Surowce mineralne

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Surowce mineralne, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Surowce mineralne to materiały, które mogą być wykorzystywane gospodarczo. Można je znaleźć pod powierzchnią litosfery lub na niej. Wykorzystujemy je do wyrobu wielu, rozmaitych rzeczy, taki jak: biżuteria, blaty kuchenne, naczynia i wiele innych. Są też potrzebne do niektórych elektrowni, gdyż są nimi zasilane i z nich pozyskuje się energię. Występuje również podział surowców według ich zastosowania, rodzaju lub pochodzenia. Łącznie wszystkich surowców mineralnych jest naprawdę bardzo wiele. Zajmują one dużą powierzchnię ziemi. Można je znaleźć na każdym kroku w naszym życiu. Ale dlaczego? Przeczytajcie sami i się dowiedzcie. Zapewniam, że jeśli ktoś interesuje się surowcami, to nie umrze z nudów czytając to.

Podział surowców mineralnych i ich cechy charakterystyczne:
– surowce energetyczne – są one pochodzenia organicznego, które uwalniają energię w efekcie różnych reakcji. Otrzymuje się wtedy energię pod postacią światła albo ciepła, ewentualnie energii elektrycznej. Niektóre z nich można przekształcić na tak zwaną energię ruchu. Te surowce są obecnie bardzo ważne, gdyż zużycie energii znacznie wzrosło, a jej dostępność ma ogromny wpływ na komfort i typ naszego życia. Nieliczne surowce wykorzystuje się również do przemysłu chemicznego, czyli do: wyrobu rzeczy nieorganicznych, które są tworzone za pomocą minerałów i rud, wytwarzania produktów opartych na substancjach organicznych, takich jak: drewno, kauczuk, węglowodory i tłuszcze.

Przykłady tych surowców mineralnych:
– ropa naftowa,
– gaz ziemny,
– pierwiastki promieniotwórcze,
– węgle kopalne,
– torf,
– drewno – pod koniec osiemnastego wieku było one podstawowym surowcem energetycznym. Gdzieniegdzie również były to odchody zwierzęce wymienione poniżej.,
– słoma,
– suszone krowie odchody,

– surowce metaliczne (są to rudy metali) – umiejętność ich wytopu ludzie opanowali już pięć tysięcy lat przed naszą erą. Od tamtej pory są podstawowym i najlepszym surowcem do wytworu narzędzi, broni, a teraz nawet rzeczy do kuchni, na przykład: garnki, puszki konserwowe, czasami również naczynia, sztućce. Dzięki nim też możemy wyrabiać beton zbrojny, którego używamy przy budowie domu. Różne rodzaje metali był w różnych epokach wykorzystywane w większej lub mniejszej ilości. Od niektórych stopów nawet powstały nazwy epok (epoka brązu, epoka żelaza). Nie wszystkie jednak surowce metaliczne nadają się do wykorzystania. Większość tych, które nadają się do użytku przy czymś, występują w postaci rud.

Przykłady tych surowców mineralnych:
– ruda miedzi,
– ruda żelaza,
– ruda glinu (wykorzystywana jest do produkcji aluminium)
– ruda cynku
– ruda ołowiu
– ruda metali niezależnych

– surowce chemiczne – do surowców chemicznych należy wiele surowców, które mają duży wpływ na gospodarkę i życie ludzi. Niektóre z nich obecnie można pozyskiwać syntetycznie.
Przykłady i opisy surowców:
– fosforyty – skały osadowe, które składają się głównie z fosforanów, a przede wszystkim z apatytu. Jest to fosforan wapnia. Skutkiem wytrącania fosforanu wapnia z wody morskiej w procesach diagenezy oraz kości i wydalonych, niepotrzebnych substancji zwierząt, których nie znajdziesz już na Ziemi, żyjących w ciepłych miejscach, jest właśnie powstawanie tego surowca chemicznego. Istnieją zapasy fosforytów. Dziewięć lat temu były one szacowane na około siedemdziesiąt jeden miliardów ton. Podliczone to zostało przez służbę geologiczną USA (United States Geological Survey). Najwięcej tego surowca chemicznego jest w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (na Florydzie i w Karolinie Północnej), na Ukrainie, w Rosji (Półwysep Kolski, niedaleko jeziora Bajkał), na Saharze Zachodniej w Maroku, w Algierii, w Tunezji, a także w Egipcie. Kiedyś olbrzymim złożem fosforytu była wyspa Nauru, która leży na Oceanie Spokojnym. Niestety zostało one praktycznie w całości wyczerpane. Fosforany wapnia i magnezu można znaleźć również w odchodach ptaków morskich, które żyją w dużych koloniach. Nazywamy to guaniną. Jest to bardzo dobry nawóz, który był masowo wykorzystywany w dziewiętnastym wieku, czyli ponad dwieście lat temu. Na szczęście w obecnych czasach moda na to powraca, gdyż szybka rozwija się rolnictwo, które opiera się na naturalnych sposobach uprawy.
– sól kamienna (halit)- efekt krystalizacji kilku związków rozpuszczonych w wodzie pochodzącej z mórz i oceanów lub jezior o słonej wodzie w gorących, a zarazem suchych warunkach. Sól w takim środowisku pozyskujemy w dzisiejszych czasach. Kopalnie soli, które występujące w postaci diapira, kiedyś również powstały w bardzo podobnych warunkach. Sól kamienna jest nie tylko surowcem mineralnym, ale także służy jako przyprawa w kuch nadająca potrawom wyrazistszy smak. Nazywamy ją również solą kuchenną. Może posłużyć również do posypania dróg w trakcie mrozów i śniegu, aby te były przejezdne i nie tak śliskie. Przemysł chemiczny (nieorganiczny) wykorzystuje ją jako bazowy surowiec do wyrobu sody kaustycznej oraz chloru. Są one wykorzystywane do wytwarzania różnych rodzajów papieru, mydła, a także plastiku. Wiele złóż soli występuje w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Diapiry solne występują również w Europie, na przykład: w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, w Niderlandach, w Rumunii i co nietypowe również w Polsce.
– sole potasowe, inaczej potasowo – magnezowe – kilkadziesiąt nieorganicznych soli, które zwierają jon potasu. Podobnie jak poprzedni surowiec są to ewaporaty. Możne je obecnie znaleźć w okolicach Morza Martwego, a tak właściwie to jeziora, gdyż nie ma dostępu do innych, rozległych wód. Istnieją również zapasy soli (tak jak w przypadku fosforytów), nie tak liczne jak rezerwy fosforytów, ale również ogromne, gdyż szacowane są na około dziewięć i pół miliarda ton. Wyjątkowo duże złoża można znaleźć w Kanadzie, w Chinach, w Rosji, na Białorusi, w Niemczech, w Etiopii, w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Jordanii, a także w Izraelu. Z wydobytych soli potasowych robi się głównie nawóz potasowy. Można ją użyć także do wielu innych wyrobów.
– siarka – stosuje się ją do produkcji kwasu siarkowego, do nawozów sztucznych, do wyrobu proch, szczepionek, a nawet lekarstw, różnorodnych środków do roślin i do wielu innych rzeczy. Siarka w przyrodzie nie jest skutkiem żadnych pobocznych reakcji, gdyż pochodzi z wulkanów lub z siarkowodoru. Ten surowiec ciągle wydobywa się w wielu krajach, na przykład:na Sycylii, w Indonezji, w Japonii oraz w Chile. Obecnie prawie całość wytworzonej siarki ma pochodzenie z odzyskiwania. Dlatego często w zupełnie innych krajach wydobywa się a w innych się produkuje. Wszystkie zasoby tego surowca to około pięć miliardów ton. Z czego jedna piąta znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

– surowce budowlane (inaczej skalne) – kamień budowlany i surowiec przemysłu mineralnego i ceramicznego. Kwarc (jeden z surowców budowlanych wykorzystuje się do wyrobu monokryształów krzemu, który jest bazowym surowcem w dziale przemysłu elektronicznego i w wytworze ogniw fotowoltaicznych.
– surowce ceramiczne
Surowce skalne i ceramiczne:
– granit,
– bazalt,
– wapień,
– piaskowiec,
– marmur,
– gips,
– piasek,
– żwir,
– glina,
– ił,
– kaolin,
– krzemionka,
– ziemia okrzemkowa i wiele innych.
Większość z nich posiada duże dobrze rozmieszczone zasoby, dzięki którym każdy region ma do nich dostęp. W bardzo małym stopniu są wykorzystywane do handlu między krajami i obszarami. Jedynie najbardziej cenione i najdroższe skały, na przykład marmur, są często przewożone i sprzedawane w innych krajach.
– kamienie szlachetne – kamienie te są wykorzystywane zazwyczaj do produkcji różnorodnej biżuterii. Ni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.