Sąsiedzi Polski
Zamień czytanie na oglądanie!
Słowo wstępu
Nasz przeogromny świat dzieli się na wodę i ląd. W wodzie mieszkają ryby (i inne morskie stworzenia) i rośliny, a na lądzie żyją ludzie i zwierzęta. Lądy dzielą się na kontynenty, a na kontynentach znajdują się państwa. Jedne są większe, inne mniejsze. Państwa leżą koło innych. Takie zjawisko nazywamy sąsiedztwem. Polska należy do państw kontynentu europejskiego. My także mamy sąsiadów. Na ich temat powstała ta praca. Zapraszam na wycieczkę.
Jak przedstawiają się granice Polski?
Kontur Polski jest dość proporcjonalny. Oznacza to, że ze wschodu na zachód mamy podobną odległość (w linii prostej) w porównaniu z tą z południa na północ. Sąsiaduje z nami 7 państw. Ponadto mamy dostęp do morza. Poniżej przedstawiam naszych sąsiadów i ich położenie względem Polski.
Niemcy – położone na zachód od Polski,
Czechy – usytuowane na południowy zachód od Polski,
Słowacja – leżąca na południe od Polski,
Ukraina – jej granica przebiega na południowy wschód od Polski,
Białoruś – położona na wschód od Polski,
Litwa – leżąca na północny wschód od Polski,
Rosja (obwód kaliningradzki) – usytuowana na północ od Polski,
Dodatkowo – Morze Bałtyckie – linia brzegowa przebiega na północy Polski.
O każdym państwie postaram się nieco opowiedzieć. Przedstawię podstawowe dane i piękne miejsca, które warto tam zobaczyć. Dodatkowo przybliżę tradycyjne potrawy i sylwetki najsłynniejszych osób z danego państwa.
Niemcy
Niemcy to kraj usytuowany za zachodnią granicą naszego kraju. Jego powierzchnia jest o 14% większa od Polski (357 tysięcy km kwadratowych). Kraj należy do tzw. strefy euro – tą walutą zapłacimy w restauracjach, kinach, sklepach itp. 81 milionów Niemców i Niemek posługuje się językiem niemieckim, którego uczy się także polska młodzież w szkołach.
5 największych miast Niemiec to: Berlin (stolica), Hamburg, Monachium, Kolonia i Frankfurt nad Menem, natomiast najdłuższe rzeki to: Dunaj, Ren i Łaba.
Państwo jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. W 2015 roku Niemcy zobaczyło prawie 35 milionów turystów! Bez wątpienia sławą cieszy się Berlin. To miasto o bogatej historii. Na ulicach mamy wyrysowaną linię, wzdłuż której do 1989 roku ciągnął się Mur Berliński, później zburzony. Symbolem Berlina stała się Brama Brandenburska, ukazująca czterokonny zaprzęg, który powozi Wiktoria, bogini wygranej i zwycięstwa. Turyści uwielbiają robić sobie przy niej zdjęcia. Innym miejscem w Berlinie, które rozpoznaje niemalże każdy, jest Reichstag – budynek parlamentu. Istnieje nawet zestaw klocków Lego, które po złożeniu przestawiają najciekawsze miejsca stolicy.
Poza Berlinem, koniecznie trzeba zobaczyć bajkowy zamek Neuschwanstein (czytaj: nojszwansztajn), który był pierwowzorem budowli z logo wytwórni filmowej Walta Disneya. Pięknymi obiektami przyrodniczymi kraju są Jezioro Bodeńskie i Alpy, idealne dla narciarzy.
Co jedzą Niemcy? Specjałami tego kraju są kiełbasy przygotowywane na wszelkie możliwe sposoby. Oprócz tego Niemcy często zajadają się golonką z kapustą. Całość mogą popić piwem, bardzo popularnym trunkiem.
Niemcy są ojczyzną wybitnych fizyków. Wilhelm Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie, umożliwiające wykonanie zdjęcia RTG. Z kolei Albert Einstein rozwinął znacząco fizykę teoretyczną. Oprócz tego, Niemcy wydały na świat wspaniałych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha i Ludwika van Beethovena.
Czechy
Kolejny nasz sąsiad to Czechy. Leżą one na południowy zachód od naszego kraju. Dużo mniejsze od Polski – 78 tys. km kwadratowych (Polska – 312 tys.). Czechy nie posiadają dostępu do morza. Walutą są korony czeskie. 10 mln Czechów porozumiewa się ze sobą w języku czeskim – dość zbliżonym do polskiego, jednak nie na tyle, by w pełni go zrozumieć. Z Czechami łączy nas najdłuższa granica – 796 km.
Zdecydowanym sercem kraju jest stolica – Praga. Inne znacznie mniejsze miasta to: Brno, Ostrawa i Pilzno. Co ciekawe, kraj dzieli się na 14 obrębów, zwanych… krajami.
Turystów najmocniej przyciąga pasmo górskie Sudetów. Znajdziemy tam ciekawe trasy do uprawiania narciarstwa, a łagodne góry dodają uroku temu wspaniałemu miejscu. Najwyższy czeski szczyt, Śnieżka, znajduje się właśnie w Sudetach. Oprócz miejsc wymarzonych do uprawiania sportów zimowych, warto zobaczyć Pragę. Nie jest to ogromna metropolia, miasto liczy 1,3 mln mieszkańców, jednak w opinii wielu, w tym mnie, to jedna z najładniejszych stolic naszego kontynentu. Wszędzie znajdują się restauracje, placyki, wąskie uliczki, a przede wszystkim – Most Karola, z którego widzimy rzekę Wełtawę przepływającą przez miasto. Innym, dość osobliwym symbolem Pragi trzeba określić „Tańczący dom” – budynek ukończony w 1996 r. w stylu dekonstruktywizmu, przykuwający uwagę swoją krzywą i nieregularną, nieco odchyloną formą.
Specjalności kuchni czeskiej to dania mięsne, również te na bazie ziemniaków. Przebywając w Czechach, koniecznie trzeba spróbować knedlików. Co to takiego? Ciasto z mąki pszennej lub ziemniaków z dodatkiem drożdży, często podawane z gulaszem. Taką potrawę można też przygotować w inny sposób, jako kulę ciasta nadziewaną owocami lub mięsem (podobne do polskich knedli).
Antonín Dvořák – kompozytor i dyrygent, to jedna z najwybitniejszych czeskich postaci. Do historii przeszedł również Zdeněk Miler, autor uwielbianej przez dzieci bajki o Kreciku. Co ciekawe, za czasów istnienia Czechosłowacji w latach 1918-1993, w Pradze powstawały inne słynne seriale dla dzieci: „Sąsiedzi”, „Bajki z mchu i paproci” oraz „Rozbójnik Rumcajs”, tworzone przez różnych reżyserów i scenarzystów.
Słowacja
Na linii Tatr i Beskidów przebiega granica, która rozdziela Polskę i Słowację. To najmniejszy z naszych sąsiadów (obwód kaliningradzki należy do Rosji). 5,5 mln Słowaków należy do społeczności Unii Europejskiej, a ponadto, kraj posiada walutę Wspólnoty – euro. Na Słowacji używa się języka słowackiego, podobnego do czeskiego.
Z racji na swój rozmiar, Słowacja nie posiada gigantycznych miast. Największa Bratysława liczy 400 tysięcy mieszkańców. Tylko ona i Koszyce liczą ponad 100 tysięcy mieszkańców. Słowacja, tak jak Czechy, dzieli się na kraje. Istnieje ich 8.
Zdania dotyczące sensu odwiedzenia Bratysławy bardzo się różnią. De facto, miasto stało się stolicą dopiero w 1993 r., po upadku Czechosłowacji. Jedna grupa uważa, że Bratysława może równać się, a nawet przebijać poziomem starsze stolice – Pragę, Budapeszt i Wiedeń. Druga grupa uważa, że to nowoczesne i ładne, choć niczym niewyróżniające się miasto. Mogę powiedzieć tyle: w 2019 roku widziałem Bratysławę na własne oczy i każda z grup ma trochę racji. Rzeczywiście, większość miasta jest naprawdę zadbana i zmodernizowana, ale posiada również obiekty historyczne, m.in. Zamek w Bratysławie. Co ciekawe, to jedyna stolica świata, która bezpośrednio granicy z dwoma krajami: Austrią i Węgrami. Poza stolicą, jeśli znudziły Ci się polskie Tatry, zawsze możesz odwiedzić te słowackie! Oprócz tego wiele pięknych jaskiń (moja ulubiona to Jaskinia Bielska) i cudowny Zamek Spiski zasługują na wizytę.
Kuchnia opiera się na nabiale i mięsie. Na obiad Słowak chętnie zje bryndzové halušky, czyli kluseczki ziemniaczane z bryndzą, a na deser – trdelník, czyli podłużne ciastko z dziurą w środku, często ozdabiane i pieczone z rodzynkami i orzechami.
Słowacja może się poszczycić wieloma sławnymi osobistościami. Marek Hamšik dumnie reprezentuje swój kraj w wielu mocnych klubach piłkarskich. Ale słowacki bohater narodowy ani nie grał w piłkę, ani w filmach i spektaklach. Mieszkał w Tatrach, rabował bogatych kupców, a skarby przekazywał sobie i innym. Ten ktoś nazywał się Juraj Jánošík.
Ukraina
Na południowy wschód od Polski swoje ziemie ma Ukraina. To największe europejskie państwo niebędące w UE. Ukraina zajmuje prawie 2 razy większą powierzchnię od Polski. Około 45 mln Ukraińców w kieszeniach trzyma hrywny, przez wielu uważane za najładniejsze banknoty świata, i mówi po ukraińsku, języku zbliżonym do białoruskiego i rosyjskiego.
Polska dzieli się na województwa, a Ukraina – na 24 obwody plus 2 miasta wydzielone i jedną autonomiczną republikę (zajętą przez Rosję, tu nie będę odwoływał się do konfliktu). Największe miasta Ukrainy to standardowo stolica (Kijów), i mniejsze, choć duże miasta (ponad 0,7 mln mieszkańców): Charków, Odessa, Dniepr, Donieck, Zaporoże i Lwów.
Nam, Polakom, Ukraina kojarzy się głównie z bogatymi walorami przyrodniczymi: stepami, polami, łąkami, lasami. Coś na pewno w tym jest. Oprócz pięknych krajobrazów, warunki naturalne umożliwiają rozwój gospodarki: żyzne ziemie, sprzyja
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!