Podział Stanów Zjednoczonych

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Podział Stanów Zjednoczonych, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Stany Zjednoczone Ameryki to państwo federalne w Ameryce Północnej. Graniczy od północy z Kanadą, od południa z Meksykiem, od wschodu z Oceanem Atlantyckim, od zachodu z Oceanem Spokojnym i od północnego zachodu z Oceanem Arktycznym. Stany Zjednoczone są podzielone na 50 stanów (stąd 50 gwiazdek na fladze tego państwa. 48 z nich to stany kontynentalne. Dwa pozostałe to stan Alaska, oddzielony Kanadą od wszystkich stanów i stan Hawaje położony na archipelagu Hawaje na Oceanie Spokojnym.
Stolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton (formalnie Dystrykt Kolumbii).
Podział terytorialny Stanów Zjednoczonych Ameryki jest opisany w Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Od czasu jej ustanowienia naniesiono do niej 27 poprawek.
Każdy ze stanów USA, oprócz Alaski i Luizjany, dzieli się na hrabstwa, których w sumie jest 3048.
Podział Stanów Zjednoczonych
Alabama
Stan leżący nad Zatoką Meksykańską, w południowo-wschodniej części USA ze stolicą w Montgomery. Powierzchnia Alabamy to 135 775 km². Alabama posiada jeden z największych systemów żeglugi w Stanach Zjednoczonych. Większą część tego stanu stanowią niziny, północ stanu stanowią wyżyny, znajdują się tam liczne wzgórza, potoki i jeziora. W północno-wschodniej części Alabamy znajduje się fragment Appalachów. Alabama jest podzielona na 67 hrabstw.
Alaska
Stan leżący w północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Jest oddzielony od reszty stanów przez terytorium Kanady, z którą graniczy od wschodu. Ma największą powierzchnię ze wszystkich stanów Ameryki (1 723 337 km²), jednak najmniejszą gęstość zaludnienia. Większość jej powierzchni zajmują tereny górskie. Na południu stanu znajdują się góry Świętego Eliasza, Góry Wrangla, oraz najwyższy punkt Ameryki Północnej – Denali. Stan Alaska nie dzieli się na hrabstwa, tylko na okręgi. Jego stolica to Juneau.
Arizona
Stan znajduje się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolica to Phoenix. Ludność stanu to 295 234 km². Na północy stanu łagodne są lata, natomiast na południu łagodne są zimy, przez to stan Arizona jest bardzo dobrym miejscem na wypoczynek. Zamieszkuje tam duża część rdzennych Amerykanów. Największą atrakcją turystyczną Arizony jest Wielki Kanion. Na północy stanu znajduje się wyżyna Kolorado. Stan dzieli się na 15 hrabstw.
Arkansas
Stan mieści się w południowo-wschodniej części USA. Jest nazywany Stanem Naturalności. Jego powierzchnia to 137 732 km². Ma stolicę w Little Rock, które jest jednocześnie największym miastem w Arkansas. Większa część stanu to niziny. Znajduje się tam część doliny Missisipi. Na południowym zachodzie mieści się wyżyna Ozark. Dużą część stanu Arkansas zajmują obszary leśne. Arkansas dysponuje bogatymi zasobami naturalnymi, takimi, jak brom, gaz ziemny, ropa naftowa czy kamień krzemowy. Stan jest podzielony na 75 hrabstw.
Connecticut
Stan jest położony w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest jednym z trzynastu pierwotnych kolonii. Powierzchnia stanu to 14 357 km². Jego stolica to Hartford. Connecticut należy do obszaru Nowej Anglii, czyli regionu na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, składającego się z sześciu stanów, będącego kolebką amerykańskiej kultury. Stan Connecticut to obszar wyżynny. Jest podzielony na osiem hrabstw.
Dakota Południowa
Stan mieszczący się w środkowo-północnej części Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia to 199 729 km². Stolica Dakoty Południowej to Pierre. Stan Znajduje się na obszarze Wielkich Równin. Teren jest głównie wyżynny, na zachodzie znajdują się Góry Czarne i ich najwyższy szczyt – Harney Peak. Główną rzeką stanu jest Missouri. Dakota Południowa dzieli się na 67 hrabstw.
Dakota Północna
Stan o powierzchni 183 108 km² położony na obszarze Wielkich Równin, na północy Stanów Zjednoczonych, w regionie Midwest. Jego stolica to Bismarck. Niegdyś obszary te zamieszkiwali Indianie Dakota, stąd nazwa stanu. Dakota Północna to głównie obszary wyżynne. Dzieli się ona na 53 hrabstwa.
Delaware
Stan ze stolicą w Dover, mieszczący się w regionie Stanów Środkowo-atlantyckich, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, nad zatoką Delaware. Również jest jedną z trzynastu kolonii pierwotnych. Stan Delaware to najniżej położony stan ze wszystkich stanów Ameryki. Jego powierzchnia to 6446 km². Jest to również jeden z najmniejszych stanów. Rolnictwo odgrywa w nim ważną rolę. Dzieli się na trzy hrabstwa.
Floryda
Stan znajduje się na półwyspie Floryda, otoczonym Zatoką Meksykańską. Jest to południowy wschód Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia wynosi 170 312 km², a stolica mieści się w Tallahassee. Sunshine State (Słoneczny Stan) – tak jest nazywana Floryda. Jest ona najchętniej odwiedzanym miejscem na świecie. Obszar Florydy jest głównie nizinny lub płaski. Dużą część zajmują lasy. Największym miastem tego stanu, a zarazem jednym z największych miast Stanów Zjednoczonych jest Miami. Floryda jest podzielona na 67 hrabstw.
Georgia
Stan położony w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych o powierzchni 153 909 km². Jego stolica i najbardziej zaludnione miasto to Atlanta. Na północy Georgii mieszczą się Appalachy, na południu płaskowyż Piedmont oraz Nizina Nadbrzeżna. Georgia jest podzielona na 159 hrabstw.
Hawaje
Stan o powierzchni 28 313 km² leżący na archipelagu Hawaje. Jego stolica to Honolulu. Na jego górzystej powierzchni znajduje się dużo czynnych wulkanów. Hawaje to jedyny stan Stanów Zjednoczonych, który jest z każdej strony otoczony przez wodę, jego granica nie ma linii prostej i geograficznie nie leży w Ameryce. Hawaje dzielą się na 5 hrabstw.
Idaho
Stan położony na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia to 216 443 km². Stolica tego stanu to Boise. Północna i środkowa część Idaho jest górzysta, występują tam między innymi Góry Skaliste, a południe tego stanu to niziny, na przykład dolina rzeki Snake. Stan Idaho jest podzielony na 45 hrabstw.
Illinois
Stan położony w regionie Wielkich Jezior, mieszczącym się w regionie Midwest. Jego stolica to Springfield. Illinois zajmuje powierzchnię 149 995 km². Duża część powierzchni stanu to obszary wiejskie. Największym miastem stanu, a zarazem trzecim co do wielkości miastem Stanów Zjednoczonych jest Chicago. Z tego stanu pochodziło aż czterech prezydentów USA. Zachodnią granicę Illinois stanowi rzeka Missisipi. Stan jest podzielony na 102 hrabstwa.
Indiana
Stan o powierzchni 94 321 km² położony w regionie Wielkich Jezior, mieszczącym się w regionie Midwest. Jego stolicą jest Indianapolis. Większą część obszaru stanu stanowią równiny, na południu i wschodzie teren jest pagórkowaty. Indiana słynie z dużego zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym. Główną rzeką jest Ohio. Indiana jest podzielona na 92 hrabstwa.
Iowa
Stan znajduje się w międzyrzeczu Missisipi i Missouri, w centralnej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolica to Des Moines, powierzchnia stanu zajmuje 145 746 km². Powierzchnia stanu jest równinna. Iowa dzieli się na 99 hrabstw.
Kalifornia
Stan leżący na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, graniczący ze stanem Oregon, Nevada i Arizona. Kalifornia jest najbogatszym oraz najbardziej zaludnionym stanem Ameryki. Jest także trzecim stanem pod względem wielkości. Jego powierzchnia to 423 967 km². Największe miasta w Kalifornii to Los Angeles, San Diego i San Francisco. Zróżnicowane środowisko i klimat to cechy charakterystyczne tego stanu. Jest on podzielony na 58 hrabstw.
Kansas
Stan ten ma powierzchnię 213 100 km² i jest położony na terenie Wielkich Równin, w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolicą jest Topeka. W tym stanie występują gwałtowne lata i zimy. Kansas jest podzielony na 105 hrabstw. Jego nazwa pochodzi od nazwy indiańskich plemion zamieszkujących niegdyś te obszary.
Karolina Południowa
Stan położony na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia to 82 933 km². Stolicą stanu jest Columbia. Stan jest mało zamożny. Znaczną większość Karoliny Południowej stanowią równiny, na zachodzie znajduje się łańcuch górski należący do Appalachów. Stan jest podzielony na 46 hrabstw.
Karolina Północna
Stan znajduje się na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Obszar Karoliny Północnej zajmuje 139 391 km². Jej stolicą jest Raleigh. Na wschodzie stan graniczy z Oceanem Atlantyckim, na zachodzie rozciągają się Appalachy. W Karolinie Północnej znajduje się jeden z najwyższych szczytów w Stanach Zjednoczonych – Mount Mitchell. Stan dzieli się na 100 hrabstw.
Kentucky
Stan o powierzchni 104 656 km², położony w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolica to Frankfort. Zachodnia część stanu to nizina Missisipi, reszta to obszary pagórkowate i wyżyna Cumberland. Stan Kentucky jest podzielony na 120 hrabstw.
Kolorado
Stan jest położony na zachodzie środkowej części Stanów Zjednoczonych. Jego powierzchnia to 269 837 km². Ma stolicę w Denver. Jest on najwyżej położonym ze wszystkich stanów USA. Jego średnia wysokość to 2091 m n. p. m. Większość stanu to tereny górzyste. Zachodnia część Kolorado to góry skaliste i Wyżyna Kolorado, a wschodnią część zajmuje obszar Wielkich Równin. Stan jest podzielony na 64 hrabstwa.
Luizjana
Stan leżący u ujścia rzeki Missisipi do Zatoki Meksykańskiej, w południowej części Stanów Zjednoczonych. Jego stolica to Baton Rouge, a największym miastem jest Nowy Orlean. Powierzchnia Luizjany zajmuje 135 659 km².Znaczną część stanu zajmują obszary nizinne, na południowym wschodzie delta Missisipi, a na wybrzeżu bagna

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.