Aryjska uroda

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Aryjska uroda, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Aryjska uroda (aryjski wygląd) to przeciwieństwo stereotypowego wyglądu osoby pochodzenia żydowskiego. Powstało podczas II wojny światowej. Określenie to było używane głównie przez nazistów, zamiennie z wyrażeniami ‘odpowiedni wygląd’, ‘dobra powierzchowność’ lub ‘eksterior’. Im osoba bardziej odbiegała wizerunkiem od stereotypowych Żydów, tym częściej była postrzegana jako Aryjczyk. Niemcy postrzegali siebie jako potomków ludu Ariów i uważali, że dzięki temu instynktownie są w stanie odróżnić od siebie Semitów. Co ciekawe, jeśli osoba będąca Żydem, znajdująca się podczas II wojny światowej w getcie, ale mająca aryjski wygląd chciała się z niego wydostać, miała duże szanse na opuszczenie go.
Osoba o idealnej aryjskiej urodzie nie miała zgarbionej sylwetki, małych oczu z obwisłymi powiekami, garbatego nosa, odstających uszu, a także czarnych, kręconych włosów. Miała natomiast jasne, stosunkowo duże oczy (błękitne lub szare) oraz blond włosy. Była wysoka. Jej cera była jasna, a wargi wąskie. Poruszała się ze sporą pewnością siebie. Potrafiła poprawnie mówić w języku polskim. Taki wygląd był oznaką szlachetnej, arystokratycznej krwi. Co ciekawe, tego typu uroda mogła być efektem odpowiedniej charakteryzacji – wtedy również była uznawana za ‘dobrą’. Dodatkowo nadanie sobie cech osoby starszej lub schorowanej w pewien sposób mogło zatrzeć ‘semickie pochodzenie’.
Dla III Rzeszy rasa i jej czystość była jedną z najważniejszych kwestii. Jej mieszkańcy wręcz przesiąknięci ksenofobią. Nazistowscy Niemcy stworzyli swój rodzaj pseudonauki, który dotyczył głównie znalezienia najbardziej obiektywnego wzorca Aryjczyka (należącego do ‘Rasy Panów’, rasy nordyckiej lub ogólnie rasy aryjskiej) oraz Żyda. Badania prowadzono głównie na terenie getta warszawskiego. Szukano cech wyglądu zewnętrznego, które najbardziej odróżniały jedną ‘rasę’ od drugiej. W tym celu wysyłano wiele osób, które następnie zdawały indywidualną relację z zaobserwowanych przez siebie elementów.
15 września 1935 roku uchwalono tak zwane ustawy norymberskie, w których jednym z założeń było sprawienie, aby Żydzi jeszcze bardziej wyróżniali się wyglądem, gdyż w praktyce odróżnienie ich wyglądu od wyglądu typowego Niemca czy Polaka było praktycznie niemożliwe. W tym celu nakazano osobom pochodzenia żydowskiego nosić specjalne opaski (zamiennie z odznakami) na ramię. Początkowo umieszczano na nich gwiazdę Dawida (najczęściej niebieską). W późniejszym czasie zastąpiono ją naszywaną żółtą gwiazdą z napisem „Jude”. Ciekawostką jest fakt, że jeden z niemieckich oficerów – Hermann Göring propon

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!