Zasolenie Bałtyku
Zamień czytanie na oglądanie!
Zasolenie Bałtyku
Zasolenie jest to pojęcie, które mówi nam o tym, ile soli rozpuszczonych jest w wodzie morskiej. Sole morskie to związki chemiczne nieorganiczne, które składają się z takich pierwiastków jak: węgiel, potas, sód, siarka, brom i magnez oraz wiele innych.
Zasolenie można badać na różne sposoby.
Morze Bałtyckie jest zaliczane do mórz o najmniejszym zasoleniu. O naszym morzu mówi się, że jest morzem słonawym lub półsłonym, a nie słonym. Mówi się, że średnie zasolenie Bałtyku wynosi ok. 7‰. Zwykle wartość ta waha się od 2 do 12‰, wprawdzie w porze zimowej w Zatoce Gdańskiej zasolenie nie przekracza prawie nigdy 7,8‰. Morze Bałtyckie w różnych regionach ma różne zasolenie, i tak: w Kattegacie i Skagerraku zasolenie osiąga ok. 20‰, zaś w Bełtach oraz Zatoce Kilońskiej zasolenie wynosi ok. 15–17‰, przy polskich brzegach ok. 7‰, w Zatoce Puckiej schodzi do 6,2‰, w Zalewie Wiślanym obniża się do 1–3‰, a najmniej wynosi w Zatoce Fińskiej i Botnickiej; tylko 2‰. W literaturze możemy znaleźć informacje, że woda, która znajduje się na dnie jest bardziej słona niż woda powierzchniowa. Dlatego możemy zauważyć, że różnice zasolenia występują w kierunku pionowym, a nie poziomym. Dzieje się tak dlatego, że woda słona jest cięższa i opada na dno morza.
Jak się okazuje jednak kierunek poziomy też ma duże znaczenie i może się znacznie różnić wartością zasolenia. W Bałtyku rozróżniamy trzy, dość wyraźne warstwy. Warstwa pierwsza związana z powierzchnią morza, która jest o niskim zasoleniu, a temperatura tam waha się od 0°C do 20°C w zależności od tego jaką mamy porę roku. Warstwa głębinowa stanowi drugą warstwę, charakteryzuje się dużym zasoleniem wynoszącym od 12‰ do 22‰ a temperatura tam jest dość stała i wynosi 4–6°C. Trzecia warstwa znajdująca się między powierzchniową i głębinową zwana jest warstwą przejściową. Znajduje się ona na głębokości 40–80 m, cechuje się tym, że następuje w niej bardzo gwałtowny wzrost zasolenia.
To, że nasze morze jest tak nisko zasolone, wynikać może po pierwsze z tego, że wpływają do Bałtyku liczne rzeki o słodkiej wodzie z całego z otaczającego terenu oraz tego, że Morze Bałtyckie jest dość płytkie. Badacze obliczyli, że do Bałtyku rocznie wpływa ok. 500 km³ wody co tak naprawdę stanowi aż 25% jego objętości. Rzekami największymi, które wpadają do naszego morza są m.in. Odra, Wisła, Niemen i Kemi a wszystkich rzek, które dostarczają mu wody jest ok. 250. Po drugie stopień zasolenie Morza Bałtyckiego związany jest z tym, że występują w nim niskie temperatury a woda charakteryzuje się niskim tempem parowania wody.
Jest kilka przyczyn, które świadczą o tym, że wody Morza Bałtyckiego nie mają tak dużego za
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!