzek i jezior, to woda typu słonego, zgromadzona w morzach i oceanach. W oceanach żyje współcześnie blisko 230 000 gatunków morskich.
Znaczenie oceanów dla klimatu Ziemi jest niebagatelne. Regulują one warunki klimatyczne i temperaturę powietrza na kuli ziemskiej. Wody oceanów pochłaniają ciepło pochodzące ze Słońca. Następnie unoszą je do atmosfery i w ten sposób jest ono rozprowadzane na całą Ziemię. Takim sposobem wody oceanu działają w okresie zimowym jak grzejnik, a w okresie letnim jak klimatyzator.
Obecna klasyfikacja Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, którą przyjęła również krajowa Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczpospolitej Polskiej, składa się z pięciu oceanów. Są to:
•Ocean Spokojny (Pacyfik),
•Ocean Atlantycki,
•Ocean Indyjski,
•Ocean Południowy,
•Ocean Arktyczny.
Wszystkie te zbiorniki razem tworzą wszechocean, zwany inaczej oceanem światowym.
Należy pamiętać, że oceany lub inaczej nazwane układy oceaniczne, zawierają także w sobie nieco mniejsze zbiorniki wodne, to znaczy morza, cieśniny, zatoki, zalewy czy kanały. Nie przeszkadza temu fakt, że od wód oceanu będą odgrodzone archipelagami albo wyspami i półwyspami. Te mniejsze zbiorniki wodne również wchodzą w skład wszechoceanu.
Jak powstały oceany?
Naukowcy od wielu lat zastanawiają się nad procesem powstania tych wielkich mas wody słonej. Po wielu przeprowadzonych badaniach, uznano zgodnie, że najbardziej prawdopodobną teorią jest teoria tektoniki płyt.
Odkryto między innymi, że w strefie grzbietów śródoceanicznych ma miejsce ekspansja dna oceanicznego, co jest rozumiane, jako tworzenie się całkiem nowej skorupy ziemskiej. Teoria tektoniki płyt mówi o tym, że skorupa ziemska zostaje tworzona mniej więcej w jednakowym czasie, jak jest niszczona na poziomach subdukcji, jednakże całkowita wielkość wód oceanicznych jest wciąż taka sama. Oczywiście, nie wlicza się tutaj zjawiska roztapiania się lodowca. Skutkiem tego jest fakt, że niektóre oceany zwiększają swoją powierzchnię, jednocześnie zmniejszając inne. W naszych czasach, stosunkowe młode geologicznie oceany Atlantycki, Arktyczny i Indyjski powiększają się, tym samym zmniejszając Ocean Pacyficzny.
Według doniesień badaczy, oceany zostały zbudowane podczas działania jednorazowego, to znaczy, że powiększenie skorupy skutkuje rozrostem każdego z oceanów oraz Ziemi, jako całości.
Ukształtowanie dna oceanów
Jako najważniejsze rodzaje ukształtowania dna oceanów uważa się między innymi:
szelfy kontynentalne – które mają do 200 metrów głębokości, a potem następuje strome załamanie,
stoki kontynentalne – to połączenie szelfów i basenów oceanicznych,
baseny oceaniczne – obszerne, mało zróżnicowane części dna, leżące na głębokości od 4 000 do 6 000 metrów poniżej poziomu morza,
rowy oceaniczne – to bardzo głębokie struktury dna, sięgające nawet 11 000 metrów w głąb wody o długości dochodzącej do 5000 kilometrów i szerokości od 30 do 100 kilometrów,
grzbiety śródoceaniczne – to wzniesienia, które położone są na dnie oceanu,
wyspy – to części form skalnych dna oceanicznego, które wyrastają nad powierzchnię wody.
Przeciętna głębokość wód oceanicznych na Ziemi to 3 689 metrów.
Wiatry, które wieją nad dużymi terenami wypełnionymi wodą, skutkują powstawaniem na obszarze oceanu fal. Niekiedy powstają ogromne, bardzo niszczycielskie fale tsunami. Tsunami wywoływane jest poprzez trzęsienia ziemi, powstające pod powierzchnią wody i wybuchy podwodnych wulkanów
Wiatry, które cały czas wieją nad oceanami, na przykład pasaty, powodują powstawanie prądów morskich. Oddziaływanie Księżyca i Słońca powoduje ruchy wody, nazywane pływami.
Flora i fauna oceanów jest bardzo zróżnicowana. Występują tam takie grupy organizmów, jak na przykład koralowce, gąbki czy plankton. W oceanach mieszkają ryby, skorupiaki, mięczaki – ośmiornice, a także większe ssaki – delfiny, wieloryby.
Jak już wspomniano, morza i oceany to źródło wody słonej. Szacuje się, że w wodach oceanów jest od 33 do 38 promili (mierząc wagowo) wszelakich soli typu nieorganicznego. Wielkość tego stężenia uzależniona jest od szeregu czynników, między innymi położenia geograficznego. Na przykład za morze najbardziej słone na świecie uważa się Morze Czerwone, którego zasolenie wynosi 41 promili. Z kolei najbardziej słonym oceanem jest Ocean Atlantyckim, którego wartość zasolenia wynosi 35,3 promili. Zasolenie Oceanu Indyjskiego wynosi 34,68 promili, a zasolenie w Oceanie Spokojnym to 34,56 promili.
Woda słona zawiera w sobie między innymi takie pierwiastki, jak chlor, soda czy potas i wapń.
Oceany kuli ziemskiej
Ocean Spokojny
Ocean Spokojny, nazywany jest inaczej Oceanem Pacyficznym lub Pacyfikiem. Ten ocean jest największym oceanem świata. Obszar Pacyfiku zajmuje prawie połowę całkowitych wód słonych na świecie. Zlokalizowany jest u wschodnich wybrzeży Azji oraz Australii, a także zachodnich krańców Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, natomiast od strony południowej styka się z Antarktydą.
Powierzchnia Oceanu Spokojnego to 166 266 877 kilometrów kwadratowych. Próbując wyobrazić sobie w jakiś sposób obszar Pacyfiku, można się pokusić o następujące porównanie: wszystkie kontynenty, jakie występują na kuli ziemskiej, mogłyby się pomieścić w basenie Oceanu Spokojnego. Jest to powierzchnia niewyobrażalna. Wody Oceanu Spokojnego są niemal dwa razy większe niż Oceanu Atlantyckiego, będącym drugim, co do wielkości oceanem świata. W basenie Oceanu Pacyficznego położony jest najgłębszy rów na świecie. Jest to tak zwana Głębia Challengera, która znajduje się w Rowie Mariańskim. Jego głębokość wynosi 10 971 metrów. Powodem tego jest budowa geologiczna dna oceanu. Głębia Challengera położona jest natomiast na styku dwóch płyt tektonicznych.
Ocean Spokojny jest najstarszym oceanem na świecie. Powstał około 200 milionów lat temu. Nazwa Oceanu Spokojnego w języku portugalskim znaczy tyle, co „pokojowy” i została mu nadana przez Ferdynanda Magellana w 1520 roku.
Ocean Spokojny, pomimo tego, iż jest du�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ży, nie posiada zbyt wielu mórz. Dosyć gęste ich rozmieszczenie znajduje się po zachodniej części oceanu. Są to między innymi: Morze Beringa czy Morze Ochockie.
Jeśli chodzi o wyspy, to Ocean Spokojny posiada ich prawie 25 tysięcy. To jest liczba większa niż łącznie na wszystkich innych oceanach. Część z nich zgromadzona jest w tak zwaną Oceanię. Do Oceanii należy Polinezja, Mikronezja, Melanezja oraz Nowa Zelandia. Na Oceanie Spokojnym leżą także inne duże wyspy, które nie są zaliczane w skład Oceanii, takie jak na przykład Jawa i Borneo.
Niewiele rzek jest dopływem Oceany Pacyficznego. Głównie są to rzeki azjatyckie, takie jak Jangcy czy Rzeka Żółta. Jeśli chodzi o cieki wodne Ameryki Północnej, to do Pacyfiku wpływają rzeki Jukon oraz Kolumbia.
Ocean Atlantycki
Ocean Atlantycki jest drugim oceanem na świecie, jeśli chodzi o powierzchnię. Jego obszar wynosi 86 505 603 kilometrów kwadratowych, co stanowi około 21 procent powierzchni kuli ziemskiej. Ocean Atlantycki położony jest pomiędzy zachodnimi krańcami kontynentu europejskiego a wschodnimi brzegami Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Atlantyk został stworzony w okresie jurajskim, czyli blisko 200 milionów lat temu. Jest więc najmłodszym oceanem na Ziemi. Geneza Oceanu Atlantyckiego związana jest z podziałem tak zwanego superkontynentu Pangea. W okresie geologicznym jury Pangea została rozdzielona na mniejsze części. W ten sposób woda, pochodząca z superoceanu Panthalassa, zatrzymała się w powstałym pustostanie i tak powstał Ocean Atlantycki.
Na Oceanie Atlantyckim, a dokładniej w jego części położonej na północy, leży Trójkąt Bermudzki. Jego tak jakby trzy wierzchołki dochodzą do Miami, Bermudów oraz Portoryko. Fascynaci zjawisk nadprzyrodzonych uważają, że miejsce to jest związane z wieloma, do dzisiaj niewyjaśnionymi, zniknięciami statków i samolotów. Jednakże biorąc do ręki statystyki, nie znajdujemy w nich odzwierciedlenia wyżej wymienionych zjawisk. Przeciętna ilość statków czy samolotów nie jest większa niż na innych obszarach Oceanu Atlantyckiego.
Na Oceanie Atlantyckim leżą takie duże wyspy jak Wielka Brytania, Grenlandia, Islandia czy Wyspy Zielonego Przylądka. Są też wyspy o mniejszej powierzchni, do których należy między innymi Wyspa Świętej Heleny.
Życie podwodne w Oceanie Atlantyckim jest urozmaicone. Jeśli chodzi o faunę to stanowią ją głównie ssaki morskie, takie jak wieloryby, a także ptaki oceaniczne i bardzo dużo gatunków ryb. Z Oceanu Atlantyckiego odławia się przede wszystkim śledzie, tuńczyki, makrele oraz dorsze.
Z kolei flora tego oceanu nie jest taka bogata, złożona jest głównie z brunatnic, zielenic oraz tasiemnic. Występują tu również sinice.
Ocean Indyjski
Powierzchnia Oceanu Indyjskiego wynosi 73 555 662 kilometrów kwadratowych. To trzeci ocean świata, który zajmuje około 20 procent jego powierzchni. Lokalizacja Oceanu Indyjskiego jest następująca: leży pomiędzy wschodnimi wybrzeżami Afryki, południowymi krańcami Azji oraz zachodnimi brzegami Australii oraz Antarktydy. Cechą charakterystyczną Oceanu Indyjskiego jest to, że jest on najcieplejszym pośród wszystkich oceanów świata. Na jego powierzchni zlokalizowane jest dużo wysp o małej powierzchni, jak chociażby Mauritius i Seszele oraz większe wyspy, jak Madagaskar, który pod względem powierzchni zajmuje czwarte miejsce na świecie.
Do Oceanu Indyjskiego uchodzą takie rzeki jak między innymi: Murray, Ganges z Brahmaputrą czy Zambezi.
W przeciwieństwie do Oceanu Atlantyckiego, w Oceanie Indyjskim występuje mało zróżnicowane i mocno ograniczone życie biologiczne. Z tego względu, że wody tego oceanu są najcieplejsze spośród innych zbiorników wodnych tego typu, nie rozwija się tu plankton i pozostałe rodzaje fauny morskiej. Nie lubią one natomiast wysokich temperatur. Niezwykle ciekawy jest skład wody tego oceanu. Przeciętne zasolenie wody w Oceanie Indyjskim to 34,8 promili. Jednakże istnieją takie rejony, w których Ocean Indyjski jest najmniej zasolony ze wszystkich oceanów świata, lecz jednocześnie istnieją także takie obszary, gdzie to zasolenie jest najwyższe pośród oceanów. Natomiast obecność tlenu w wodzie nie jest wysoka, dlatego, że ocean szybciej paruje, aniżeli jest uzupełniany.
Szlakami wodnymi poprzez spokojne wody Oceanu Indyjskiego transportowane są towary eksportowane z krajów ościennych. Są to na przykład ryż, cukier czy jedwab, a także inne surowce mineralne.
Wody Oceanu Indyjskiego są raczej spokojne, jednakże w 2004 roku miało miejsce jedne z największych tsunami na świecie. Trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce pod powierzchnią oceanu, wytworzyło ogromną, niszczycielską falę, która uderzyła w państwa sąsiadujące z Oceanem. Zginęło wtedy około 226 000 ludzi, a ponad milion ludzi zostało bez domów i bezpiecznej przystani.
Ocean Południowy
Ocean Południowy nazywany jest również Oceanem Antarktycznym.
Można powiedzieć, że Ocean Południowy to najnowszy twór oceaniczny. Został utworzony całkiem niedawno, bo dopiero w 2000 roku przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną. Jego powierzchnia wynosi 52 646 688 kilometrów kwadratowych.
Ocean Południowy jest łącznikiem południowych krańców Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Spokojnego. W sposób całkowity oblewa Antarktydę, płynąc z zachodniej strony w kierunku wschodnim. Został wyróżniony, jako piąty ocean ze względu na temperaturę wody, jaka w tym oceanie panuje. Ta temperatura wody Oceanu Południowego jest mniejsza niż temperatura wód pozostałych, sąsiednich oceanów. Wynika to z mocnych prądów morskich, mających zapobiegać miksowaniu się wód o ciepłej temperaturze i zimnej. W Oceanie Południowym mieszka parę rodzajów zwierząt, które podlegają ochronie ze względu na możliwość całkowitego wymarcia. Są to między innymi albatrosy. Dodatkowo Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza wskazała na obszar o powierzchni blisko 50 milionów kilometrów kwadratowych, który został uznany za Rezerwat Wielorybów na Oceanie Południowym. Takie działanie było wywołane negatywnym wpływem polowań i rybołówstwa na nietrwały ekosystem oceanu.
Ocean Arktyczny
Ocean Arktyczny to najmniejszy pośród wszystkich oceanów świata. Jego powierzchnia zajmuje obszar 13 208 939 kilometrów kwadratowych. Ocean Arktyczny w sposób całkowity znajduje się pomiędzy lądami. Położony jest wokół bieguna północnego Ziemi pomiędzy północnymi krańcami kontynentu azjatyckiego, europejskiego oraz Ameryki Północnej. Linia brzegowa Oceanu Arktycznego jest silnie urozmaicona, mocno rozwinięta i znajduje się na niej wiele zatok.
Ocean Arktyczny jest w dużej mierze skuty lodem. Jednak naukowcy cały czas prowadzą badania i obserwacje grubości pokrywy lodowej. W ostatnich latach da się zauważyć, że poziom tej pokrywy lądowej kurczy się w sposób drastyczny. Skala kurczenie się zasięgu lodu morskiego jest duża i w następujących po sobie latach osiąga kolejne minima. Badacze szacują, że w takim tempie, w jakim obecnie zachodzą zmiany, Ocean Arktyczny może nie być pokryty lodem już nawet za 30 lat.
Na Oceanie Arktycznym położone są morza, między innymi Barentsa, Wschodniosyberyjskie czy Karskie.
Ocean Arktyczny stanowi najkrótszą drogę pomiędzy kontynentem europejskim a brzegami Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Z tego względu jest wykorzystywany w celach żeglug transoceanicznej.
Chociaż na powierzchni oceanu występuje lód, życie w wodach oceanu wcale nie jest ograniczone. Żyje tu wiele rodzajów ryb, nawet więcej niż w dowolnym oceanie Ziemi. Mieszkają tutaj także zagrożone gatunki morskie będące pod ochroną, takie jak żółwie, wieloryby, lwy morskie czy foki i manaty.
Na terenie Arktyki występują rozległe złoża czarnego złota, czyli ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Są tutaj także pokłady rud metali i dlatego podział terytorialny wód Arktyki jest kwestią sporną w skali międzynarodowej.
Dodaj komentarz jako pierwszy!