1025 rok

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: 1025 rok, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W 1025 r. n.e. doszło do ważnych wydarzeń, zarówno na arenie polskiej jak też międzynarodowej. U nas w kraju doszło do koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II Lamberta. Na świecie natomiast cesarzem bizantyjskim został Konstantyn VIII. 15 XII, kiedy to na tron wstępował Konstantyn, doszło do śmierci jego poprzednika Bazylego II Bułgarobójcy. Władca ten zmarł w czasie przygotowań na Sycylię. Od 961 r. Konstantyn pełnił funkcję współcesarza, więc wyraźnie miał czas na to, by przygotować się na samodzielne przejęcie rządów w państwie. Władca ten wstąpił na tron już w podeszłym wieku, czuł się osobiście zagrożony, dlatego też postanowił zwalczyć wszelkie objawy oporu, nawet w sytuacji, kiedy opozycja byłaby jedynie fikcyjna, potencjalna. Następcą władcy został jego osobisty zięć, Roman III Argyros. W 1025 r. na świat przyszedł słynny chiński chan, Baiyun Shouduan, który pochodził z osławionego rodu Linii Zong.
W 1025 r. na świat przyszła również słynna regentka świętego Cesarstwa Rzymskiego, Agnieszka z Poitou. Ojcem jej był Wilhelm V Wielki, podczas kiedy matką córka księcia Burgundii, Otto Wilhelma. Agnieszka była mężatką, jej mężem był Henryk III, cesarz rzymski rodem z Besançon.
XI wiek był czasem, kiedy z Polakami wszyscy zmuszeni byli się liczyć, gdyż nasza potęga była spora.
Kiedy doszło do śmierci papieża Benedykta VIII oraz cesarza Henryka, przyszli następcy byli względem Polski ustosunkowani pomyślnie, tak więc kraj mógł rozwijać się w sposób dynamiczny. Fakt, że Bolesław Chrobry przyjął koronę oznaczał, że możnowładcy europejscy zmuszeni byli liczyć się z naszym krajem, który nabierał renomy.
W 1025 r. doszło też do śmierci Eustacjusza, który był patriarchą Konstantynopola. Za jego patriarchatu, który zaczął się w 1019 r., doszło do autokefalii kościoła bułgarskiego.
Autokefalia oznacza, że głowa kościoła nie potrzebuje kogoś wyższego nad sobą, kto byłby zwierzchnikiem danego duchownego. Można powiedzieć więc, że również dla Bułgarii, omawiany przeze mnie rok był bardzo istotny.
Kościoły autokefaliczne są w pełni samorządne, konsekrują Krzyżma. Zastanawiając się nad różnicą, która zachodzi pomiędzy autonomią oraz autokefalią, należy zaznaczyć, że autonomiczność nie zezwala na konsekrację, ponadto ma samorządność jedynie do pewnego określonego stopnia.
Polska dostała się pod zwierzchnictwo Rzymu, dlatego też tak ważny był alians naszego króla z Dobrawą. Czechy, które przyjęły chrzest już w 921 r. n.e., były dla naszego państwa doskonałym

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!