Volksdeutsch

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Volksdeutsch, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

W nazistowskiej terminologii niemieckiej termin volksdeutsch oznaczał ludzi, których język i kultura miały niemieckie korzenie, ale którzy nie posiadali niemieckiego obywatelstwa. Ówcześni etniczni Niemcy zrzucili swoją tożsamość tak zwanych Niemców za granicą. Wtedy to w procesie samoradykalizacji przeobrazili się w Volksdeutschów. Proces ten dał reżimowi nazistowskiemu zalążek, wokół którego powstała nowa społeczność na całym obszarze Niemiec. Obywatele należący do Volksdeutsch zostali podzieleni na grupy rasowe, czyli mniejszości w ramach mniejszości państwowej. Podział ten był tworzony w oparciu o specjalnie opracowane przez nazistów kryteria kulturowe, społeczne i historyczne.
Mówi się, iż definicję Volksdeutscha stworzył Adolf Hitler. Następnie pojawiła się ona w dokumencie Kancelarii Rzeszy z 1938 roku. Termin ten miał określać ludzi, których język i kultura mają niemieckie korzenie, ale którzy nie posiadają niemieckiego obywatelstwa. Dla Hitlera pojęcie „Volksdeutsch” miało również podtekst krwi i rasy. Według niemieckich szacunków w latach trzydziestych XX wieku poza granicami Rzeszy mieszkało około 30 milionów Volksdeutschów oraz obywateli niemieckich zamieszkałych poza granicą tego państwa. Nazistowski cel ekspansji przypisywał Volksdeutschom szczególną rolę w niemieckich planach. Przede wszystkim miał im przywrócić lub nadać obywatelstwo niemieckie, a także ustawić ich ponad miejscową ludnością na terenach przez nich zamieszkałych.
Etniczni Niemcy w całej Europie czerpali w czasie II wojny światowej korzyści finansowe z nazistowskiej polityki eksterminacji ludności i czystek etnicznych. Zyskiwali również na wypędzaniu i mordowaniu ich nieniemieckich sąsiadów przede wszystkim w całej Europie Wschodniej.
W 1939 roku po zajęciu zachodniej Polski Niemcy utworzyli centralne biuro meldunkowe pod nazwą Niemiecka Lista Ludowa. W tym to miejscu Polacy narodowości niemieckiej byli rejestrowani jako Volksdeutsche. Okupant niemiecki zachęcał do tego typu rejestracji, a w wielu przypadkach wymuszał ją lub w razie odmowy poddawał Polaków narodowości niemieckiej terrorowi. Ci, którzy się zarejestrowali otrzymywali różne przywileje, takie jak przede wszystkim lepsze wyżywienie, czy wyższy status społeczny. Volksdeutsche organizowali również wówczas na szeroką skalę grabieże mienia. Następnie redystrybuowali te dobra dóbr wśród ludzi ze swojej grupy. Otrzymywali oni niejednokrotnie mieszkania, warsztaty, gospodarstwa rolne, meble, a także odzież skonfiskowaną Żydom i Polakom. Również setki t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!