Wódz Zulusów
Zamień czytanie na oglądanie!
Tekst ten chciałbym napisać o słynnym Zulusie Czaka, który doprowadził do zjednoczenia plemion zuluskich. Władca ten przyszedł na świat w 1787 r., na terenie dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. Ojcem był Senzangakhona, matką Nandi. Rodzice naszego bohatera pochodzili z plemienia Langeni, związek rodziców był niezgodny z regułami, które panowały wśród plemion afrykańskich, dlatego też nie przetrwał zbyt długo. W 1802 r. doszło do wypędzenia chłopca przez swego ojca. Chłopak przedostał się do plemienia Mtetwa, gdzie dorastał, ucząc się wojskowego fachu, stawał się mężczyzną. Ojciec chłopca umarł w 1816 r., dla 29-letniego wówczas mężczyzny był to sygnał, by wrócić oraz sięgnąć po ster rządów. Zulus Czaka zajął się tworzeniem administracji, samemu będąc wojownikiem, stanął na czele plemienia.
Sekretem sukcesów Czaki było doskonałe uzbrojenie, które podobnie jak jego styl walki sprawiały, że w toczonych pojedynkach był tak naprawdę nie do pokonania. Na terenie południowej Afryki nie było oddziału, który mógłby się równać z siłami Czaki.
W 1817 r. kiedy zmarł Dingiswayo, który był dla Czaki mentorem i nauczycielem, sięgnął po schedę po nim. W stosunku do plemion, które zamieszkiwały płaskowyż Natal, Czaka wykazywał się okrucieństwem, stosując taktykę spalonej ziemi.
Czaka sprawił, że armia którą dyrygował była w stanie skutecznie przeciwstawiać się Brytyjczykom oraz Burom. Teren, który wódz potrafił opanować, sięgał aż po Tanzanię.
W 1827 r. zmarła matka Czaki, Nandi, co sprawiło, że władca wpadł w paranoję. Król w przypływie złości zaczął bez opamiętania wydawać kary śmierci. Mzilikazi, który był jednym z największych sojuszników Czaki, w pewnym momencie został uznany za wroga. Zulus wytoczył przeciwko niemu swe siły, okazało się jednak, że przeliczył się w swoich zamiarach, tak więc poniósł klęskę. Mzilikazi powołał do istnienia nowe plemię, które nazwał Matabele. Mhalangane oraz Dingane, przyrodni bracia Zulusa, 22 września 1828 roku zamordowali go. Teraz to Dingane przejął ster rządów, zostając nowym królem. Czaka został pochowany w nieoznakowanym miejscu, które mieściło się blisko wsi Stanger w Natalu, na terenie dzisiejszej Republiki Południowej Afryki.
Dingane sprawował władzę w latach 1828- 1840. Dingane musiał rozpocząć swe rządy od zrobienia krwawej czystki na wszystkich stronnikach swego zamordowanego brata. Dingana handlował z Portugalczykami, kość słoniowa oraz niewolnicy były dla niego tym najważniejszym towarem. Stolicą uczynił Mgungundlov
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!