Bogini Kali
Zamień czytanie na oglądanie!
Kali jest jednym z hinduskich bóstw. Jest jedną z czterech postaci Śatki (obok Parwati, Durgi oraz Umy), będącej żoną Śiwy – jednego z trzech głównych bogów w hinduizmie. Kali bywa nazywana również „Panią Kosmosu”, „Czarną Matką” lub absolutem, ze względu na fakt, iż jest ona boginią czasu, śmierci i zniszczenia, uosobieniem siły życiowej, a także to ona niszczy wszelkie formy zła, w tym demony. Często jest utożsamiana z czarną kobrą.
Bogini zrodziła się z płomiennego oddechu Brahmy, Wisznu oraz Śiwy, nazywanych również Władcami Wszechświata lub Wielką Trójką. Ich oddech był spowodowany wściekłością po dowiedzeniu się o przegranej stuletniej wojnie z demonami przez bogów. Każde z trójki głównych bóstw hinduskich podarowało Kali coś od siebie, aby ułatwić jej walkę z siłami zła, a także, by wzbudzić w ludziach i demonach respekt w stosunku do niej. Po nich dary przekazali również inni bogowie, a Pani Kosmosu szybko stała się ich ulubienicą. Broniami, w jakie została wyposażona, były: trójząb od Śiwy, dysk bojowy od Wisznu, miecz i promienie słoneczne od Surju oraz diamentowa włócznia od Indry. Podczas walki Kali dosiadała lwa i nawet jednoczesny atak tysiąca demonów nie był dla niej większą przeszkodą. Oddechem powołała tłumy wojowników, którzy na nowo zaczęli zwalczać demony. W ostatecznym pojedynku stanęła naprzeciwko Mahiszy – jednego z najpotężniejszych demonów, a zarazem ostatniego pozostałego przy życiu. Na początku przybrał postać lwa, jednak bogini szybko go pokonała, ścinając mu głowę. Przeciwnik następnie przemienił się w człowieka, jednak i w tej postaci nie wytrwał długo. Pod każdą kolejną postacią również przegrywał. W taki oto sposób ostatecznie wojnę wygrali bogowie, a tym samym został przywrócony pokój na świecie. Kali zyskała chwałę, ludzie zaczęli ją czcić i wznosić jej świątynie.
Żądza krwi bogini nigdy nie słabnie, wobec czego kapłani w świątyniach są zobowiązani do składania ofiar nie tylko z zabitych zwierząt domowych, ale i ludzi. Znane są przypadki, gdy część wiernych sama wykazywała pragnienie, aby stać się ofiarą. Przerażający jest fakt, że nawet w dzisiejszych czasach oddaje jej się ludzi, gdyż według wierzeń to właśnie krew człowieka jest w stanie sprawić, że Kali okaże łaskę i pomści ofiary zła. Te straszne czynności najczęściej dokonują się w niewielkich wioskach hinduskich, a z raportów indyjskich władz wynika, że średnia to jeden rytuał na miesiąc. Najczęściej wykonywane są podczas dziesięciodniowego święta zwanego Dassera, obchodzonego ku czci wielu bóstw, między innymi Kali. Rodzice są w stanie poświęcić własne dzieci, aby zdobyć dla siebie majątek, powodzenie i inne korzyści. Ofiary bardzo często bywają porywane i nieświadome tego, co ma się wydarzyć za parę chwil, mimo wyraźnego sprzeciwu ich rodzin. Popu
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!