Maria Boleyn
Zamień czytanie na oglądanie!
Maria Boleyn, nazywana również Lady Marią, była siostrą angielskiej królowej żony Anny Boleyn. Podczas panowania jej męża króla Henryka VIII rodzina królowej cieszyła się znacznymi wpływami.
Mówi się, iż Maria była jedną z kochanek Henryka VIII. Nie wiadomo jednak jak długo trwał ich romans. Krążą również pogłoski, że Maria urodziła dwoje dzieci króla. Jednak Henryk nie uznał żadnego z nich. Mary podobno była również kochanką rywala Henryka VIII, króla Francji Franciszka I. Ich romans trwał przez pewien okres między 1515 a 1519 rokiem.
Maria Boleyn była dwukrotnie zamężna. Pierwsze małżeństwo zawarła w 1520 roku za Williamem Careyem. Ponownie zaś wyszła za mąż potajemnie czternaście lat później w 1534 roku. Wówczas jej wybrankiem był William Stafford. Był on żołnierzem z dobrej rodziny, jednak z niewielkimi perspektywami na przyszłość. To potajemne małżeństwo z człowiekiem uważanym za niższego od niej, rozgniewało zarówno króla Henryka VIII, jak i jej siostrę, królową Annę. Doprowadziło ono również do wygnania Marii z królewskiego dworu. Zmarła ona siedem lat później, spędziwszy resztę życia w ukryciu.
Maria urodziła się prawdopodobnie około 1499 roku w Blickling Hall, będącej rodzinną siedzibą w Norfolk. Dorastała ona w Hever Castle w Kent. Była córką Tomasza Boleyna, pierwszego hrabiego Wiltshire oraz lady Elżbiety Howard. Mówi się, iż była ona najstarszym z trojga żyjących dzieci Boleynów. We wczesnych latach życia Mary najprawdopodobniej kształciła się wraz ze swym bratem Georgem i siostrą Anną w zamku Hever w Kent. Otrzymała ona tradycyjne wykształcenie, uważane za niezbędne dla młodych dam o jej pozycji i statusie. Obejmowało ono podstawowe zasady arytmetyki, gramatyki, historii, czytania, ortografii oraz pisania. Maria uczyła się także kobiecych umiejętności takich jak: taniec, haft, etykieta, prowadzenie domu, muzyka, robótki na drutach i śpiew.Uczyła się również gier w karty oraz szachy. Uczono ją również łucznictwa, sokolnictwa, jazdy konnej i polowań.
Maria pozostała w Anglii przez większość swojego dzieciństwa. Było tak do 1514 roku, kiedy to została wysłana za granicę. Miała ona wówczas około piętnastu lat. Wówczas ojciec zapewnił jej miejsce pokojówki siostry króla, księżniczki Marii. Jechała ona wtedy do Paryża, aby poślubić króla Francji Ludwika XII. Po kilku tygodniach od ślubu wiele z angielskich pokojówek królowej zostało odesłanych. Marii jednak pozwolono zostać. Decyzja ta była wywołana prawdopodobnie faktem, iż jej ojciec został nowym angielskim ambasado
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!