Boleslaw Chrobry

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Boleslaw Chrobry, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

BOLESŁAW CHROBRY
Dziś przeniesiemy się wiele wieków w przeszłość, by lepiej poznać postać słynnego Bolesława Chrobrego. Z pewnością słyszeliście o nim na historii, ponieważ odegrał on ważną rolę w początkach naszego kraju. Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski.
Nasz bohater pochodził z rodu Piastów. Był dzieckiem swojego równie znanego ojca – Mieszka I, który był władcą Polski niekoronowanym. Dodatkowo to właśnie Mieszko I przyjął chrzest Polski w 966 roku i zakończył erę pogaństwa w naszym kraju. Matką naszego króla była żona Mieszka, czyli kobieta imieniem Dobrawa, która pochodziła z Czech i była tamtejszą księżniczką. Nasz Bolesław urodził się w 967 roku, czyli już rok po wielkim wydarzeniu chrzcin Polski. Tak naprawdę nie wiele wiadomo na temat jego dzieciństwa. Oczywistością jest, że oboje rodziców zapewniło mu dobry rozwój i naukę podstawowych umiejętności, również tych, które jako syn władcy powinien znać. W 984 roku jego ojciec zaaranżował małżeństwo syna z córką margrabiego Rygdaga. Historycy uważają, że po tym wydarzeniu, Chrobry w wieku siedemnastu lat objął władzę nad terenami Małopolski. Co przykre, już rok później, po śmierci ojca partnerki, rozstał się z kobietą, lecz władzę nad Małopolską zachował. Później zachęcony przez innych ożenił się ponownie.
Władzę zaczął w 992 roku, po śmierci swojego ojca, jednak nie otrzymał pod swoje skrzydła całego kraju, a tylko jedną z dzielnic. Bolesław poczuł taką siłę władzy, że trzy lata później wygnał swoją macochę oraz trzech braci. Gdy oni odeszli, Chrobry miał już pełnię władzy.
Panowanie Chrobrego wiąże się z losami jeszcze jednej, ważnej postaci. Mowa tu o świętym Wojciechu. W 997 roku Bolesław zaangażował się w misję chrystianizacji pogańskich Prus, którzy zajmowali obszary na dzisiejszych Warmii i Mazur. To właśnie Wojciech, biskup pochodzący z Czech, udał się tam, by zrealizować te plan. Wojciech miał wiele wiary w swoim sercu, więc niezłomnie kroczył ku pogańskim ziemiom. Niestety, Prusy bardzo nie chciały zmieniać swoich dotychczasowych wierzeń i zastosowały drastyczną taktykę pozbycia się biskupa. Zamordowali mężczyznę. Król Polski, gdy się o tym dowiedział, nie mógł tego tak zostawić. Nie mógł pozwolić przebywać ciału Wojciecha na ziemiach, których mieszkańcy tak go potraktowali. Postanowił wykupić jego ciało, płacąc za każdy jego kilogram, kilogram złota. Ostatecznie szczątki biskupa przeniesiona do katedry w Gnieźnie. W 999 roku doszło do kanonizacji Wojciecha. To miało bardzo pozytywny wpływ na obraz polskiego królestwo na tle i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!