Stonehenge
Zamień czytanie na oglądanie!
Powszechnie sądzi się że, kamienne kręgi mogły w przeszłości nawiązywać do pewnego rodzaju miejsca spotkań różnych ludów, bądź rodów. Kamienie zwykle są ułożone w bardzo charakterystyczny sposób, m.in. w krąg, z czego wynika samo określenie. Jednak każdy kromlech (inaczej. kamienny krąg) ma swoją nazwę. Jednym z najbardziej znanych kręgów kamiennych to np. Stonehenge.
Stonehenge to megalityczna budowla kamienna znajdująca się w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Anglii, na południe od Salisbury, w wiosce Avebury. Kromlech został wzniesiony w okresie neolitu w roku 2800 p.n.e. Budowla ta została przebudowana na początku epoki brązu. Prawdopodobnie jest to miejsce kultu Słońca i Księżyca lub obserwatorium astronomiczne. Stonehenge w roku 1986 został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury oraz na listę UNESCO.
Kromlech jest zabytkiem historycznym, a od 1882 roku ma status Scheduled Ancient Monument (pomnik starożytny), kiedy wprowadzono pierwszą legislację w celach ochronnych w Wielkiej Brytanii. Oficjalnym właścicielem budowli jest Brytyjska Korona, którą zarządza organizacja English Heritage.
Miejsce budowli zyskało znaczenie kulturowe przed rokiem 2950 p.n.e., a świadczy o tym to, że na zewnątrz megalitu znajdują się groby datowane nawet na 3100 rok p.n.e. Świadczyć może także usypany z ziemi pierścień, który również datuje się na ten okres.
Nazwa kamiennego kręgu pochodzi z języka staroangielskiego. Wzięła się ona od słów „stone” oznaczające „kamień” i „hinge” oznaczające „otaczać”. Od słowa „henge” powstał wyraz „henges”, mianowicie „kręgi”, którym równie są nazywane obiekty tego typu.
W początkowym etapie użytkowania konstrukcje kamienne otaczał kolisty rów i nasyp ziemny z przerwą od strony południowo-wschodniej na wejście, które tworzył drewniany portyk oraz w głębi 2 stojące, ogromne kamienne monolity.
Stonehenge ukierunkowane jest w każdą stronę (NE-SW). W roku 1963 opublikowany został „Stonehenge Decoded” na temat znaczenia kromlechu, utworzoną przez Geralda Hawkinsa. Doszło do debaty na temat teorii Hawkinsa, który stwierdził, że odnalazł dość dużo powiązań co do ustawienia megalitów, a pozycją niebieskich obiektów i Słońca. Według niego wielka budowla miała posłużyć do przewidywania zaćmień słonecznych. Jego analizy, stwierdzenia i badania były dopuszczalne wśród naukowego środowiska, jako tako, że używał do tego sprzętu elektronicznego, a mianowicie komputera do swoich rozmyślań i badań. Po śmierci G. Hawkinsa jego następcami zostali C.A. Newham, Sir Fred Hoyle oraz zajmujący się przez 20 lat zagadką Stonehenge, inżynier Alexander Thom. Teorie badaczy były natomiast krytykowane przez samego Richarda Atkinsona oraz wielu innych analityków.
Na temat Stonehenge krąży wiele legend i plotek, niektóre z nich są naprawdę interesujące i dużo osób zastanawia się nad najbardziej realną odpowiedzią. Jedną z dosyć ciekawych legend jest ta, która mówi o transporcie kamieni. Prawdopodobnie kamienie zostały przetransportowane z Walii. Wprowadza to badających w głębokie namysły. Jaki musiałby to być sprzęt lub maszyna w tamtych czasach, aby unieść choćby jeden kamień, który waży niezwykle dużo, skoro wszystkie kamienie ważą łącznie 40 ton? To jest jedno z pytań o nieznanej badaczom odpowiedzi. Inna legenda tyczy się ludzi zmarłych i pogrzebanych przy kamieniach Stonehenge. Na czas dzisiejszy analitycy nie są w stanie powiedzieć czy to w najmniejszym stopniu może być prawda. Wynika to z tego, że nawet jeśli jakikolwiek organizm był rzeczywiście pogrzebany, jego kości już dawno się rozłożyły, dlatego nie można w pełni tego zbadać. W starożytności ludzie wierzyli, że wielka budowla została zbudowana przez czarnoksiężnika – Merlina. Wierzyli, że przy pomocy swoich magicznych zdolności z łatwością przetransportował kamienie ze świątyni w Irlandii. Jest także historia o olbrzymach, którzy to oni zbudowali Stonehenge. Kamienny krąg ponoć miał właściwości lecznicze dla gigantycznych ludzi, a tym przyciągał zaciekawionych pielgrzymów. Kromlech nazwano też „Giant’s Dance„oznaczające”Miejsce Tańca Olbrzymów”. Kolejną z dość absurdalnej legendy jest ta, która mówi o tym, że Stonehenge wybudowały istoty pozaziemskie, mianowicie kosmici, a kromlech miał dla nich służyć jako lądowisko. Badacze i analitycy z Akademii Królewskiej Sztuki uważają, że kamienny krąg pełnił w pewnym znaczeniu instrument. Stukając i uderzając w różne punkty kamieni, wydają one dźwięki bardzo przypominające bębny. W ten sposób powstała zupełnie nowa teoria o tym, iż Stonehenge to instrument, a nawet świątynia dźwięku, która ma lecznicze właściwości. Z racji tej, że kamienny krąg jest silnie namagnesowany, obszar wokół jest niezwykle ubogi w roślinność. Według oryginalnej formy prehistorycznego kalendarza słonecznego członkowie Stowarzyszenia Druidzkiego i wyznawcy New Age spotykają się w Stonehenge i świętują najkrótszy dzień roku przypadający w nocy z 20 na 21 czerwca, a razem z nimi dołączają się setki ludzi, aby odprawić rytuał. Dość ciekawą informacją jest to, że w roku 1915 właściciel ziemi Stonehenge ją sprzedał za 6 600 funtów. Dlaczego chciałby się pozbyć tej ziemi? Trzecią legendą na temat transportu jest ta, mówiąca o wykorzystaniu do tego świńskiego łoju. Do tej analizy przyczynili się badacze z Uniwersytetu w Newcastle. W Durrington Walls, miejscowości dość blisko położonej Stonehenge, wydobyto dużą ilość ceramiki, na której był tłuszcz. Prawdopodobnie smalec służył do nasmarowywania sań i płóz, aby te szybciej posuwały się po drewnianych belkach i opór był mniejszy. Przypuszczono że jedne sanie z megalitem ciągnęło od 20 do 60 osób.
Na temat budowli są także różne ciekawostki np. to, że Stonehenge było kalendarzem, jest traktowane przez niektórych jako miejsce wymiany i wzmacniania kosmicznej energii i jest jednym z nielicznych takich lokacji na świecie, według części podań kamienne kręgi należały do druidów, lecz to nieprawda, ponieważ, gdy druidzi pojawili się na Wyspach Stonehenge miało już ponad 1000 lat… i wiele innych. Niektóre z nich można zaliczyć jako plotka lub legenda, ze względu na to, że współcześni badacze nie są w stanie tego sprawdzić.
Kromlech jednak przyciąga dużą liczbę turystów, poprzez sam wygląd. Niezwykle intrygujące są choćby wymiary kamieni oraz ich wiek. Dowiadując się o historii i plotkach budowli, jeszcze bardziej Stonehenge staje się tajemnicze i warte zwiedzenia. Poprzez sam wygląd ludzie pytają: Jak to powstało? Kiedy dokładnie? Co miało na celu? Otóż prawie każdy turysta zada sobie to pytanie, a tym, wielkie kamienie zamierza bardziej poznać i więcej się o nich dowiedzieć.
Istnieje wiele replik Stonehenge jedną z nich jest pełnych rozmiarów Stonehenge w Maryhill w stanie Waszyngton zbudowana przez Sama Hilla jako wojenny pomnik. Stonehenge Aotearoa w regionie Wairarapa w Nowej Zelandii jest nowoczesną adaptacją powiązaną z antypodami, która powstała z drewna i malowanego betonu przez Phoenix Astronomical Society. W roku 2018 w Polsce w Sławutówku Park Ewolucji zbudował pierwszą pełnych rozmiarów replikę Stonehenge. University of Missouri w Rolla ma własną kopię o połowę mniejszą od oryginalnego Stonehenge. Także East Stroudsburg University ma małą replikę.
Nawiązując do opisu kamiennego kręgu składa się on z 30 bloków kamiennych zewnętrznego koła i 49 mniejszych bloków kamiennych koła wewnętrznego. Do wewnątrz prowadzą kamienne aleje w kształcie dużej podkowy i małej podkowy, w skład dużej podkowy wchodzą największe, bo aż 9-metrowe trylity. W samym środku Stonehenge znajduje
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!