Państwo Mieszka I
Zamień czytanie na oglądanie!
Początki historii Polski z pewnych faktów znane są dopiero od końcówki drugiej połowy X wieku. To w tym czasie książę Słowian Mieszko I przejął władzę i przyjął chrzest. W ten sposób można by wytłumaczyć, w jaki sposób zaczął się naradzać nasz kraj, ale słysząc coś takiego prawie nic nie wiemy na temat tego, jak do tego doszło i co z tego wyniknie. To wszystko musiało mieć jakieś przyczyny i skutki, informacje na ten temat są zapisane poniżej.
Nie wiadomo zbyt dużo na temat państwa Słowian sprzed 966 roku, dlatego na ten temat nie ma tu zbyt dużo informacji. Pewne jest na pewno, że Polanie (taką nazwą określało się jedno z plemion Słowian mieszkających na terenie teraźniejszej Polski) byli poganami, wyznawali politeizm (wierzyli w wielu bogów), a pośród tych bogów byli między innymi:
– Światowit
– Perun (możliwe, że tak naprawdę nazywany był Piorunem lub Gromem)
– Marzanna (ze względu na to, żeby Polanom łatwiej było przejść na chrześcijaństwo, zostawiono parę zwyczajów, a wśród nich palenie lub topienie marzanny)
– Łado
Nie ma tu wypisanych wszystkich bogów, ponieważ nic na ich temat nie jest pewne, a ja wypisałam tutaj tych bogów słowiańskich, o których słyszałam lub gdzieś czytałam.
Skoro wiemy coś o wierzeniach Słowian, można by się zastanowić, dlaczego Polanie przeszli na chrześcijaństwo. Odpowiedź jest prosta-przez politykę. Jeszcze wiadomo, że Polanie byli zagrożeni od strony Niemców, którzy planowali zaatakować tych Słowian. Poza tym Mieszko I wojował jeszcze z plemionami Wieletów, którzy mieli silnego sojusznika- chrześcijańskich Czechów, a to tylko pogarszało sytuację Mieszka. Mieszko w tej sytuacji szukał sojuszników i znalazł ich, co zadziwiające, właśnie u Czechów, którzy przeszli na stronę Mieszka. Prawdopodobnie wmieszał się w to cesarz Otton I, któremu także zagrażali Wieleci.
W taki właśnie sposób doszło do sojuszu Polsko-Czeskiego. Aby zapieczętować ten sojusz, książę czeski Bolesław I Srogi wydał swoją córkę, księżniczkę Dobrawę, za mąż za Mieszka I. Ślub odbył się w 965 roku (jest także możliwość, że chrzest Polski był warunkiem, aby odbył się ślub i odbył się on po chrzcie). Od tego czasu Polska i Czechy mieli dobre stosunki, które zakończyły się w tak dużym stopniu około 977 roku, kiedy zmarła Dobrawa. Co do chrztu Polski, to odbył się on około rok później (966 rok, dokładna data nie jest znana) i są dwie możliwości co do tego, dlaczego. Pierwszą jest to, że Dobrawa namówiła do tego Mieszka, a drugą to, że Mieszko sam się na chrzest zdecydował ze względu na politykę. Chrzest Polski odbył się w Ostrowie Lednickim lub w Poznaniu.
Mieszko z Dobrawą mieli pierwsze dziecko już w 967 roku. To wtedy na świat przyszedł Bolesław Chrobry, który zasłynął jako
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!