Powierzchnia Polski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Powierzchnia Polski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Grzegorz Wach
Czytaj więcej

Dzień dobry! Bardzo się cieszę, że chcieliście zapoznać się z moim wypracowaniem. Spróbuje szeroko opisać w nim Polskę, nasz wspaniały kraj, zwłaszcza pod kątem geograficznym. Oczywiście zamieszczę tutaj również informacje na temat powierzchni Polski. Zapraszam do czytania.

Pełna nazwa naszej Polski to Rzeczpospolita Polska, w skrócie RP. Nasz kraj jest państwem unitarnym, położonym w Europie Środkowej. W swojej wojowniczej historii zaznał wielu przykrych sytuacji, jednak nigdy się nie poddał i na arenie międzynarodowej jest symbolem państwa odważnego i niepokonanego.

Rzeczypospolita Polska znajduje się między Morzem Bałtyckim na północy, a Sudetami i Karpatami na południu. Znaczna część naszego kraju leży w dorzeczu Wisły i Odry. Można powiedzieć, że nasz kraj pod względem swojej zawartości jest idealny. Mamy morze, góry, jeziora, wyżyny, niziny. Mamy nawet bagna, prawdziwą pustynię. Kilka rodzajów wydm i pradawną puszczę. W naszym państwie znalazło schronienie wiele gatunków zwierząt, które w innych miejscach prawie całkowicie wyginęły. To dzięki Polsce na świecie mamy nadal Żubry Europejskie! Bogactwo naszego kraju jest niesamowite!

Sąsiadujemy z siedmioma państwami: od zachodu są to Niemcy, później idąc ruchem odwrotnym do ruchów wskazówek zegara są to Czechy, od południa Słowacja, od wschodu sąsiadujemy z Ukrainą, Białorusią, Litwą, a od północy Polska graniczy z Rosją, a właściwie z jednym z jej obwodów, który jest eksklawą – z obwodem kaliningradzkim. Resztę północnej granicy wyznacza Morze Bałtyckie. Najdłuższą granicę mamy z Czechami, najkrótszą z Litwą. Aktualnie z Niemcami, Czechami, Słowakami, Litwinami utrzymujemy przyjazne stosunki. Nieco napięta jest sytuacja w przypadku Ukrainy, Białorusi oraz Rosji, jednak nie trzeba się martwić, nic nie wskazuje, że miałoby się stać coś złego. Żyjemy we wspaniałych, bezpiecznych czasach, z dala od problemów i wojen. Możemy żyć spokojnie nie martwiąc się o swoją przyszłość.

Polska jest członkiem wielu organizacji między narodowych, między innymi od 1 maja 2004 roku jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nasze granice z Ukrainą, Białorusią i Rosją stanowią jednocześnie granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Jesteśmy też w strefie Schengen, która umożliwia nam podróżowanie bez wiz i ograniczeń. Warto wspomnieć, że jesteśmy też częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych. Co więcej, jesteśmy członkami-założycielami tej organizacji. Specjalnie dla nas została rozszerzona definicja. Należymy również do Paktu Północnoatlantyckiego. Zachęcam do przeczytania jednego z moich wcześniejszych wypracowań na temat Oceanu Atlantyckiego, którego nazwa przebija się w nazwie powyższej organizacji. Z ciekawszych rzeczy, to jest takie coś jak grypa G7, czyli grupa skupiająca najlepsze państwa na świecie. No i niestety nas do tej grupy nie zaproszono, ale jest w niej Unia Europejska, a to tak, jakbyśmy trochę też byli. Czyli jednak tak troszeczkę najlepsi na świecie jesteśmy, co nie? Tak się cieszę z tego!

A teraz historyczny moment! Przechodzimy do tematu naszego wypracowania, to znaczy do powierzchni Polski.

Powierzchnia administracyjna Polski wynosi trzysta dwanaście tysięcy sześćset dziewięćdziesiąt sześć kilometrów kwadratowych. Stawia nas to na 69 miejscu na świecie i 9 w Europie (po takich krajach jak na przykład Hiszpania, Niemcy, Turcja, Rosja, Szwecja) pod względem wielkości. Dziwi mnie, że tematem naszego wypracowania jest „powierzchnia Polski” ponieważ niewiele więcej można powiedzieć, a prawie na pewno nie można merytorycznie napisać wypracowanie na piętnaście tysięcy znaków na ten temat. Ale no cóż… Trudno.

Ale skończmy (przynajmniej na chwilę) moje dygresje i skupmy się na tym, co ważne to znaczy na Polsce.

Kolejna dygresja: to co przed chwilą napisałam, to powyższe zdanie brzmi jak żywcem wyjęte z wieców wyborczych, czy jakiś długich i podniosłych przemówień w Sejmie. Przepraszam, nie chciałam, żeby tak to brzmiało, musicie mi wybaczyć.

Wróćmy jednak do tematu. Skoro omówiliśmy sobie położenie, może teraz omówimy sobie błyskawicznie ludność? Co wy na to?

W naszym kraju mieszka aktualnie (według danych z zeszłego roku – 2020) trzydzieści siedem milionów sześćset siedemdziesiąt dwa tysiące trzysta sześćdziesiąt siedem osób. Jest to trzydziesty ósmy wynik na świecie i piąty w Unii Europejskiej. Dla porównania, w takich Niemczech mieszka aktualnie około osiemdziesięciu milionów ludzi, w tym sporo uchodźców, którym Kanclerz Angela Merkel tak chętnie zapraszała do swojego kraju. Ale no cóż. Nie nasz problem. Polityka to temat wielu konfliktów, więc może zgrabnie go pomińmy mówiąc tylko, że aktualnym prezydentem naszego kraju jest Andrzej Duda, premierem Mateusz Morawiecki. Większość w sejmie ma Prawo i Sprawiedliwość. Marszałkiem Sejmu jest Elżbieta Witek, marszałkiem Senatu jest Tomasz Grodzki. Jesteśmy państwem demokratycznym i nam z tym dobrze. Głównym dokumentem urzędowym jest nasza wspaniała Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

Jeżeli idzie o podział Polski, to zdecydowanie nasz kraj jest podzielony bardzo (taki nieśmieszny suchar). A tak na serio to chodzi mi tu oczywiście o podział administracyjny. Największą jednostką administracyjną są województwa, mamy ich w Polsce szesnaście: (kolejność przypadkowa, z moimi głupimi komentarzami):
1. Mazowieckie (tam jest stolica, mają syrenki),
2. Małopolskie (podobno żyją tam smoki),
3. Wielkopolskie (codziennie wychodzą oglądać bijące się kozy),
4. Lubelskie (nie mylić z Lubuskim),
5. Lubuskie (nie mylić z Lubelskim),
6. Śląskie (raj na ziemi <3), 7. Dolnośląskie (kraina krasnoludków), 8. Opolskie (w sumie mają tylko tam pola. I dinozaury, bo tam prowadzą wykopaliska), 9. Warmińsko-Mazurskie (jeziorka!) 10. Świętokrzyskie (mają tam formy krasowe. I muzeum zabawek) 11. Kujawsko-pomorskie (mam stamtąd koleżanki!) 12. Zachodnio-pomorskie (a tam mają wyspę! Prawdziwą!) 13. Pomorskie (kochane trójmiasto z Neptunem), 14. Łódzkie (produkują tam tkaniny, nigdy tam nie byłam.), 15. Podlaskie (Umiem wskazać na mapie!), 16. Podkarpackie (góry!). Największym miastem Polski, a zarazem jej stolicom jest Warszawa. Często w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Warszawa jest uznawana na równi z województwami, wtedy mamy jakby siedemnaście podmiotów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obecność Warszawy w województwie mazowieckim mocno naciąga średnią i nieco fałszuje wyniki. Przez to nie są one odbiciem województwa. W Polsce mamy wiele większych miast. Znajdują się one przede wszystkim w południowej części kraju. Wśród tych znaczących możemy wymienić Kraków (dawną stolice, miasto położone jest w województwie małopolskim), Łódź (miasto przemysłowe położone w środkowej części kraju, w województwie Łódzkim, Łódź była jednym z kandydatów na stolicę po zniszczeniu Warszawy podczas II Wojny Światowej), Wrocław (Miasto krasnali znajdujące się na Dolnym Śląsku), Poznań (miasto w Wielkopolsce, równie stare jak Polska. Według niektórych dawno, dawno temu Poznań pełnił stolicę Polski na zmianę z Gnieznem, w zależności od tego, gdzie w danym momencie przebywał król), Gdańsk (a właściwie całe Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia, Sopot. W całości znajduje się w województwie pomorskim. W Gdyni jest port wybudowany przez Eugeniusza Kwiatkowskiego w czasach, kiedy Gdańsk nie należał do Polski), Szczecin (słynący ze stoczni i portu. Żeby było ciekawiej miasto to nie znajduje się nad morzem, tylko kawałek od niego). Najlepszym miastem, a właściwie g

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!