Arcyksiążę Rudolf
Zamień czytanie na oglądanie!
Rudolf był austriackim księciem koronnym. Był on także trzecim dzieckiem cesarza Franciszka Józefa I i Elżbiety Bawarskiej. Był on również ich jedynym synem. Z tego też powodu od urodzenia był następcą tronu cesarskiego Austro-Węgier. Swoje imię podobno otrzymał po pierwszym habsburskim królu Niemiec, Rudolfie I, który panował w latach 1273-1291. Rudolf Habsburg-Lotaryński w 1889 roku zginął w wyniku samobójczego aktu ze swoją kochanką Marią Freiin von Vetsera w pałacu myśliwskim Mayerling. Skandal związany z tym wydarzeniem trafił podobno na pierwsze strony światowych gazet.
Rudolf przyszedł na świat 21 sierpnia 1858 roku w zamku Laxenburg pod Wiedniem jako syn cesarza Franciszka Józefa I i jego żony cesarzowej Elżbiety. Duży wpływ na młodego Rudolfa miał jego wychowawca Ferdinand von Hochstetter. To właśnie dzięki niemu chłopiec Rudolf niezwykle zainteresował się naukami przyrodniczymi. Warto zaznaczyć, iż zainteresowania sięgało tego stopnia, iż już w młodym wieku Rudolf rozpoczął kolekcjonowanie minerałów. Po jego śmierci znaczna część jego kolekcji trafiła w posiadanie Wyższej Szkoły Rolniczej w Wiedniu. Rudolf był ponoć bardzo dociekliwym i chętnym do nauki dzieckiem. Mówi się, iż szybko pojmował i przyswajał nowe informacje, ale nie interesował się czytaniem, pisaniem oraz językami obcymi.
W 1877 roku wychowawcą młodego księcia został hrabia Bombelles. Bombelles był wcześniej opiekunem ciotki Rudolfa cesarzowej Charlotty.
Rudolf wychowywał się razem ze swoją starszą siostrą Giselą. Oboje byli ze sobą bardzo zżyci. W wieku sześciu lat jednak Rudolf został oddzielony od siostry. Rozpoczął on wówczas edukację, aby zostać przyszłym cesarzem Austrii. Nie zmieniło to jednak relacji między rodzeństwem. Gizela pozostała blisko z bratem aż do momentu, gdy opuściła Wiedeń po ślubie z księciem Leopoldem Bawarskim.
W przeciwieństwie do głęboko konserwatywnego ojca Rudolf miał poglądy liberalne, bliższe poglądom matki. Jednak jego stosunki z nią były niekiedy napięte.
10 maja 1881 roku w Wiedniu w kościele augustianów Rudolf ożenił się z księżniczką belgijską Stéphanie. Była ona córką króla Leopolda II. Początkowo ich małżeństwo było szczęśliwe. Jednak po narodzinach ich jedynego dziecka, arcyksiężniczki Elżbiety 2 września 1883 roku, to uległo zmianie. Para oddaliła się od siebie. Rudolf zaś znajdował ukojenie w alkoholu oraz innym kobiecym towarzystwie. Arcyksiążę zaczął mieć wówczas liczne romanse. Mówi się również, że miał zamiar napisać do papieża Leona XIII o możliwość unieważnienia małżeństwa ze Stéphanie.
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!