Województwa – Województwa w Polsce

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Województwa – Województwa w Polsce, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Grzegorz Wach
Czytaj więcej

Województwa w Polsce
Ogólne informacje
Przyglądając się bliżej naszej ojczyźnie pod względem administracyjnym, nieuniknione jest, by zauważyć, że Polska jest podzielona na 16 województw. Taka fragmentacja terytorialna obowiązuje od 1999 roku. Warto dodać, że we wcześniejszych latach od 1978 roku do 1998 istniało aż 49 województw!
Lista województw w kolejności alfabetycznej:
dolnośląskie,

kujawsko-pomorskie,

lubelskie,

lubuskie,

łódzkie,

małopolskie,

mazowieckie,

opolskie,

podkarpackie,

podlaskie,

pomorskie,

-śląskie,
-świętokrzyskie,
warmińsko-mazurskie,

wielkopolskie,

zachodniopomorskie.

Charakterystyka poszczególnych województw:
1.Województwo dolnośląskie:
Miasto wojewódzkie: Wrocław

Liczba ludności: 2 898 525

Powierzchnia [km2]: 19 947

Pod względem administracyjnym województwo to składa się z 26 powiatów oraz 169 gmin. Oprócz Wrocławia, które jest największym miastem położonym na tym terenie, prawami na miarę siedzib władz powiatów szczycą się Jelenia Góra, Legnica oraz Wałbrzych.
Zdecydowanie jest to obszar odznaczający się największą zasobnością surowców kopalnych w Polsce: gazu ziemnego, węgla kamiennego, jak i brunatnego. Występują również inne bogactwa m.in. Piaskowce oraz marmury. Co ciekawe w przeszłości na terenie Dolnego Śląska wydobywano również złoto.
Rolnictwo oparte na uprawie zboża (pszenica, jęczmień, kukurydza) oraz chmielu, tytoniu, jabłek. Natomiast Przemysł ukierunkowany jest na elektromechanikę, motoryzację oraz wyrób metali.
Miejsca warte zobaczenia to np. Zamek Czocha, Park Narodowy Gór Stołowych czy choćby Panorama Racławicka we Wrocławiu. Z pewnością wiele wspomnień i niezapomnianych wrażeń dostarczy zdobycie szczytu Śnieżki położonej 1 603 m n.p.m.
2.Województwo kujawsko-pomorskie
Miasta wojewódzkie: Bydgoszcz, Toruń

Liczba ludności: 2 069 273

Powierzchnia [km2]: 17 972

Jest to województwo składające się z 19 powiatów oraz 144 gmin. Do miast na prawach powiatu zaliczamy Bydgoszcz, Toruń, Włocławek oraz Grudziądz. Tereny są równinne naznaczone też wzniesieniami w części północnej i wschodniej. Jedną z najważniejszych cech przyrodniczych tego terenu to fakt, że prawie w całości położony jest w dorzeczu naszej najdłuższej rzeki – Wisły. W jego krajobrazie dostrzec możemy wyłaniające się jeziora rynnowe oraz morenowe. Przykładem najbardziej znanego akwenu, jak i największego jest jezioro Gopło. W tym województwie odnajdziemy również obszary ochrony przyrody – Natura 2000.
Przemysł opiera się głównie na sekcji spożywczej i chemicznej. Rolnictwo to przede wszystkim uprawa buraków cukrowych, rzepaku oraz hodowla trzody chlewnej. Miejsca warte zobaczenia to np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, bądź przeniesienie się w czasy średniowiecza w murach licznych zamków Krzyżackich. Znajduje się tam też jedno z najbardziej znanych uzdrowisk – Ciechocinek.
3.Województwo lubelskie
Miasto wojewódzkie: Lublin

Liczba ludności: 2 103 342

Powierzchnia [km2]: 25 122

Jest to województwo składające się z 20 powiatów i 213 gmin. Biała Podlaska, Chełm, Lublin oraz Zamość to miasta na prawach powiatu. Występują tutaj zarówno niziny, wyżyna, jak i kotliny (Kotlina Sandomierska). Natomiast w tym przypadku całe województwo znajduje się w dorzeczu Wisły. Na surowe mineralne składają się głównie węgiel kamienny, nieliczne złoża ropy naftowej czy wapienie oraz kreda. Jest to również obszar jeden z najważniejszych pod względem rolniczym dla polskiej gospodarki. Uprawia się szczególnie zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, ale także chmiel, tytoń oraz maliny. Hodowla bydła oraz trzody chlewnej też jest wyznacznikiem lubelskiego regionu. Dominuje przemysł spożywczy. Miejsca do zwiedzenia to bez wątpienia Roztoczański Park Narodowy czy Kazimierz Dolny „perłą polskiego renesansu”.
4.Województwo lubuskie
Miasta wojewódzkie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra

Liczba ludności: 1 010 177

Powierzchnia [km2]: 13 988

Województwo to składa się z 12 powiatów i 89 gmin. Miasta zaliczane do miast na prawach powiatów to Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Jest to region typowo nizinny a jego najwyższe wzniesienie to Góra Żarska położona prawie 227 m n.p.m. Na gałąź przemysłu tego terenu składają się handel, przemysł tekstylny, przetwórstwo drzewne oraz część rolno spożywcza. Dzięki długiemu okresowi wegetacyjnemu i ciepłym klimacie uprawa winorośli dominuje na tym obszarze. Pod względem turystycznym bez wątpienia warto odwiedzić to Kolorowe Jeziorka przy Łęknicy Pałac Książęcy w Żaganiu oraz Palmiarnia w Zielonej Górze. Podczas podróży po Polsce warto zatrzymać się też w Zamku w Lubniewicach nad jeziorem Lubiąż czy na plaży w tej samej lokacji.
5.Województwo łódzkie
Miasto wojewódzkie: Łódź

Liczba ludności: 2 448 713

Powierzchnia [km2]: 18 219

Województwo to składa się z 24 powiatów oraz 177 gmin. Do miast na prawach powiatu zaliczmy Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice. Powierzchnia tego regionu jest stosunkowo równinna, ale występują również, szczególnie w części południowej, drobne wypiętrzenia terenu. Pod względem religijnym duże grupy poza katolicyzmem to mariawici, ewangelicy czy świadkowie Jehowy. Gospodarka oparty jest w dużej mierze na włókiennictwie, przemyśle włókienniczym i odzieżowy, chemicznym, węglowym oraz energetyce. Te gałęzie przemysłu rozwijają się głównie w aglomeracji łódzkiej. Rolnictwo tworzy uprawa rzepaku, pszenicy oraz buraków cukrowych. W północnej części rozwija się prężnie sadownictwo ze względu na czarnoziemy. Miejsca warte uwagi to Zamek w Łęczycy, Muzeum w Opocznie czy Góra Kamieńska. Należy również wstąpić do Muzeum Sztuki w Łodzi bądź do Muzeum Kinematografii.
6.Województwo małopolskie
Miasto wojewódzkie: Kraków

Liczba ludności: 3 413 931

Powierzchnia [km2]: 15 183

Jest to województwo składające się z 19 powiatów i 182 gmin. Miasta na prawach powiatu to Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Położone jest ono na fragmencie Karpat Zachodnich oraz Wyżyny Małopolskiej. Jest to teren wyżynno- górski. Warto dodać, że w Małopolsce znajduje się pustynia Błędowska koło Olkusza oraz dwie kopalnie soli: w Wieliczce i w Bochni. Rozwija się prężnie technologia informatyczna, produkcja spożywcza, bankowość oraz przemysł tytoniowy. Do innych gałęzi przemysłu należą sektor petrochemiczny, chemiczny i metalurgiczny. Rolnictwo oparte jest głównie na uprawie zboża i warzyw, ale także sadownictwie czy pszczelarstwie. Z atrakcji turystycznych nie sposób pominąć Wawelu czy Ojcowskiego Parku Narodowego. Miłośnicy wspinaczki górskiej z pewnością udadzą się w polskie Tatry, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. Będąc w tej okolicy warto zatrzymać się by spróbować lokalnych, góralskich specjałów – oscypków.
7.Województwo mazowieckie
Miasto wojewódzkie: Warszawa

Liczba ludności: 5 428 031

Powierzchnia [km2]: 35 558

Województwo to składa się z 37 powiatów i 314 gmin. Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce oraz stolica Warszawa są zaliczane do miast na prawach powiatu. Forma terenu ma charakter nizinny z ukształtowaną Kotliną Warszawską pośrodku. Za to najwyższy punkt w tym obszarze to wierzchołek Altany na wysokości 408 m n.p.m. W jego granicach mieści się też Kampinoski Park Narodowy Gospodarka odznacza się produkcją środków transportu, dominuje też przemysł paliwowy, chemiczny czy spożywczy. Ważną gałęzią jest również przemysł spożywczo- rolny. W rolnictwie znacząco wyróżnia się w dziedzinie mleczarstwa, przetwórstwie cukierniczym czy też owocowo-warzywnym. Mazowsze warto odwiedzić by choć

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!