Kleopatra

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kleopatra, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

Choć jako ludzkość nie żyjemy wcale długo, patrząc z perspektywy historii całej planety, to jednak nawet z początku tych czasów są pewne osobliwości, które są nam znane. Nam, ludziom żyjącym tysiące lat po naszych prapraprzodkach. Dziś zajmiemy się kobietą, której imię znane jest naszemu pokoleniu, jednak historia życia już niestety niekoniecznie. Chodzi o kobietę, o której mówi się, że była jedną z ważniejszych postaci i najważniejszych kobiet w starożytności. Poznamy lepiej historię Kleopatry.
Kleopatra VII to ostatnia królowa Egiptu, która pochodziła z dynastii Ptolemeuszów. Urodziła się w 69 roku przed naszą erą. Niestety nie żyła długo. Zmarła 12 sierpnia 30 roku przed naszą erą, w wieku 39 lat.
Nasza bohaterka miała wiele tytułów i imion w tym między innymi: Bogini, Królowa, Bogini miłująca Ojca, lub też Bogini miłująca Ojczyznę. Miała powszechnie bardzo pochlebne opinie. Uważano ją za kobietę inteligentną, pełną pomysłów, a także bardzo przebiegłą.
Nasza bohaterka była córką Ptolemeusza XII Auletesa oraz kobiety o nieznanym nazwisku. Naukowcy podejrzewają jednak, że była to kobieta z niższego poziomu rangi niż ojciec Kleopatry. Król rządził do 51 roku przed naszą erą, do momentu, w którym nieoczekiwanie zmarł. Wobec tych sytuacji na tron weszły jego dzieci: nasza postać, Kleopatra, mająca wówczas tylko siedemnaście lat oraz jej młodszy o siedem lat brat Ptolemeusz XIII. Panowała wówczas taka tradycja, wobec której Kleopatra była zmuszona do poślubienia swojego brata. Razem wspierali się i panowali nad swoim egipskim ludem. Jednak współpraca nie trwała wcale długo, a brat nie okazał się wierny swojej siostrze.
Brat Ptolemeusz okazał się człowiekiem bardzo opornym na wpływy innych ludzi. Wykorzystały to osoby należące do dworu młodego króla, między innymi: nauczyciel czy dowódca armii. Ci ludzie i kilku innych chcieli się pozbyć królowej z tronu. Chcieli, by ich królem był tylko Ptolemeusz, bez swojej siostry. Możemy się tylko domyślać konkretnych powodów, dlaczego Kleopatra nie pasowała dworzanom króla. Może było to przez wzgląd na jej inteligencję, może przez wzgląd na fakt, że była kobietą i dworzanie nie potrafili tego uszanować, a może nie podobały im się decyzje podejmowane przez królową. Nie bacząc na przyczynę, fakt jest jeden. Kleopatra w 49 roku przed naszą erą musiała opuścić swoją ojczyznę i udać się do Palestyny. Tam, korzystając z własnych funduszów, zaczęła inwestować w rozbudowę wojska naziemnego. Te wieści wywołały burzę wśród dworzan oraz samego króla. Widząc czyny Kleopatry, domyślili się jej przyszłych planów. Chcąc być przygotowanym i według planu wygrać zbliżające się bitwy, zaczęto zwierać żołnierzy w portowym mieście Peluzjum. Do spotkania armii króla oraz żołnierzy posłusznych Kleopatrze doszło w 48 roku przed naszą erą. Podczas tych walk do miasta dopłynął Pompejusz. Był to dowódca wojskowy, który uciekł spod przegranej z Cezarem bitwy pod Farsalos. Ludzie Ptolemeusza, chcąc zyskać Cezara jako sprzymierzeńca, chcieli wykorzystać tę, zdawało się, świetną sytuację. Wybrano kilku ludzi, którzy zamordowali dowódcę, licząc na zadowolenie Juliusza. Jednak jakże się mylili. Wielki Cezar nie tylko ich nie poparł, a nawet był niezadowolony z ich czynów. Takie zachowanie mogło pokazać, że wojska Cezara nie były w stanie go zabić, więc musieli zrobić to ludzie króla Egiptu. Krótko mówiąc, mogło to poniżyć Juliusza, czego wielki Cezar nigdy nie chciał. Mężczyzna więc nie poparł czynów dworzan Egiptu.
Może przez wzgląd na tę sytuację, może przez wzgląd, że Kleopatra była piękną i inteligentną kobietą, a może Juliusz po prostu uważał motywy Kleopatry za lepsze, w każdym razie Cezar podczas kłótni rodzeństwa szczerze wspierał starszą i dostojną siostrę. Prawdę mówiąc, na to mógł mieć największy wpływ romans Kleopatry z wielkim władcą Rzymu w Aleksandrii, który zaczął się wcześniej niż bitwy rodzeństwa. W każdym razie, w ramach wspierania swojej kochanki, Cezar zażądał, by król Egiptu wycofał swoje wojsko i co za tym idzie pogodził się z Kleopatrą, swoją siostrą i dodatkowo żoną. Oczywiście doszły do tego jeszcze pewne porachunki dotyczące ojca rodzeństwa. Otóż okazało się, że nieżyjący człowiek miał spory dług u Rzymian, który teraz jego syn musiał uregulować. Jednak to bardzo się nie spodobało społeczeństwu egipskiemu. Zadawali sobie pytania po co Cezar miesza się w cudze sprawy. W końcu emocje były napięte do tego stopnia, że przeciwko wielkiemu władcy Grecji oraz królowej Egiptu wystąpił bunt. Co ciekawe był on bardzo popierany przez panującego Ptolemeusza oraz jego drugą, młodszą siostrę Arsinoe. To powstanie ludzi Egiptu doprowadziło do tego, że potrzeba było większej ilości żołnierzy, którzy mogli by odeprzeć atak. Ostatecznie król Egiptu zginął w walkach w 47 roku przed naszą erą. Wobec tego Kleopatra nie miała już małżonka, więc musiała poślubić swojego drugiego młodszego brata – Ptolemeusza XIV.
Po tym jak Kleopatra oraz Cezar zdobyli Aleksandrię postanowili odpocząć. Udali się we wspólną podróż wzdłuż najdłuższej rzeki Afryki – Nilu. Jednak nie spędzili ze sobą dużo czasu. Pod

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!