Alfred Rosenberg

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Alfred Rosenberg, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Alfred Ernst Rosenberg był nazistowskim teoretykiem oraz ideologiem niemieckim. Rosenberg został przedstawiony Adolfowi Hitlerowi przez Dietricha Eckarta. Po tym wydarzeniu Rosenberg zajmował kilka ważnych stanowisk w nazistowskim rządzie. W latach 1933-1945, czyli przez cały okres rządów nazistowskich Niemiec Rosenberg był szefem Urzędu Spraw Zagranicznych NSDAP. W latach zaś 1934-1945 kierował tak zwanym Biurem Rosenberga. Był to oficjalny nazistowski organ zajmujący się polityką kulturalną oraz szeroko pojętym nadzorem. W czasie II wojny światowej Rosenberg był szefem Ministerstwa Rzeszy ds. Okupowanych Ziem Wschodnich. Stanowisko to sprawował w latach 1941-1945. Po wojnie zaś był sądzony w 1946 roku podczas procesu norymberskiego. Został on wówczas skazany za zbrodnie przeciwko pokojowi. Wyrok skazujący był również za planowanie, inicjowanie oraz prowadzenie wojen napastniczych, zbrodnie wojenne, a także zbrodnie przeciwko ludzkości. Rosenberg został skazany na karę śmierci. Stracono go 16 października 1946 roku.
Rosenberg jest również autorem „Mitu dwudziestego wieku” z 1930 roku. Było to przełomowe dzieło ideologii nazistowskiej. Po publikacji tej książki Rosenberg był uważany za jednego z głównych twórców kluczowych nazistowskich wyznań ideologicznych. Był także uważany za jednego z autorów teorii rasowej i inicjatorów późniejszego prześladowania Żydów. Rosenberg znany jest również ze swojego odrzucenia i nienawiści do chrześcijaństwa.
Rosenberg przyszedł na świat 12 stycznia 1893 roku w Rewalu. Młody Rosenberg uczęszczał do szkoły Petri-Realschule, która ukończył. Następnie zaś studiował architekturę w Instytucie Politechnicznym w Rydze. Studiował również inżynierię w Moskiewskiej Najwyższej Szkole Technicznej. W 1917 roku ukończył studia doktoranckie. Przebywając w domu w Rewalu zaś uczęszczał do pracowni artystycznej znanego malarza. Podobno miał talent i był obiecującym młodym malarzem, ale niestety nie ma żadnych informacji na temat wystaw jego prac. Rok później został Rosenberg nauczycielem w gimnazjum Gustawa Adolfa. Następnie wyemigrował do Niemiec wraz z wycofującą się armią cesarską. W 1923 roku Rosenberg zaś został redaktorem gazety partii nazistowskiej. Rosenberg był również wówczas głównym członkiem Organizacji Odbudowy. Była to konspiracyjna organizacja emigrantów z terenów tzw. Białej Rosji, która miała decydujący wpływ na wczesną politykę nazistów. W tym samym również roku Rosenberg został wyznaczony przez Hitlera przywódcą ruchu nazistowskiego. S

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!