Adelajda Heska
Zamień czytanie na oglądanie!
Adelajda Heska była córką Henryka II, księcia Hesji, i jego żony Elżbiety Turyngii, córki Fryderyka I, margrabiego Miśni. Adelajda należała do rodu Hesji.
Adelajda Heska urodziła się około roku 1324. Dziewczynka otrzymała imię po swojej babci ze strony ojca Adelheidzie z Ravensbergu, żonie Ottona I Heskiego.
29 września 1341 roku w Poznaniu Adelajda poślubiła Kazimierza Wielkiego, który był królem Polski. Małżeństwo to było wynikiem umowy Kazimierza III z Luksemburczykami. Przypieczętowało ono sojusz Kazimierza Wielkiego z rodem Luksemburgów. Było to drugie małżeństwo Kazimierza. Zawarł je z Adelajdą po śmierci swojej pierwszej żony, którą była Aldona Litewska. Kazimierz nie miał męskiego potomka. Miał natomiast dwie córki: Elżbietę i Kunigundę. 29 września 1341 roku w poznańskiej katedrze świętego Piotra odbył się ślub siedemnastoletniej wówczas Adelajdy ze starszym od niej o czternaście lat Kazimierzem Wielkim (miał on wówczas 31 lat) oraz koronacja Adelajdy na królową Polski. Podobno miejsce na ślub i koronację nowej królowej- Poznań- wybrano ze względów ekonomicznych. Podobno szybciej mogła tam dotrzeć Adelajda wraz z rodziną, niż do Krakowa, a podobno zależało wszystkim na tym, aby ślub odbył się jak najszybciej. Mówi się, iż posag Adelajdy nie był wysoki. Podobno nawet Kazimierz nigdy go nie widział i nie otrzymał. Za to kobieta otrzymała od męża duże wiano. Mówi się, iż dostała ona dożywotnio ziemię sandomierską razem z sandomierskim zamkiem. To nadanie ziemskie miało zabezpieczyć jej przyszłość. Po pokładzinach zaś Adelajda otrzymała jeszcze klejnoty oraz inne kosztowności z wielką oprawą. Małżeństwo to jednak było nieszczęśliwe. Podobno Adelajda była bezpłodna co wywołało obruszenie króla, który chciał mieć w końcu męskiego potomka. Nie mogąc go mieć z Adelajdą zaczął szukać innych rozwiązań. Wtedy to rozpoczął swoje liczne skoki w bok chcąc zapomnieć w pewien sposób o „brakach” swojej drugiej żony. Dlatego też mówi się, iż wkrótce po ślubie Kazimierz zaczął żyć oddzielnie od Adelajdy. Król znany był z licznych przygód miłosnych, w związku z czym małżonkowie szybko się od siebie oddalili pozostając bezdzietni. Królowa przez większość czasu przebywała na zamku w Żarnowcu, gdzie była przetrzymywana przez męża. Była ona tam pod nadzorem straży królewskiej. Ich bezuczuciowe małżeństwo trwało do 1356 roku. Wtedy to Kazimierz rozstał się z Adelajdą, aby poślubić swoją ówczesną kochankę Krystynę. Należy jednak zaznaczyć, iż Kazimierz nie rozwiódł się z Adelajdą. Jako królowi i chrześcijaninowi to nie przystawało. Po pr
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!