Stolice Europy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stolice Europy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Polska leży w Europie. Europa to jeden z siedmiu kontynentów świata. Razem z Azją tworzy jeden kontynent – Eurazję. Europę traktuje się jednak jako kontynent osobny. Powierzchnia Europy wynosi około 10,5 milionów kilometrów kwadratowych. Europa leży na półkuli północnej oraz wschodniej, natomiast półkuli zachodniej sięgają jej zachodnie części krańcowe. Europa nazywana jest „Starym Kontynentem”, ponieważ w czasie odkryć geograficznych był to region znany Europejczykom, część tak zwanego „Starego świata”. W rejonie basenu Morza Śródziemnego kwitła europejska kultura już w epoce starożytnej.
Prawie cały obszar Europy leży w strefie klimatów umiarkowanych. Zróżnicowanie pod względem temperatury i ogólnie klimatu jest w Europie odczuwalne. Zdecydowanie zimniej jest na północy i wschodzie niż w pozostałych częściach Europy.
Europa, podobnie jak Azja, jest kontynentem różnorodnym pod względem kultury i sposobu życia, mimo że nie jest tak potężna, jak Azja. Europa to zaledwie 15 procent powierzchni lądów na kuli ziemskiej. Jednak zróżnicowanie pomiędzy krajami północnymi a południowymi jest znaczące.
Mapa polityczna Europy jest mocno podzielona. Doświadczenia historyczne w Europie dają świadectwo temu, że położenie geograficzne kraju ma ogromne znaczenie polityczne i gospodarcze. Szereg wojen zbrojnych w ciągu dziesięcioleci potwierdzają tezę, że państwa chcą mieć dostęp do morza i zrobią wiele, by go uzyskać. Sąsiedztwo jest bardzo istotne, ponieważ decyduje o spokoju w danej części kontynentu lub wręcz odwrotnie, o ciągłym niepokoju i zagrożeniu konfliktami zbrojnymi.
Podział polityczny, jaki panuje współcześnie w Europie, wywodzi się z decyzji podjętych po zakończeniu II wojny światowej, a także przemian, które miały miejsce w latach 80. i 90. XX wieku i XXI wieku. Europa jest kontynentem, który jest najbardziej rozczłonkowany politycznie. Na obszarze Europy, więc na stosunkowo niedużym terytorium, zlokalizowanych jest aż 47 niepodległych państw.
Polska w Europie zalicza się do państw dużych, choć zdecydowanie nie największych. Pod względem powierzchni zajmuje 9. miejsce w Europie, a pod względem liczby ludności miejsce 8.
Państwem, które uważa się za największe i to nie tylko Europy, lecz także świata, jest Federacja Rosyjska. Powierzchnia Rosji to ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych, a więc więcej niż cały kontynent europejski. Rosja bowiem w 75 procentach leży na kontynencie azjatyckim. Państw w Europie, o terytorium większym niż 300-600 tysięcy kilometrów kwadratowych, jest 10. Jest to Rosja, Kazachstan, Turcja, Francja, Ukraina, Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Finlandia i Norwegia.
Ciekawostką jest, że także państwa bardzo małe, takie jak Lichtenstein, San Marino lub Watykan, będącym najmniejszym państwem świata, także mają pełne prawa na arenie międzynarodowej. Mają każdy z atrybutów suwerennego państwa, a więc dane terytorium, ludność oraz niezależną władzę, która ma prawo tworzyć normy krajowe.
Pod względem ludności dominuje Federacja Rosyjska z liczbą mieszkańców 143,5 milionów ludzi. Kolejnymi państwami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Ukraina i Polska.
Jeśli chodzi o ustrój polityczny państw europejskich, to zdecydowanie najwięcej krajów to republiki parlamentarne. Niektóre z krajów europejskich posiadają ustrój monarchistyczny, w którym najważniejszą osobą w państwie jest król lub królowa. Jednakże król zazwyczaj spełnia tylko rolę reprezentacyjną, a władze sprawuje się w sposób demokratyczny.
Stolice Europy
Dla nas, Polaków, najważniejsza jest Warszawa. Warszawa jest stolicą Polski, największym miastem kraju. Położona jest nad rzeką Wisłą. Warszawa jest obecnie najprężniejszym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, naukowym i kulturowym Polski. Jednak Warszawa to miasto bardzo doświadczone cierpieniem i zniszczeniem. Została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej przez Niemców. Po II wojnie światowej, dzięki funduszom płynącym z całego kraju, Warszawa została odbudowana. Niestety, część zabytków została zdewastowana i zniknęła po prostu z mapy Warszawy na zawsze, jak na przykład Pałac Saski. Współcześnie Warszawa jest największym miastem Polski i najbardziej licznym. Mieszka tu prawie 1,8 miliona osób. Zlokalizowane są tu siedziba Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, a także Narodowego Banku Polskiego.
Największym miastem w Europie pod względem powierzchni, a zarazem stolicą Francji, jest Paryż. Paryż posiada powierzchnię równą 2 723 kilometrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę inne największe miasta świata, to niewiele, ponieważ na przykład Nowy Jork zajmuje teren 8 683 kilometrów kwadratowych. Paryż leży nad Sekwaną. Jest to ośrodek polityczny, ekonomiczny oraz kulturalny Francji. Według danych z 2020 roku sam Paryż zamieszkany jest przez około 2,2 miliona ludzi, a w aglomeracji paryskiej mieszka około 2,85 miliona osób. Aglomeracja paryska, po wystąpieniu przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, jest największą aglomeracją w tejże Unii. Paryż to piękne miasto, pełne zabytków i kultury. Jest także bardzo zróżnicowany etnicznie. Jego największym znakiem rozpoznawczym jest wieża Eiffla. Według danych z 2018 roku Paryż był trzecim najchętniej odwiedzanym miastem na świecie, po Bangkoku i Londynie.
Z kolei najbardziej zaludnioną stolicą europejską jest Moskwa, stolica Federacji Rosyjskiej. Mieszka tam około 12,7 milionów osób, a w całej aglomeracji moskiewskiej 17,2 milionów. Moskwa to centrum polityczne, gospodarcze, kulturowe oraz finansowe Rosji. Tutaj znajdują się główne ośrodki edukacyjne i turystyczne kraju. Najsłynniejszym miejscem w Moskwie jest Plac Czerwony oraz Kreml, będący ośrodkiem władzy w Rosji.
Natomiast największym miastem Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkańców jest Berlin, czyli stolica Niemiec. Przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, największym miastem był Londyn. Berlin ma 892 kilometrów kwadratowych powierzchni. Ma 3,7 milionów mieszkańców, a w całej aglomeracji berlińskiej mieszka 5,3 milionów osób. Berlin jest dużym węzłem komunikacyjnym Niemiec i Europy, jeśli chodzi o kolej, lotnictwo oraz transport drogowy. To jedno z ważniejszych miast, będącym centrum naukowym, artystycznym oraz kulturalnym. Berlin, podobnie jak Paryż, jest bardzo zróżnicowany etnicznie. Mieszkają tu ludzie chyba z wszystkich narodów świata.
Dużym miastem europejskim, a jednocześnie stolicą Wielkiej Brytanii, jest Londyn. Londyn posiada 7,5 milionów ludzi, a aglomeracja londyńska to 14,6 milionów mieszkańców. Londyn także jest miastem wielokulturowym. Mieszka tam również wielu Polaków, którzy pojechali tam za chlebem, kiedy w Polsce sytuacja ekonomiczna była niezbyt dobra. W czasach współczesnych, Londyn to światowe centrum finansjery. Pod tym względem Londyn przewyższa nawet Nowy Jork. W Londynie znajduje się największa giełda finansowa Europy, która na świecie zajmuje trzecie miejsce. Londyn to cel wycieczek wielu turystów. Przyjeżdżają tam oni, by oglądać Big Ben, Tower Bridge czy chociażby Pałac Buckingham. Londyn to także centrum sportowe. To tutaj rozgrywany jest turniej Wimbledonu.
Kolejną dużą stolicą europejską jest Madryt. Madryt to stolica Hiszpanii i jej największe miasto, a także największe miasto Półwyspu Iberyjskiego. W Madrycie mieszka 3,6 milionów ludzi, a w aglomeracji madryckiej 6,3 miliona ludzi. Madryt jest centrum rządu, parlamentu oraz ministerstw Hiszpanii. Uważa się, że Madryt pod względem bogactwa zajmuje czwarte miejsce w Europie, po Londynie, Paryżu i Moskwie. Madryt to piękne miasto, które corocznie odwiedza milion turystów. Najbardziej popularnymi zabytkami Madrytu jest Palacio Real, Biblioteka Narodowa czy chociażby Kościół San Isidro. Swoje siedziby mają t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.