ƚredniowieczne miasto

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
ZamieƄ czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiaƂu wideo na temat: ƚredniowieczne miasto, kliknij aby zobaczyć materiaƂ i ucz się szybciej!

Większoƛć wspóƂczesnych miast zostaƂa zaƂoĆŒona w ƛredniowieczu. Gdy upadƂo cesarstwo zachodniorzymskie, doszƂo do zaƂamania systemu gospodarczego. Miasta i wsie zostaƂy wyludnione. U schyƂku panowania KarolingĂłw europejskie miasta zaczęƂy się odbudowywać i pokrywać gęstą siecią osadniczą. Dzięki rozwojowi rolnictwa, wzrosƂa liczba ludnoƛci w Europie, a praca staƂa się bardziej wydajna. DoprowadziƂo to do bogacenia się ludnoƛci wiejskiej, a w rezultacie rozwojowi produkcji rzemieƛlniczej. ZanikaƂ handel wymienny i coraz częƛciej moĆŒna się byƂo spotkać z handlem opartym na pieniądzu.

ƚredniowieczne miasta powstawaƂy z przeksztaƂcenia podgrodzi lub byƂy zakƂadane w caƂkiem nowych lokalizacjach. NiektĂłre z nich byƂy otoczone murami obronnymi i fosą. SymbolizowaƂy one niezaleĆŒnoƛć mieszczan od wƂadz feudalnych. ChroniƂy przed najazdami obcych wojsk i kradzieĆŒami. Do miasta wjeĆŒdĆŒano bramą, ktĂłra byƂa zamykana na noc i zabezpieczana opuszczoną kratą. Bramy peƂniƂy rĂłwnieĆŒ funkcję reprezentacyjną i byƂy bogato dekorowane.
Miasta miaƂy regularną siatkę ciasno zabudowanych ulic rozchodzących się do rynku. ByƂy one zatƂoczone i brudne. ƚmieci i odpady byƂy wyrzucane na ziemię, na ktĂłrej spali ĆŒebracy. Większa częƛć ulic nie byƂa brukowana, więc byƂy one zabƂocone. O porządek i bezpieczeƄstwo mieli dbać dozorcy uliczni. Ulice nosiƂy nazwy utworzone od zawodĂłw wykonywanych przez ich mieszkaƄcĂłw np. ulica Szewska.
NajzamoĆŒniejsi mieszkaƄcy zamieszkiwali przy rynku. ByƂ gƂównym placem miasta i dlatego znajdowaƂ się w samym centrum. OdbywaƂ się na nim handel. Sprzedawano produkty spoĆŒywcze i rzemieƛlnicze. Na rynku znajdowaƂy się najwaĆŒniejsze budowle ƛredniowiecznego miasta. Na ƛrodku staƂ ratusz, w ktĂłrym swoją siedzibę miaƂy wƂadze miasta. OdbywaƂy się tam narady i posiedzenia, przechowywano waĆŒne dokumenty, a w jego podziemiach mieƛciƂo się więzienie. Obok ratusza poƂoĆŒony byƂ dom wagi miejskiej, w ktĂłrym sprawdzano ciÄ™ĆŒar towarĂłw handlowych. Na rynku znajdowaƂ się teĆŒ bogato zdobiony koƛcióƂ parafialny. Rynek otaczaƂy kilkupiętrowe kamienice. NaleĆŒaƂy one do najbogatszych mieszkaƄcĂłw miasta, a parter byƂ często wykorzystywany do celĂłw handlowych bądĆș rzemieƛlniczych. Na obrzeĆŒach miasta poƂoĆŒone byƂy klasztory zakonĂłw ĆŒebraczych i szpitale. Skazanych na kary haƄbiące przykuwano na kamienne sƂupy zwane pręgierzami.

W okreƛlony dzieƄ tygodnia w miastach odbywaƂy się targi. Sprzedawali na nich chƂopi i rzemieƛlnicy. WaĆŒną rolę odgrywaƂy jarmarki we Francji. Największą popularnoƛcią tam cieszyƂy

SprawdĆș rĂłwnieĆŒ:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyƂączenie go.