Aleksandra Romanowa
Zamień czytanie na oglądanie!
Aleksandra Romanowa
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Aleksandra Romanowa, a właściwie Wiktoria Alicja Ludwika Helena Beatrycze z Hesji.
Urodziła się 6 czerwca 1872 r., zmarła 17 lipca 1918 r.
Pochodziła z Hesji (zachodnia część Niemiec)
Alicja uczyła się geografii, literatury angielskiej, literatury niemieckiej, historii oraz gry na fortepianie. Okazywała także zainteresowanie polityką
Matka – Alicja Koburg
Ojciec – Ludwik IV Heski
Rodzeństwo – Elżbieta Romanowa, Ernest Ludwik, Maria z Hesji, Fryderyk z Hesji, Irena z Hesji, Wiktoria z Hesji.
Mąż – Mikołaj II Romanow
Dzieci – Aleksy Nikołajewicz Romanow, Olga Nikołajewna Romanowa, Maria Nikołajewna Romanowa, Tatiana Nikołajwena Romanowa, Anastazja Nikołajewna Romanowa.
Była ostatnią cesarzową Rosji.
Święta prawosławna.
ŻYCIORYS
Matka Aleksandry zmarła, gdy ta miała sześć lat. Po jej śmierci w 1879 r. wraz z rodzeństwem przeprowadziła się na dwór brytyjski, do swojej babki, królowej Wiktorii.
W wieku szesnastu lat Alicja odrzuciła propozycję małżeństwa z Albertem Wiktorem, kilka lat później z Maksymilianem Badeńskim. W 1894 roku Alicja przyjęła oświadczyny o cztery lata starszego, rosyjskiego carewicza Mikołaja II Romanowa. Alicja musiała przyjmować nauki u księdza prawosławnego, ponieważ jeśli chciała wyjść za Mikołaja musiała zmienić wiarę z luterańskiej na prawosławną. 2 listopada 1894 r. przyjęła religię prawosławną oraz imię Aleksandra Fiodorowna.
26 listopada 1894 r. metropolita petersburski udzielił Aleksandrze i Mikołajowi ślubu. 15 listopada 1895 r. Aleksandra urodziła pierwszą córkę, Olgę.
26 maja Mikołaj i Aleksandra zostali koronowani na cara i carycę Rosji.
12 sierpnia 1904 r. caryca urodziła Aleksego, następcę tronu, jednak po kilku tygodniach jego życia okazało się, iż chłopiec jest chory na hemofilię. Jest to rzadka choroba genetyczna, zwana królewską, która powoduje zaburzenie krzepnięcia krwi.
Aleksandra była osobą o słabym zdrowiu. Skarżyła się na bóle chorego serca, a także na depresję. Była nielubiana na swoim dworze, wytykano jej to, że nie potrafi mówić dobrze po francusku i że ma angielski akcent. Przestała grać na fortepianie oraz robić innych rzeczy, które jeszcze do niedawna sprawiały jej przyjemność. Teraz wyczerpywały ją i nie dawały dawnej satysfakcji.
Duży wpływ na życie carycy miał Grigorij Rasputin. Był on (rzekomym) jasnowidzem, mistykiem, kaznodziejom oraz egzorcystą. Gdy Aleksy, syn Aleksandry leżał złożony chorobą, Rasputin odm�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!