Województwo Pomorskie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Województwo Pomorskie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Grzegorz Wach
Czytaj więcej

Województwo pomorskie jest to jedno z 16 województw, położone jest w północnej części kraju. Siedzibą władz województwa jest miasto Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km² i jest najdalej wysuniętym na północ województwem w Polsce. Powierzchnia miast wynosi 111.203 ha, natomiast powierzchnia wsi – 1.719.831 ha. Zgodnie z danymi z 30 czerwca 2020 roku województwo miało ponad 2,35 mln mieszkańców. A gęstość zaludnienia zgodnie z danymi z roku 2019 wynosiła 218 osób na 1 km².
W skład województwa pomorskiego wchodzą: 4 miasta na prawach powiatu a są to: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot oraz 16 powiatów, 25 gmin miejskich, 17 miejsko-wiejskich, 81 wiejskich.
Województwo pomorskie graniczy z województwami: kujawsko-pomorskim na południu, warmińsko-mazurskim na wschodzie, wielkopolskim na południowym zachodzie i zachodniopomorskim na zachodzie, a także z Rosją (obwodem Kaliningradzkim) gdzie granica przecina Mierzeję Wiślaną.
W województwie pomorskim znajduje się Trójmiasto, czyli zespół miast, do którego należą: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Następne trzy miasta: Wejherowo, Rumia i Reda tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie.
Województwo pomorskie dzięki swojemu położeniu jest jednym z najatrakcyjniejszych i najlepiej rozwijających się regionów kraju. Położone nad Morzem Bałtyckim, gdzie długość linii brzegowej wynosi 316 km oferuje doskonałe warunki do wypoczynku i rozrywki.
Kultura Pomorza prezentuje nieopisaną mieszankę tradycji i nowoczesnych trendów. Głównymi przedstawicielami sztuki regionalnej i oryginalnej tradycji są tu licznie mieszkający Kaszubi, czyli grupa etniczna posiadająca własną kulturę i język. Pomorze jest także mekką dla odbiorców nowoczesnej kultury – filmu, teatru oraz festiwali muzycznych. Wśród festiwali najbardziej znane to: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Muzyczny w Sopocie i Sopot TOP Trendy Festiwal, Open’er Festiwal, Festiwal Szekspirowski oraz Gdynia Summer Jazz Festiwal.
Osoby lubiące aktywny wypoczynek będą usatysfakcjonowane panującymi tu doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa, żeglugi oraz pieszych wędrówek i kolarstwa.
Pomorskie gwarantuje też doskonałe możliwości edukacyjne polskim i zagranicznym studentom. Mają oni do wyboru wiele cenionych uczelni m.in. Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Medyczny, a także Akademię Morską w Gdyni.
Potencjał ekonomiczny tego regionu jest ściśle związany z przemysłem stoczniowym, rafineryjnym, maszynowym, meblowym oraz usługami portowymi. Porty morskie w Gdańsku i Gdyni, czyli dwa największe porty w rejonie Morza Bałtyckiego, oferują możliwości rozwoju różnego typu produkcji i usług. Warte uwagi jest też to, że w Pomorskim inwestują takie znane firmy jak m.in. Lotos, Reuters, Sea Invest, Intel czy IBM, Axiom, International Paper.
GDAŃSK jest to miasto portowe zlokalizowane nad Zatoką Gdańską inaczej zwane Miastem Wolności i Solidarności.

Co warto zobaczyć i na co zwrócić uwagę w Gdańsku:

-Znajdujące się na placu Solidarności trzy 42-metrowe krzyże z kotwicami – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 sąsiadują z interaktywnym muzeum Zwanym Europejskim Centrum Solidarności, w którym możemy dowiedzieć się o walkach o wolność Polaków.
-Muzeum II Wojny Światowej, które zawiera jedną z największych wystaw na świecie. Jest to bardzo duża atrakcja zarówno edukacyjna, jak i turystyczna Gdańska. Cała ekspozycja jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią a opowiada m.in. o herosach Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku, którzy jako pierwsi stawili bohaterskie czoło hitlerowskiemu najeźdźcy.
-Droga Królewska, czyli miejsce, gdzie zjeżdżają turyści z całego świata. Główne miasto z ul. Długą, czyli najbardziej znana część zabytkowego Gdańska. Podziwiamy stamtąd widok na Motławę, gdzie cumują statki turystyczne otoczone kamienicami i wyspą Spichrzów niedawno odbudowaną. W pobliżu na nabrzeżu Motławy możemy podziwiać największy średniowieczny dźwig portowy Europy zwany Żurawiem obecnie stanowi on część muzeum.
Przechodząc przez Bramę Zieloną na Długi Targ możemy podziwiać Trakt Królewski, na którym możemy zobaczyć odbudowane po wojnie liczne kamienice. Nad Traktem Królewskim podziwiamy wznosząca się wieżę Głównego Ratusza oraz na trakcie Fontannę Neptuna, Złotą kamienicę i Dwór Artusa.
Spacerując po Głównym Mieście warto także zwiedzić Muzeum Bursztynu oraz Gdański Teatr Szekspirowski z otwieranym dachem oraz słynnym Festiwalem Szekspirowskim.
-W Archikatedrze Oliwskiej znajdującej się w pięknym Parku Oliwskim warto zobaczyć słynne, rokokowe organy składające się z 7876 piszczałek i licznych ruchomych elementów.
-Wyspa Sobieszewska to też urokliwe miejsce, które znajduje się trochę dalej od Gdańska, ale też warto je odwiedzić.
-dla osób lubiących kontakt z przyrodą na pewno ważnym miejscem będą Gdańskie plaże znajdujące się w takich dzielnicach jak Jelitkowo, Stogi, Brzeźno.
-Centrum Hevelianum warto odwiedzić z dziećmi- jest to miejsce, gdzie poznamy wiele ciekawych faktów naukowych i historycznych. Centrum to znajduje się na Górze Gradowej słynącej z widoku na piękną panoramę Gdańska.
-Stadion Energa Gdańsk-obiekt w kształcie bryły bursztynu zbudowany przed mistrzostwami UEFA Euro 2012, może on pomieścić 41 tys. widzów.
– ulica Mariacka, na której znajdują się liczne sklepiki z bursztynową biżuterią.
– Westerplatte to bohaterskie miejsce Gdańska, znajduje się w północnej części miasta, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To właśnie tam we wrześniu 1939 roku stoczyła się walka z niemieckim okupantem, która stała się symbolem rozpoczęcia II wojny światowej.
-Narodowe Muzeum Morskie, które podzielone jest na filie, do których należą: Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance oraz Statek – Muzeum „Sołdek”, czyli pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski.
-Stocznia Gdańska
-Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Co warto zobaczyć i na co zwrócić uwagę w Gdyni:

-Kępa Redłowska I Klif Orłowski
Między Kamienną Górą a Orłowem położony jest jeden z najstarszych rezerwatów zwany Kępą Redłowską. Jest tam klif o wysokości 60 metrów, który cały czas jest podmywany przez fale Bałtyku. Klif Orłowski znajduje się przy molo w Gdyni Orłowie i to z niego rozciąga się piękny widok na całą Zatokę Gdańską.
-Muzeum Marynarki Wojennej mieści się przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
-Okręt ORP Błyskawica znajduje się przy Skwerze Kościuszki. Na okręcie tym znajduje się wystawa broni, odznaczeń, mundurów oraz modeli okrętów. Jest to okręt, który przetrwał operacje wojenne od początku do końca wojny i pływał po Morzach Śródziemnym, Północnym czy Oceanie Atlantyckim.
– Dar Pomorza, czyli pierwszy żaglowiec polskiej bandery, który opłynął kulę ziemską. Dar Pomorza przepłynął 102 rejsy. Dziś zacumowany przy Molo Południowym pełni funkcję statku-muzeum.
-Teatr Muzyczny w Gdyni, który jest największym teatrem muzycznym w Polsce.
-Akwarium Gdyńskie, które jest największym w Polsce morskim ogrodem zoologicznym.
-Centrum Nauki Experyment- jest to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nauka przez zabawę i doświadczenia szybciej wchodzi do głowy.
-Torpedownie w Babich Dołach i na Oksywiu, zbudowane są na dnie morza w odległości kilkuset metrów od lądu.
-Plaża Śródmiejska oraz plaże w Babich Dołach oraz Redłowie i Orłowie.
-Kamienna Góra jest to wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na Śródmieście oraz Zatokę Gdańską. Na górę można dostać się za pomocą kolejki linowej.
-Muzeum Emigracji W Gdyni poświęcone losom Polaków, którzy udali się na emigrację.
-Muzeum Miasta Gdyni
-Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
-Gdynia Arena -hala widowiskowo – sportowa
-Adventure Park Gdynia Kolibki to największy park przygody w Polsce, położony na przepięknych leśnych pagórkach na granicy Gdyni i Sopotu. Adventure Park Kolibki przyciąga amatorów adrenalinowych przygód w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci.<

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!