Państwa Europy
Zamień czytanie na oglądanie!
Geografia to moja wielka pasja. Uwielbiam czytać o państwach, rzekach, górach i o pięknie otaczającego nas świata, dlatego w tej obszernej pracy zebrałem wiele informacji na temat dzisiejszych państw Europy.
Nasz kontynent liczy, w zależności od punktu widzenia, 46 państw (nie wliczają się w to terytoria nieuznawane, np. Kosowo, i terytoria zależne od innych państw, np. Gibraltar). Każde z nich postaram się krótko opisać. Postaram się krótko scharakteryzować tamtejsze ciekawe miejsca, nazwać największe miasta, rzeki i inne obiekty geograficzne. Tak naprawdę każdy kraj zasługuje na własną pracę, ale ze względu na temat mogę tylko napisać króciutkie i ciekawe informacje. Naszą podróż po krajach Europy proponuję rozpocząć od wysp.
Państwa Europy na wyspach
Islandia
Wyspą i zarazem państwem położonym najbardziej na północy Europy jest Islandia. To kraj o bardzo niedużej liczbie ludności, którą można porównać do… Lublina! Islandia charakteryzuje się surowym klimatem, często za zimnym dla mieszkańców. Państwo często jest też nazywane „krainą lodu i ognia”, ponieważ występują tam liczne gejzery i wulkany.
Wielka Brytania
Leży około 1000 km niżej od Islandii. Na wyspie znajdują się trzy z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej: Szkocja (północne tereny), Walia (zachodnie tereny) i Anglia (pozostała część wyspy). Czwartą część stanowi Irlandia Północna, leżąca na wyspie Irlandia. Stolica państwa znajduje się w Londynie, jednym z największych miast Europy.
Irlandia
Położona kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Wielkiej Brytanii, leży na wyspie Irlandia. Północna część wyspy należy do Zjednoczonego Królestwa (tekst wyżej), pozostała – do Irlandii. Kraj często utożsamia się ze symbolami szczęścia: tęczą, koniczyną, podkowami, a także leprechaunami, czyli skrzatami o niezwykłym szczęściu. Co ciekawe, Irlandię zamieszkują 4 mln ludzi i 11 mln owiec!
Malta
Malutkie państewko położone na wyspie Malta i kilku mniejszych wyspach, na Morzu Śródziemnym, najdalej położone na południe państwo Europy. To państwo, którego historia sięga nawet do 7000 lat wstecz. W ciągu roku na Malcie ma miejsce aż 300 słonecznych dni! Dzięki temu stolica kraju,
Valletta uznawana jest za najbardziej słoneczną miejscowość naszego kontynentu.
Po państwach Europy położonych na wyspach, przejdę do najmniejszych państw Europy (Malta
została już uwzględniona w kategorii „Państwa Europy na wyspach”.
Najmniejsze kraje Europy
Watykan
Miałem nie pisać o powierzchniach, ale wyjątkowo tutaj ją przedstawię. Watykan to najmniejsze uznawane państwo na świecie, z powierzchnią blisko pół kilometra kwadratowego. Liczba obywateli Watykanu wynosi około 800. Kraj ten leży w Rzymie i jest siedzibą papieża, głowy Kościoła katolickiego. Co zaskakujące, flaga Watykanu kształtem przypomina… kwadrat!
Monako
Kraj leżący 10 km na wschód od Nicei, otoczone z jednej strony przez Francję, z drugiej ma dostęp do Morza Liguryjskiego. Słynne za sprawą osiedla Monte Carlo, gdzie odbywa się Grand Prix Monako w Formule 1. W tym samym miejscu znajduje się kilka kasyn – Monako to historyczna stolica hazardu. Flaga Monako wygląda podobnie to polskiej – kolory pasów są odwrócone.
San Marino
Otoczone z każdej strony przez Włochy, San Marino jest najstarszą wciąż istniejącą republiką świata. Państwo leży niedaleko Rimini. Większe tylko od Watykanu i Monako, a więc trzeci najmniejszy kraj Ziemi. Powstałe w 301 roku przez św. Maryna. Jego walutą jest euro, pomimo braku swojej obecności w Unii Europejskiej.
Liechtenstein
Czytaj: lichtensztajn, leży między Austrią i Szwajcarią. Jest jednym z dwóch (koło Uzbekistanu) państw podwójnie śródlądowych, tj. Liechtenstein nie ma dostępu do morza, tak jak i wszyscy jego sąsiedzi. Kraj ten szczyci się tytułem księstwa. Liechtenstein nie posiada własnej armii – bezpieczeństwo
zapewnia mu Szwajcaria.
Andora
To jedyne państwo w Europie, którego językiem urzędowym jest kataloński. Wzięło się to z uwarunkowań geograficznych: państwo leży w Pirenejach, pomiędzy południową Francją i północną Hiszpanią. 100% kraju jest pokryte górami. Pomimo niewielkiej powierzchni, Andorę rocznie
odwiedza aż 8 milionów turystów.
Luksemburg
Dużo większy od poprzednio wymienionych państw, wciąż jednak ponad 120 razy mniejszy od Polski. Luksemburg, bo o nim mowa, graniczy z Belgią, Niemcami i Francją. Nie posiada dostępu do morza. Historia kraju sięga X w., kiedy to powstało małe hrabstwo, z czasem coraz większe. Co ciekawe, transport publiczny w Luksemburgu nic nie kosztuje – państwo jako pierwsze na świecie zdecydowało się na darmowe środki komunikacji (decyzja z marca 2020 r.).
To były księstwa, enklawy, słowem – malutkie państwa. Teraz będę po kolei przechodził w różne części Europy. Zacznę od północy i państw nordyckich. Przedstawiam Wam: Norwegię, Szwecję,
Finlandię i Danię.
Państwa Północy
Norwegia
Norwegia, a właściwie Królestwo Norwegii leży na północy Europy. Kraj ten charakteryzuje się podłużnym kształtem (o czym świadczy ponad 2,5 tysiąca km granic) i niezwykle długą linię brzegową (ponad 25 tysięcy kilometrów). Symbolem Norwegii są fiordy, czyli szerokie zatoki. Nazwa kraju pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza „droga na północ”.
Szwecja
Sąsiad Norwegii, Finlandii i Danii (przez most nad cieśniną Sund). To największe państwo Skandynawii i jedno z większych w Europie (7. miejsce). Władzę w Szwecji sprawuje parlament, a król pełni funkcję reprezentacyjną. Obecnie tytuł króla przypada Karolowi XVI Gustawowi (stan na 13.04.2021 r.). Szwecja doczekała się wybitnych pisarek, Astrid Lindgren i Selmy Lagerlöf. Obie tworzyły dla dzieci.
Finlandia
Finlandia to kraj, który po raz pierwszy zaistniał na mapach w 1917 r. – wcześniej tamte ziemie należały do Szwecji i Rosji. Swoim konturem przypomina postać człowieka z wyciągniętą do góry dłonią. Co ciekawe, to Finowie, a nie Włosi piją najwięcej kawy. Innym interesującym faktem może być taki, że Tove Jansson, autorka bestsellerowej serii książek o muminkach, pochodziła właśnie z Finlandii.
Dania
To najmniejsze z państw nordyckich. Dania posiada granicę lądową z Niemcami, ale i ze Szwecją przez most nad cieśniną Sund. Państwo to nie leży na Półwyspie Skandynawskim. Kraj słynie w całym świecie z ciekawych miejsc i sławnych postaci. W duńskim Billund powstała firma klocków Lego, z kolei Kopenhaga to pomnik syrenki. Z Danii pochodził wybitny bajkopisarz Hans Christian Andersen.
To była przepiękna Skandynawia i państwa z nią powiązane, teraz przeniesiemy się na wschód naszego kontynentu – do Rosji, Estonii, Rumunii, Mołdawii, na Litwę, Łotwę, Białoruś i Ukrainę.
Europa Wschodnia
Rosja
Rosja jest największym państwem na świecie – jej łączna wielkość wynosi ponad 17 mln kilometrów kwadratowych! Kraj ten częściowo leży w Europie, zaś w większości – w Azji. Mimo tego często jest uznawany jako kraj europejski. Sławą w Rosji cieszą się matrioszki – to zestaw kilku niedużych drewnianych laleczek, które wkłada się, jedna w drugą. Przepyszną potrawą jest kulebiak – duży pieróg nadziewany mięsem i grzybami.
Estonia
Estonia to niewielki kraj położony nad Zatoką Ryską. Graniczy z Łotwą od południa i Rosją od wschodu. Estonia jest niemalże pozbawiona gór – najwyższy szczyt liczy sobie zaledwie 318 metrów n.p.m.! Państwo może się szczycić wysokim poziomem zinformatyzowania – 99% spraw urzędowych załatwia się przez internet.
Łotwa
Na południe od Estonii mamy Łotwę – państwo o podobnej powierzchni i ukształtowaniu terenu. Posiada czterech sąsiadów: Rosję, Estonię, Litwę i Białoruś. Flaga Łotwy składa się w 80% z dość nietypowego dla flagi koloru – karminowego. Świetnym pomysłem na wycieczkę do Łotwy będą kąpiele w licznych polodowcowych jeziorach.
Litwa
Litwa, choć obecnie nie grzeszy rozmiarem, to pamięta lata świetności. Kiedyś, wraz z Polską stanowiła część Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która po rozbiorach Polski już nigdy nie stworzyła jednej całości. Dziś na Litwie znajdziemy wielu Polaków. Szczególnym miastem jest Wilno, stolica tego kraju. Warto zobaczyć tamtejsze Stare Miasto.
Białoruś
Nasz wschodni sąsiad to największe państwo bez dostępu do morza w Europie. Dawniej te ziemie stanowiły część Wielkiego Księstwa Litewskiego, a później – do Rosji. Obecnie na Białorusi zobaczymy przepiękną Puszczę Białowieską (jej część znajdziemy także w Polsce), zamki, lasy i pola, które niejedno widziały…
Ukraina
Także Ukraina odgrywa rolę w historii naszego kraju. Stanowiła część Rzeczpospolitej, jednak z powodu złego traktowania chłopów wybuchło tam powstanie Chmielnickiego. Kilka stuleci później możemy podziwiać urokliwe stepy i łąki, zwiedzać zabytkowe miejsca i wygrzewać się w słońcu nad Morzem Czarnym, do którego Ukraina ma dostęp.
Rumunia
To bardzo interesujący i tajemniczy kraj. Leży w południowo-wschodniej Europie. Dlaczego tajemniczy? Wszystko za sprawą Transylwanii, gdzie według różnych przekazów mieszkał hrabia Drakula, wzorowany na księciu wołoskim Władzie Palowniku. Czy ktoś ma ochotę na historię z dreszczykiem? Jeśli nie, to może zachwycać się krajobrazami i niezwykłymi budowlami.
Mołdawia
Położona między Rumunią i Ukrainą, Mołdawia swoim konturem przypomina buta, zupełnie jak Włochy. Odznacza się dość płaską rzeźbą terenu. Kraj odwiedza niewielu turystów, a szkoda – każde państwo ma swoje niespodzianki. Kraj słynie z winnic i produkowanych win, które podobno smakują wybornie (jeśli nie masz 18 lat, nie próbuj!).
Po przygodzie na wschodzie, zapraszam na Bałkany – do krainy słońca i historii. W tej części przeczytasz o takich państwach: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Macedonii Północnej i Serbii. Spojrzymy też przez chwilę na Grecję. A więc, kto pierwszy na plaży, ten wygrywa!
Bałkany
Chorwacja
Skąpana w słońcu Chorwacja stała się symbolem wymarzonych wakacji. Kraj ten okazał się alternatywą dla naj
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!