Czarny ląd
Zamień czytanie na oglądanie!
Afryka
Afryka (dawniej często nazywana Czarnym Lądem) to drugi co do wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje 20,3% jej powierzchni. Uważana jest za jedną z kolebek ludzkości. Dzisiaj żyje tam 1/7 populacji świata (ponad miliard ludzi), dodatkowo jej społeczeństwo w 44% składa się z osób w przedziale wieku 0-14.
Współczesna nazwa Afryki pojawiła się pierwszy raz w dziele Pomponiusza Meli z 41 roku naszej ery. Pochodzi ona z łaciny i oznacza „ziemię Afrów”. Początkowo nazwa Afryka określała jedną z rzymskich prowincji na tym kontynencie; po wejściu w użycie tego słowa jako kontynentu, przechrzczono ją na Libię.
Pierwsze cywilizacje powstałe na terenie Afryki należały do: Nok, Aksum, Imperium Ghany, Meroe, Imperium Mali, Kanem, Zimbabwe, Benin, Songhaj, Monomotapa.
W opisywaniu wcześniejszej Afryki można zauważyć szeroko pojęty rasizm. Dzieje się tak z powodu analfabetyzmu jej mieszkańców, wobec czego niemal cała wiedza o Afryce przed kolonialnej pochodzi ze źródeł europejskich i arabskich. Dodatkowym wsparciem są legendy poszczególnych plemion i archeologia.
Niewolnictwo
Początkowo Europejczycy patrzyli na ten kontynent jako źródło niewolników. Szacuje się, że ze swojej Ojczyzny zostało wywiezionych około 20 milionów ludzi, którzy dali początek czarnoskórej ludności Europy. Wkrótce plantatorzy zwiększyli skalę łowienia ludzi w celu wysyłania ich do obu Ameryk na swoje plantacje. Rdzenni mieszkańcy tamtych terenów nie potrafili wytrzymać jako niewolnicy i szybko umierali z wykończenia. W ten sposób pierwsi czarnoskórzy pojawili się na wszystkich kontynentach. W wielu dzisiejszych krajach Ameryki Południowej stanowią większość populacji.
Kolonializm
Nastawienie do Europejczyków do Afryki zmieniło się dopiero w XVIII i XIX wieku. Wtedy to zdano sobie sprawę, jaki pożytek może nieść posiadanie terytoriów zamorskich. Wprawdzie już w starożytności budowano miasta-kolonie, a już w wieku XV-XVI podbijano terytoria Ameryki Południowej. Jednak to wtedy doszło do tzw. wyścigu o kolonię. Mocarstwa zaczęły inwestować we flotę, która w imieniu swojego władcy odkrywała wyspy i przyłączała je do swojego państwa. W przeciwieństwie do np. Australii czy Ameryki Północnej, Afryka została podbita przez mocarstwa kolonialne dopiero w XIX wieku. Przyczyniło się do tego zwłaszcza wynalezienie szczepionki na malarię. Właściwe działania kolonizujące rozpoczęły się po 1885 roku, w którym zwołano konferencję berlińską, która uprawomocniła podbijanie kontynentu przez Europejczyków. Poza pokonaniem tamtejszych chorób przyczyniły się do tej decyzji między innymi:
-rywalizacja pomiędzy mocarstwami,
-ogromny rozwój technologiczny, który pozwalał niewielkiemu oddziałowi europejskiemu łatwo pokonać prymitywnego przeciwnika,
-oraz tzw. misja ucywilizowania tamtych terenów i rasizm panujący np. w Anglii.
Pierwszymi krajami, które rozpoczęły podbó
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!