Urbanizacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Urbanizacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W niniejszej pracy wyjaśnię pojęcie „urbanizacja”, podam, jakie są płaszczyzny urbanizacji, jakie są jej cztery fazy, jakie są jej przyczyny i skutki, jaki ona ma wpływ na środowisko oraz jak wygląda socjologiczne i geograficzno-demograficzne ujęcie urbanizacji. Wypiszę także największe miasta z całego świata w 2019 roku oraz wymienię problemy funkcjonalne wielkich miast. Ponadto przybliżę przebieg urbanizacji na całym świecie. Jeżeli zaciekawił Cię ten temat, to zachęcam do przeczytania mojej pracy.

Na początku wyjaśnię pojęcie „urbanizacja”, a mianowicie jest to proces koncentracji ludności w punktach przestrzeni geograficznej. Głównie na obszarach miejskich, które określają również wzrost liczby ludności miejskiej oraz jej współuczestnictwie w liczebności ludności danego obszaru. Dzieje się to dzięki czynnikom społeczno-kulturowym, demograficznym oraz ekonomicznym. Słowo „urbanizacja” oznacza również przestrzenny rozwój miejscowości oraz zmianę stylu życia na miejski. Stopniem ludności nazywa się proc. liczby ludności, która mieszka w miastach.

Wymienię teraz wszystkie płaszczyzny, na których przebiega urbanizacja. A mianowicie przebiega na płaszczyznach: demograficznej (ukazuje ona modyfikacje ilości ludności miejskiej oraz liczbowy rozwój miast), ekonomicznej (przedstawia przemianę źródeł podtrzymania ludności rolniczej oraz proces powstawania zawodów nierolniczych na terenach wiejskich), społecznej (rozgłaszanie się miejskiego stylu życia), techniczna oraz przestrzenno-architektoniczna (jest to wzrost terenów miejskich oraz kreowanie nowych miast, jest to również nabywanie właściwości miejskich przez inne jednostki osiedleńcze, ale również zmiany form przestrzennych). Ze względu na współczynnik urbanizacji (jest to inaczej procentowy udział mieszkańców miast w ogólnej sumie ludności) państwa można sklasyfikować na trzy grupy, a są to grupy o: niskim wskaźniku urbanizacji (do 40%), średnim wskaźniku urbanizacji (40%-60%) oraz wysokim wskaźniku urbanizacji (od 60%).

Czterema fazami urbanizacji są: 1. urbanizacja wstępna (Jest to powolna koncentracja ludności w miastach, która jest konsekwencją dużego zapotrzebowania na pracowników w dziedzinach przemysłu oraz usług. W tym etapie wyróżnia się urbanizację demograficzną oraz urbanizację ekonomiczną.), 2. suburbanizacja (Jest to inaczej szybki wzrost liczby społeczeństwa w przestrzeni podmiejskiej. Powstają slumsy, czyli regiony miast, które są zamieszkane przez biedną społeczność, najczęściej są to imigranci lub przybysze z obszarów wiejskich. Następuje etapowe zmniejszanie się liczby mieszkańców w centrum miejscowości. Najbogatsi miejscowi przeprowadzają się na tereny podmiejskie, to właśnie stamtąd dojeżdżają do pracy, która zwykle znajduje się w centrum miasta. W tej fazie mamy do czynienia z urbanizacją demograficzną, z urbanizacją ekonomiczną oraz z urbanizacją przestrzenną.), 3. dezurbanizacja (Jest to intensywna migracja społeczeństwa z regionów centralnych oraz podmiejskich na obszary, które są mniej zamieszkałe. Jest to tak zwany „kryzys śródmieścia”, powoduje on zwiększenie terenu, które zajmuje miejscowość oraz powstawanie ogromnych terenów, które są zurbanizowane. Do wystąpienia właśnie tego etapu, pomaga zmiana systemu produkcji w zakładach przemysłowych oraz relokacja firm na obszary pozamiejskie. W tym etapie w szczególności można zauważyć urbanizację ekonomiczną oraz urbanizację przestrzenną.), 4. reurbanizacja (Jest to migracja społeczeństwa z terenów zurbanizowanych na obszary wiejskie albo małomiasteczkowe. Istnieje tam prawdopodobieństwo odpoczynku od zanieczyszczeń oraz od hałasu miejskiego, który może być spowodowany na przykład ruchem samochodowym. Tak samo, jak w trzecim etapie, przyczyną jest kryzys śródmieścia. Na terenie miejskim można zaobserwować urbanizację demograficzną oraz urbanizację ekonomiczną. Natomiast na terenach wiejskich można zaobserwować urbanizację społeczną, która charakteryzuje się rozpowszechnianiem miejskiego stylu życia. Oprócz tego stopniowo razem z większą liczbą ludzi, którzy przenoszą się do miast, ewoluuje urbanizacja w sensie przestrzennym.).

Przyczyn urbanizacji jest wiele, a, żeby to, udowodnić przytoczę wszystkie znane mi przyczyny urbanizacji. Są to: przeludnienie wsi oraz masowa migracja do miast, poszukiwanie dostępu do usług, które są niedostępne na wsi, poszukiwanie rozrywki, na przykład: klubów, pubów, imprez kulturalnych, poszukiwanie dostępu do usług rozrywkowych na przykład shoppingu, reklama miast w mediach masowych, pojawianie się atrakcyjnych oraz niedrogich osiedli wielorodzinnych, duża ilość zróżnicowanych miejsc pracy z możliwością osiedlenia się w ich pobliżu, lepszy poziom wypłaty niż na wsi, większa liczba klientów dla prowadzonej działalności gospodarczej, administracyjne włączenie wsi do większych miejscowości, przybycie uchodźców oraz imigrantów z innych krajów, którzy poszukują schronienia w mieście, wyższy stopień tolerancji dla wszelkich przejawów odmienności, zyski z aglomeracji, czyli obecność dużej liczby przedsiębiorstw na małym obszarze, potencjalnych kontrahentów, centrów naukowo-badawczych, łatwiejszego dostępu do półproduktów i jednoczesne zmalenie kosztów działalności, pragnienie życia w większej społeczności.

Skutków urbanizacji jest bardzo wiele, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Można je rozważać w postaci ekonomicznej, społecznoekonomicznej, socjalnej, zdrowotnej oraz ekologicznej. Zacznę od punktu widzenia ze strony ekonomicznej, pozytywnymi skutkami urbanizacji są: generowanie się dużego rynku zbytu, powiększenie infrastruktury technicznej, zwiększona wydajność pracy, łatwiejszy kontakt między firmami, zmniejszona ilość bezrobocia, a negatywnymi skutkami urbanizacji są: konieczność stworzenia nowych oczyszczalni ścieków, za duże obciążenie komunikacji miejskiej, powstawanie korków, za mała liczba miejsc parkingowych, brak obszarów pod budowę mieszkań, większe ceny działek i mieszkań, problemy z dostawą wody. Perspektywa ze strony społecznoekonomicznej wygląda tak, że pozytywnymi skutkami są: łatwiejsza szansa na znalezienia pracy, lepszy sposób zdobycia wiedzy, zwiększenie ilości czasu, który jest przeznaczony na odpoczynek, lepsze dojście do instytucji oświatowych i administracji publicznej, wgląd do instytucji kulturowych, na przykład teatru, opery. Negatywne skutki urbanizacji ze strony społeczno-ekonomicznej to: zwiększona liczba przestępstw, wzrost liczby napięć społecznych, zmniejszone poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Teraz rozważę aspekt socjalny, pozytywnymi skutkami są: wzrost wynagrodzeń, podwyższona jakość życia, lepsze dojście do pomocy społecznej, natomiast negatywnymi skutkami są: powstawanie bardzo zaludnionych miejskich obszarów mieszkalnych, wzrost liczby osób, które nie posiadają mieszkania, zbyt mała ilość mieszkań, pogorszone warunki sanitarne. Czwarty punkt widzenia będzie od strony zdrowotnej, pozytywnymi skutkami są: łatwiejszy dostęp do ośrodków zdrowia i szpitali, szybsze przybycie służb ratowniczych, negatywnymi skutkami urbanizacji są: zwiększona liczba chorych na depresję, wzrost liczby osób, które popełniają samobójstwo, wzrost zachorowalności na choroby, które są spowodowane zanieczyszczeniami. Ostatnim aspektem będzie aspekt ekologiczny, negatywnymi skutkami są: przyrost zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, komplikacje ze składowaniem odpadów i ich utylizacją, większa ilość hałasu, pozytywnym skutkiem jest tutaj kreowanie się parków miejskich.

Urbanizacja ma wpływ na środowisko, wszystko zostało przybliżone ludzkości na początku 2017 roku. Zespó

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.