Pory roku
Zamień czytanie na oglądanie!
PORY ROKU
W tej pracy dowiecie się co to pory roku, jakie mamy pory roku, skąd one się wzięły i jeszcze więcej innych informacji dotyczących pór roku.
Jestem przekonana, że każdy z nas wie, jakie mamy pory roku, ponieważ są one w otaczającym nas świecie i już od urodzenia każdy nam o tym mówi. Jest to dość niepozorny temat i zapewne nie wiedzieliście innych równie interesujących informacji o nich. Możliwe, że was to nie interesowało albo nawet nie zadawaliście sobie takich pytań.
Z tego powodu, że każdy z nas kiedyś już usłyszał termin pory roku, a zapewne wielu rzeczy o nim nie wiecie, to zachęcam do przeczytania mojej pracy. Jest to coś, co nas otacza, a więc warto poznać to co jest wokół nas.
Na początek tak dla przypomnienia wyjaśnię, co to są te pory roku.
Pory roku to okresy roku, które są następstwem ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca oraz nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity tego ruchu. Dzięki temu zmienia się oświetlenie różnych części Ziemi i w taki sposób mamy różne temperatury w różnych okresach czasu oraz na różnych półkulach i tak powstają pory roku.
SKĄD SIĘ WZIĘŁY PORY ROKU
Ziemia cały czas krąży wokół Słońca, co sprawia, iż możemy zaobserwować pory roku, które się zmieniają. To właśnie dzięki ruchowi obrotowemu oraz nachyleniu ziemskiej osi, nasza gwiazda nie oświetla Błękitnej Planety równomiernie przez cały rok. Na przykład, kiedy my w Polsce świętujemy nadejście wiosny, to na południowej półkuli w tym czasie rozpoczyna się jesień. Natomiast w momencie, kiedy u nas jest zima i świętujemy Boże Narodzenie, to w Austrii trwa lato. Jednakże pory roku są jedynie obserwowane w umiarkowanej strefie klimatycznej.
SKĄD SIĘ WZIĘŁY PORY ROKU NA PODSTAWIE MITU – MIT O DEMETER I PERSEFONIE
Persefona, czyli córka Demeter, pewnego razu bawiła się na łące, w czym towarzyszyły jej nimfy. Zerwała kwiat narcyza, wtedy jeszcze niczego nieświadoma, lecz po chwili rozerwała się ziemia i wyjechał z niej na rydwanie bóg świata zmarłych, czyli Hades i porwał Persefonę. Zasmucona i zrozpaczona matka wyruszyła w świat, aby znaleźć swą córkę. W miejsca, którędy przechodziła, rośliny zaczynały więdnąć oraz usychały, jeziora, stawy oraz rzeki wysychały. Wtedy ziemię nawiedziła straszna susza. Na szczęście Demeter spotkała Hekate, która jej poradziła, aby poszła do boga słońca, czyli Heliosa, a on powiedział jej o przyrzeczeniu Hadesowi, jakie złożył Zeus: Kora miała być żoną boga podziemi i właśnie dlatego Hades ją porwał. Kiedy Demeter to usłyszała bardzo się zdenerwowała i rzuciła klątwę na ziemię, aby już nigdy więcej nie rodziła owoców. Za to ona sama schowała się w górach. Na nic zdały się prośby najwyższego boga oraz ofiary od ludzi. W końcu matka Zeusa, czyli Rea, namówiła go, aby zmienił srogie wyroki. Zeus posłuchał się i zaprosił Demeter na Olimp, gdzie oznajmił jej, iż Kora od tej pory będzie spędzać 2/3 roku z matką natomiast 1/3 roku będzie spędzać z mężem, jako królowa państwa cieni. Demeter ustała na tę propozycję i zdjęła klątwę z ziemi, która ponownie zaczęła rodzić owoce. Ta decyzja spowodowała, że każdego roku na wiosnę Demeter stroi ziemię w kwiaty oraz zieleń na powitanie Persefony, za to jesienią, kiedy córka powraca do Hadesu, rośliny gniją i więdną. I tak właśnie powstałych pory roku według mitologii greckiej.
ASTRONOMICZNE PORY ROKU
Podczas całego roku szerokość geograficzna, w której Słońce góruje w zenicie, zmienia się. To właśnie górowanie Słońca w zenicie nad równikiem lub zwrotnikami jest podstawą wyznaczania dat zmian astronomicznych pór roku. Razem ze zmianą pory roku, zmienia się również długość trwania dnia oraz nocy.
Podział na astronomiczne pory roku (dla północnej półkuli ziemskiej):
– Wiosna trwa 92 bądź 93 dni, zaczyna się (co nazywamy równonocą wiosenną) 20 marca, jednak czasami, lecz rzadziej zaczyna się 21 marca i trwa do początku lata.
– Lato trwa 92 bądź 93 dni, zaczyna się (co nazywamy przesileniem letnim) 21 czerwca, jednak czasami, lecz rzadziej zaczyna się 20 czerwca i trwa do początku jesieni.
– Jesień trwa 89 bądź 90 dni, zaczyna się (co nazywamy równonocą jesienną) 22 września bądź 23 września i trwa do początku zimy.
– Zima trwa 88 bądź 89 dni, zaczyna się (co nazywamy przesileniem zimowym) 21 grudnia bądź 22 grudnia i trwa do początku wiosny.
Każdy moment, kiedy zmienia się dana pora roku na inną jest wyznaczona za pomocą specjalnych obliczeń oraz obserwacji astronomicznych, i dlatego tak naprawdę co roku każda pora roku wypada o innej porze dnia bądź nawet innego dnia. I w związku z tym, czasami na przykład początek jesieni wypada 22, a czasami 23.
KALENDARZOWE PORY ROKU
Nazwy kalendarzowych pór roku na półkuli północnej są takie same jak nazwy astronomicznych pór roku, za to na półkuli południowej są one przesunięte o połowę roku. W przeciwieństwie do astronomicznych pór roku, daty początku pór kalendarzowych są stałe, co oznacza, że każdego roku wypadają dokładnie tego samego dnia.
– Kalendarzowa wiosna zawsze rozpoczyna się 21 marca (co nazywamy równonocą wiosenną), na początku wiosny dzień jest równy z nocą, a w czasie trwania wiosny dni są dłuższe od nocy i z każdym dniem stają się coraz dłuższe.
– Kalendarzowe lato zawsze rozpoczyna się 22 czerwca (co nazywamy przesileniem letnim), na początku lata dzień jest najdłuższy w całym roku, a w czasie trwania lata dni są dłuższe od nocy i z każdym dniem stają się coraz krótsze.
– Kalendarzowa jesień zawsze rozpoczyna się 23 września (co nazywamy równonocą jesienną), na początku jesieni dzień jest równy z nocą, a w czasie trwania jesieni dni są krótsze od nocy i z każdym dniem stają się coraz krótsze.
– Kalendarzowa zima zawsze rozpoczyna się 22 grudnia (co nazywamy przesileniem zimowym), na początku zimy dzień jest najkrótszy w całym roku, a w czasie trwania zimy dni są krótsze od nocy i z każdym dniem stają się coraz dłuższe.
Miejsca wschodu oraz zachodu Słońca na widnokręgu, a także długości dziennych łuków widomej drogi Słońca na początku każdej z kalendarzowych pór roku porównuje się z wykorzystaniem horyzontarium.
METEOROLOGICZNE PORY ROKU
Zostały one ustalone jedynie na potrzeby meteorologów oraz klimatologów do obliczania średnich statystycznych, by zawsze porównywać ten sam okres. W różnych krajach, regionach, a także instytucjach pory meteorologiczne mogą mieć ustalone różne przedziały czasowe, jednak zazwyczaj przyjmuje się:
Półkula północna:
– Wiosna zaczyna się 1 marca i trwa do 31 maja.
– Lato zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 sierpnia.
– Jesień zaczyna się 1 września i trwa do 30 listopada.
– Zima zaczyna się 1 grudnia i trwa do 28 lutego.
Półkula południowa:
– Wiosna zaczyna się 1 września i trwa do 30 listopada.
– Lato zaczyna się 1 grudnia i trwa do 28 lutego.
– Jesień zaczyna się 1 marca i trwa do 31 maja.
– Zima zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 sierpnia.
TEMPERATURY PODCZAS POSZCZEGÓLNYCH PÓR ROKU WEDŁUG ROMERA
– Podczas zimy temperatury wynoszą poniżej lub są równe 0°C.
– Pomiędzy zimą a wiosną temperatury wynoszą od 0°C do 5°C.
– Podczas wiosny temperatury wynoszą od 5°C do 15°C.
– Podczas lata temperatury wynoszą powyżej lub są równe 15°C.
– Podczas jesieni temperatury wynoszą od 5°C do 15°C.
– Pomiędzy jesienią a zimą temperatury wynoszą od 0°C do 5°C.
TEMPERATURY PODCZAS POSZCZEGÓLNYCH PÓR ROKU WEDŁUG IMiGW
– Podczas zimy temperatury wynoszą poniżej lub są równe 0°C.
– Pomiędzy zimą a wiosną temperatury wynoszą od 0°C do 5°C.
– Podczas wiosny temperatury wynoszą od 5°C do 10°C.
– Pomiędzy wiosną a latem temperatury wynoszą od 10°C do 15°C.
– Podczas lata temperatury wynoszą powyżej lub są równe 15°C.
– Pomiędzy latem a jesienią temperatury wynoszą od 10°C do 15°C.
– Podczas jesieni temperatury wynoszą od 5°C do 10°C.
– Pomiędzy jesienią a
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!