Cuddle
Zamień czytanie na oglądanie!
‘Cuddle’, to czasownik i rzeczownik, który każdy z nas kojarzy z miłością. ‘Cuddle’ oznacza przytulać (coś, kogoś), ale również przytulenie. Dzisiaj omówimy dokładnie zagadnienie przytulania.
Odmiana
Czasownik ‘cuddle’ należy do grupy regularnej. Nie musimy więc uczyć się jego odmiany na pamięć. W czasach: Past Simple i Perfekt (Past, Future, Present), dodajemy do niego końcówkę ‘-ed’: cuddle – cuddled.
W czasie Present Simple, odmienia się on następująco:
I cuddle
You cuddle
He/she/it cuddles
We cuddle
You cuddle
They cuddle
Można więc zauważyć, że odmiana akurat tego czasownika nie jest tak straszna.
Synonimy
Synonim, to słowo o podobnym znaczeniu do wyjściowego słowa. Po co są one nam potrzebne? Właśnie po to, aby unikać powtórzeń w pracach pisemnych. Wbrew pozorom, egzaminatorzy zwracają na nie uwagę i mogą odjąć punkty za ubogość słownictwa.
Synonimy do ‘cuddle’:
caress – pieścić
clasp – obejmować, objąć
curl up – zawijać się w kłębek
give a hug – uścisnąć
snuggle – przytulić się
gather somebody up – przytulić kogoś
cradle – przytulać
nurse – tulić się
hold somebody close – przytulać kogoś
nestle – wtulić się
burrow – wtulić się
mantle – otulić
Phrasal verbs
Phrasal verbs to czasowniki złożone, które sprawiają uczniom trudności. Co jest w nich tak ciężkiego do przejścia? Fakt, że nie mają odpowiednika w języku polskim. Jeden czasownik możemy połączyć na różne sposoby (na przykład z: form, up, on, off, in…) i za każdym razem ma inne znaczenie. Podam phrasal verbs związane z przytulaniem i słowem ‘cuddle’:
huddle together – tulić się
huddle up – tulić się
cuddle up – wtulać się, lgnąć do siebie
Kolokacje i zwroty
Oczywiście ‘cuddle’, tak jak inne wyrazy, tworzy zwroty i kolokacje. Warto je poznać, aby przynajmniej mieć pogląd, na jak wiele sposobów można użyć jedno słówko. Kolokacje i zwroty do ‘cuddle’:
have a cuddle – przytulać się – I would like to have a cuddle, I feel so lonely. Chciałabym się przytulić, czuję się samotna.
cuddle bunny – kochanka – I do not know if Ola is his cuddle bunny or a wife. Nie wiem, czy Ola jest jego kochanką, czy żoną.
give somebody a cuddle – przytulić kogoś – We should give somebody a cuddle every day. Powinniśmy przytulać kogoś codziennie.
cuddle bug – ktoś, kto lubi się przytulać – My daughter is a cuddle bug, she is always next to me. Moja córka bardzo lubi się przytulać, zawsze jest przy mnie.
cuddle chair – mała kanapa – They only need a cuddle chair, there are two of them in this house. Oni potrzebują tylko małej kanapy, jest ich dwójka w tym domu.
Sposoby przytulania się
Wśród par rozróżnia się sposoby przytulania się. Chodzi tu o przytulanie się do spania. W języku polskim najbardziej znane jest ‘na łyżeczkę’, natomiast w języku angielskim można wyróżnić o wiele więcej sposobów:
the spoon
the lover’s touch
the pursuit
the lover’s cradle
loosely tethered
back to back
sweetheart’s hug
ying yang
cliffhanger
Podane przeze mnie przykłady to different ways to cuddle up (różne sposoby przytulania się). Na początku mówiłam, że ‘cuddle’ kojarzy się z miłością. Właśnie to miałam na myśli. ‘Cuddle’ odnosi się głównie do przytulania wśród par (w łóżku, czy też w życiu codziennym).
Cuddling Day
Co roku, 6 stycznia, obchodzony jest dzień przytulania się – National Cuddle Up Day/Cuddling Day. Ma on zachęcać nas do przytulania się z kimś, ponieważ ma to duży wpływ na nasze życie i samopoczucie. Może się to wydawać dziwne, ale faktycznie tulenie się ma ‘moc’. Naukowcy twierdzą, że powinniśmy przynajmniej 4 razy dziennie kogoś przytulić. Ale jaki ma to zalety?
Otóż:
1.Przytulanie daje nam bezpieczeństwo. We feel safe because of cuddling.
2.Przytulanie obniża poziom stresu. Cuddling reduce stress level.
3.Przytulanie poprawia relacje. Cuddling can strenghten bonds.
4.Przytulanie jest najlepszym lekiem przeciwbólowym. It is the best painkiller.
5.Przytulanie powoduje rozwój układu nerwowego. Cuddling can develop nervous system.
6.Przytulanie zapobiega atakom serca. Cuddling can prevent form heart attacks.
7.Przytulanie poprawia nasze samopoczucie. Cuddling can improve our mood.
Jak widać, przytulanie w życiu człowieka jest bardzo istotne. Pamiętajmy, aby przytulać się codziennie, a nie tylko w walentynki. Tulenie się może poprawić nie tylko nasze samopoczucie, lecz także nasz stan zdrowia.
Nazywanie emocji
Przytulanie się to sposób okazywania emocji. Człowiek najczęściej próbuje pokazać drugiemu jakieś swoje emocje, które tłumi w środku. Innymi sposobami okazywania emocji są: całowanie, bicie się, obrażanie się… Jakie jednak emocje człowiek może okazać i jak się nazywają w języku angielskim? Otóż kilka podstawowych wam podam.
afraid – przerażony – I was so afraid after meeting my ex-boyfriend. Byłam przerażona po spotkaniu byłego chłopaka.
angry – zły – Do not be so angry at me! Nie bądź taki zły na mnie!
bored – znudzony – She was really bored after this lesson. Ona była bardzo znudzona po tej lekcji
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!