1333 rok co się wydarzyło

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: 1333 rok co się wydarzyło, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pisząc tę pracę zastanawiałem się, czy wykazać się patriotyzmem i pisać o tym, jak Kazimierz Wielki objął ster rządów w Polsce, czy też opisać moim zdaniem ciekawą historię związaną z bitwą o niepodległość Szkocji, która odbyła się po Halidon Hill. Postanowiłem, że tym razem poświęcę tekst Wlk. Brytanii. Halidon Hill to wysoka, która położona jest w pobliżu Berwick- upon- Tweed. 19 lipca 1333 r. na polu bitwy stanęli Archibald Douglas przeciwko Edwardowi III. Przewaga liczebna była po stronie Szkotów, jednakże to Anglicy sięgnęli po ostateczny triumf.
Szkoci byli wierni wobec Dawida II, dlatego też postanowili ruszyć na odsiecz zagrożonemu Berwick. Kiedy wieści doszły do Edwarda III, że rusza szkocka odsiecz, Anglik zadecydował, że należy bronić się nad podejściami do Berwick. Natarcie szkockie całkowicie się nie udało, natomiast kontruderzenie było niezwykle mocne. W pojedynku tym śmierć odniósł dowódca Szkotów, Archibald. Bitwa, o której piszę w tym miejscu rozegrała się w trakcie drugiej wojny o niepodległość Szkocji.
Geneza bitwy sięga 1332 r., kiedy to Dawid II został pokonany pod Dupplin Moor w sierpniu 1332 r. Edward, który wtedy odniósł zwycięstwo, zdecydował, że koronuje się królem Szkocji, akcja ta miała miejsce w Scone. Miejscowość ta może współczesnym mało mówić, gdyż zwykle, kiedy poruszamy temat Szkocji, mówimy o Edynburgu, Glasgow. Należy jednak zasygnalizować, że w XIII i XIV w. był to ważny garnizon. Edward I ograbił Scone, wywożąc stąd Kamień Przeznaczenia i zakładając wspomniany już przeze mnie garnizon. W 1297 r. William Wallace zajął to miasto wcześniej zdobyte przez Anglików, czym też dał wyraźny sygnał, że dzielny naród nie zrezygnuje ze swojej autonomii. Edward III zdecydował, że da błogosławieństwo Edwardowi Balliolowi, by ten mógł rządzić Szkocją, nastąpiło to w 1332 r. Archibald II był przede wszystkim obrońcą interesów pokonanego wcześniej Dawida II. Balliol został pokonany przez Archibalda w bardzo ważnej bitwie, która miała miejsce pod Annan. Historia wojen o niepodległość Szkocji jest zagadnieniem niezwykle ciekawym, jednak w Polsce mało się niestety mówi o tych wydarzeniach. Bitwa pod Annanem miała miejsce w 1332 r.
Oblężenie Berwick zaczęło się w kwietniu 1333 r. Berwick bardzo szybko się poddał, podczas kiedy to Dawid został odesłany w bezpieczne miejsce, czyli do zamku mieszczącego się w Dumbarton.
Berwick był ważnym ośrodkiem z tej przyczyny, że tutaj bardzo owocnie rozwijał się handel pomiędzy Anglią, Szkocją, a także państwami obszaru Morza Półn

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.