Pojezierze Mazurskie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pojezierze Mazurskie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W skład Pojezierza Mazurskiego wchodzą część polskich Pojezierzy Wschodniobałtyckich znajdujących się pomiędzy Niziną Staropruską gdzie znajduje się Górowo Iławeckie, Orneta a Pojezierzem Iławskim gdzie znajduje się Iława, Ostróda na zachodzie, Pojezierzem Litewskim z miejscowościami Augustów, Suwałki na wschodzie a Niziną Północnomazowiecką, gdzie znajdują się Mława, Płońsk, Ciechanów na południu.
Pojezierze Mazurskie składa się z następujących regionów Pojezierza Ełckiego, Krainy Węgorapy, Równiny Mazurskiej, Pojezierza Olsztyńskiego, Pojezierza Mrągowskiego, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz Wzgórza Szeskiego.
Rzeki wypływające z Pojezierza Mazurskiego należą do dorzeczy Narwi i są to Omulew, Rozoga, Szkwa, Pisa, Ełk i dorzecza Pregoły, czyli Łyna z Gubrem, Węgorapa.
Pojezierze Mazurskie które położone jest we wschodniej części pasa pojezierzy to krajobraz z wyraźną rzeźbą polodowcową, powstanie jego było spowodowane topnieniem lądolodu. Na Pojezierzu Mazurskim występują liczne jeziora morenowe m.in.: Mamry, Śniardwy, Niegocin oraz rynnowe m.in.: Jeziorak, Hańcza, Wigry, które tworzą niezwykle rozmaity krajobraz. Największe wzniesienia stanowią Dylewska Góra o wysokości 312 m n.p.m. i Góra Szeska o wysokości 309 m n.p.m. i są to wzniesienia moreny czołowej. Równinne obszary stanowią pola sandrowe m.in.: Równina Mazurska i Iławska. Olbrzymi wpływ zimnych mas powietrza znad Rosji sprawia, że wschodnia część Pojezierza Mazurskiego, czyli Pojezierze Suwalskie nazywane jest „polskim biegunem zimna”. Pojezierze Mazurskie to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie słynie głównie z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Pojezierze Mazurskie ciągnie się przez województwo warmińsko-mazurskie oraz w części podlaskiego. Jego powierzchnia wynosi ponad 13 tys. km kw. Region ten wyróżnia się sporym nagromadzeniem jezior, które stanowią około 7 procent powierzchni Pojezierza Mazurskiego. To właśnie na tym obszarze znajdziemy największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy. Ale także takie duże jeziora jak Mamry, Niegocin, Nidzkie, Roś i Tałty.
Największym jeziorem na Pojezierzu Mazurskim, ale zarówno w całej Polsce, jest Jezioro Śniardwy. t To jezioro polodowcowe, morenowe. Jest w miarę płytkie, bo w najgłębszym miejscu osiąga głębokość 23 metry. Znajduje się ono na trasie żeglugi mazurskiej i można z niego przepłynąć na inne jeziora Pojezierza Mazurskiego takie jak: Roś, Tuchlin, Łuknajno, Białoławki i Tyrkło oraz jezioro Mikołajskie.
Pod względem wielkości na drugim miejscu na Pojezierzu Mazurskim, a jednocześnie w całej Polski, jest Jezioro Mamry. Aktualnie to zespół połączonych jezior polodowcowych, które kiedyś nie były połączone. Mamry są stanowczo głębsze od Śniardwy, bo w najgłębszym miejscu osiągają 43,8 m głębokości.
Mamry razem z takimi jeziorami jak Święcajty, Kirsajty, Dargin, Bobskie oraz Kisajno tworzy cały zespół jezior z 33 wyspami.
Pojezierze Mazurskie określane jest mianem Zielonych Płuc Polski – na uwagę zasługuje jego zamożna fauna i flora. Świat flory jest bardzo zróżnicowany – spotykamy tu różnorodne ekosystemy leśne, jak i wodne. Świat zwierząt obejmuje całe mnóstwo rodzajów ssaków, w tym jenoty, wilki, bobry, norki czy borsuki oraz jelenie, wydry, nietoperze, kuny, lisy, zające.
W rezerwatach podjęto walkę o ratowanie żubrów, zagrożonych obecnie wyginięciem. Na terenie pojezierza spotkać można też wiewiórki, nornice, myszy oraz nietoperze. Występują tu gady i płazy, np. żaby, ropuchy, zaskrońce, żółwie błotne, a nawet żmije. Na zainteresowanie zasługuje przede wszystkim ptactwo, licznie występują kruki, orły przednie, głuszce, cietrzewie, sójki czy myszołowy a zdarzają się też kanie, sokoły, jastrzębie czy orły. Łącznie spotykamy tu około 350 różnorodnych gatunków ptaków. Ze względu na przychylne dla nich tereny, czyli bagna, łąki oraz torfowiska, tereny Mazur często zwane są ptasim rajem. W mazurskich jeziorach z kolei żyje wiele gatunków ryb, m.in.: szczupaki, amury, sielawy i okonie oraz płocie i tołpygi.
Na terenie Pojezierza Mazurskiego w roku 1977 założony został park krajobrazowy o powierzchni ok.50 tys. hektarów. Znajdują się tam ekosystemy leśne, w tym bory sosnowe, olsy i grady oraz tereny bagienne. W parku znajduje się wiele jezior, w tym: Śniardwy, Bełdany, Łuknajno, jezioro Mokre i Mikołajskie. W jego obwodzie znajduje się też część Puszczy Piskiej i rzeka Krutynia. Teren parku jest ściśle chroniony występuje tan wiele ważnych gatunków drzew i roślin. Znajdują się tam też oczywiście pod ochroną: lilie, kosaciec, rośliny storczykowate, dzwonki, zawilce, rosiczka i wiele reliktów. Z uwagi na występujące ekosystemy wodne, ochroną objęte są tu również gatunki wodne m.in.: mech wodny oraz rdest.
Na pojezierzu obok wielu parków krajobrazowych jest zlokalizowany Wigierski Park Narodowy oraz aż 114 rezerwatów przyrody.
Pojezierze Mazurskie znane jest głównie jako największe w kraju zgrupowanie jezior. Ważnym skarbem Pojezierza Mazurskiego są lasy, które szokują swym przyrodniczym bogactwem. Na specjalne wyróżnienie zasługują puszcze, które zachowały się na obszarze pojezierza to m.in. Puszcza Piska oraz Puszcza Augustowska.
Oprócz wielu gatunków fauny i flory na Pojezierzu Mazurskim znajduje się wiele ciekawych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych. Stanowią doskonałą atrakcję dla tych, którzy wakacje chcą spędzić nie tylko na plaży lub na pokładzie żaglówki, ale także na poznawaniu historii Pojezierza. Na podstawowym miejscu są niewątpliwie zamki. Na odwiedziny zasługują następujące obiekty: zamek krzyżacki w Nidzicy, w Reszlu nad Sajną, w Olsztynku oraz Kętrzynie.
Na terenie Pojezierza Mazurskiego są bardzo dobre warunki do wypoczynku. Możemy tu wypoczywać aktywnie korzystając z wielu ciekawych szlaków pieszych, rowerowych, wodnych czy historycznych.
Co warto odwiedzić na Pojezierzu Mazurskim?
Ryn
Jest tam piękny zamek pokrzyżacki, w którym obecnie mieści się luksusowy hotel.
Giżycko
Zamek w Giżycku został wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341 roku. Twierdza powstała na tzw. Wyspie Giżyckiej a najkrótsza droga z miasta na zamek prowadzi poprzez starodawny most zwodzony.
Zamek w Giżycku zbudowano z głazów narzutowych oraz czerwonej cegły a ponadto otoczono go wałem ziemnym, który w najwyższym momencie osiąga wysokość 3 3 m.
Teraz zarządcą Zamku jest miasto, a zabytkiem zawiaduje Giżyckie Centrum Kultury. W odremontowanych pomieszczeniach znajduje się Hostel Twierdza, Muzeum, Galeria, Grupa motocyklistów i płetwonurków.
Lidzbark Warmiński
Lidzbark Warmiński jest miastem, które otoczone jest murami z basztami i bramami.
Ostatnia Brama
Na swoistą uwagę zasługuje w Lidzbarku jedyna uchroniona z trzech bram miejskich, a w sumie przedbramie, które zwane jest Wysoką Bramą.
Jest to najbardziej imponująca budowla tego typu na Warmii i Mazurach, reprezentująca styl gotycki, zaliczona jest do zabytków najwyższej klasy.
Wysoka Brama w Lidzbarku zbudowana jest z czterech pięter, a na skrzydłach wyrastają dwie półokrągłe baszty, połączone ze sobą kardynalnym korpusem bramowym.
Stańczyki
Wiadukty kolejowe nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy są około 40-metrowej wysokości i 200-metrowej długości. Najwyższymi mostami na tej linii i jednymi z najwyższych w Polsce są Mosty w Stańczykach.
Teraz wiadukty są ulubionym miejscem amatorów skoków na linie typu bungee. Nad brzegiem rzeki, pod mostami zbudowano wiatę, gdzie jest miejsce na biwaki i ogniska.
Olsztyn
-Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie –
Galeria pracuje od 1975 roku, gromadzi i przedstawia pamiątki z przeszłości regionu z zakresu archeologii, piśmiennictwa oraz kultury ludowej, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego.
-Zamek Kapituły Warmińskiej gdzie obecnie mieście się Muzeum Warmii i Mazur. Można tam także wejść na zamkową wieżę, z której można obserwować widok na panoramę całego miasta.
-Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Obserwatorium astronomiczne pozwala na obserwację

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.