3 Król Polski

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: 3 Król Polski, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Sebastian Pawełczyk
Czytaj więcej

3 król Polski.
Trzecim z kolei koronowanym królem Polski był Bolesław II Śmiały, znany także jako Bolesław Szczodry pochodzący z dynastii Piastów.
Na rok jego urodzenia przyjmuje się rok 1042. Zmarł na początku kwietnia 1081 lub 1082 roku na Węgrzech.
Swoje imię Bolesław otrzymał po pradziadku Bolesławie Chrobrym.
Był najstarszym synem Kazimierza I Odnowiciela, jak i Dobroniegi Marii, która była córką Włodzimierza I Wielkiego.
Rodzicami Kazimierza I Odnowiciela byli Mieszko II Lambert i Rycheza.
Objął władzę w listopadzie 1058 roku po śmierci swojego ojca – Kazimierza I Odnowiciela. Od tego momentu stał się księciem polskim.
Jego młodszymi braćmi byli Władysław Herman i Mieszko Kazimierzowic.
Jego polityka oparta była na chęci umocnienia pozycji państwa polskiego w przestrzeni międzynarodowej. Pragnął także zatrzymać niemiecką ekspansję. Pragnął doprowadzić do uniezależnienia się kraju od Cesarstwa.
Chcąc zapewnić sobie poparcie Rusi i Węgier, starał się utrzymać na tronach tych krajów, ludzi, których uważał za sprzymierzeńców.
Bolesław, podobnie jak dziadek, był dobrym dowódcą i strategiem. Często wyruszał na wyprawy zbrojne.
Często mieszał się w sprawy wewnętrzne sąsiadów. W 1060 roku poparł kandydaturę Beli w walce o tron węgierski, co doprowadziło go do konfliktu z Niemcami, którzy byli zwolennikami innego kandydata – Andrzeja.
W 1062 doszło do wojny z Czechami, które niemalże skończyło się dla przyszłego króla śmiercią.
Wpadł on w zastawione przez Czechów zasadzki. Wojnę zakończyło porozumienie, na mocy którego siostra Bolesława – Świętosława – wyszła za mąż za Wratysława.
Niedługo potem książę utracił wpływy na Pomorzu.
W 1069 roku książę poprowadził wyprawę do Kijowa na pomoc Izjasławowi, którego przeciwnikiem był jego stryj – Wszesław. Dzięki temu działaniu, sojusznikowi Bolesława został przywrócony tron.
Również z powodu tego wydarzenia relacje z Rusią uległy pogorszeniu. Mieszkańcy Rusi obawiali się rabunków, których dokonać mogli żołnierze pod dowództwem polskiego księcia. Doszło do rozmów, w wyniku których Izjasław zgodził się zostawić ich w spokoju. Rycerstwo niezadowolone z powodu braku łupów wymusiło na Bolesławie uzyskanie odszkodowania od Izjasława, który się na to zgodził.
Niedługo potem, bo już w 1073 roku, Izjasław utracił tron ponownie. Jednak tym razem Bolesław obawiając się ataku niemieckiej wyprawy nie mógł przybyć mu na pomoc.
W 1072 roku Bolesław zaatakował Czechy, tym samym zerwał łączący Polską z tym krajem układ miśnieński. W związku

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!