Balthus
Zamień czytanie na oglądanie!
Balthus, czyli Balthasar Kłossowski de Rola przyszedł na świat 29 lutego 1908 r. w Paryżu.
Rodzice Balthusa zajmowali się malarstwem, także jego wuj, Eugen Spiro, też tym się parał, więc możemy powiedzieć, że przyszły los naszego bohatera został poniekąd zaznaczony już na samym początku życia. Matka artysty to Elżbieta Dorota Spiro, która zwana była Baladine, prowadziła salon towarzyski na Montparnassie natomiast ojcem twórcy był Eryk Kłossowski, szlachcic herbu Rola. Małżeństwo rodziców Balthusa rozpadło się, kiedy to nastąpiło właśnie matka odcisnęła znaczny wpływ na rozwój syna. Istotny był też jego ojczym, Rainer Maria Rilke, który pomógł w karierze artystycznej chłopca, pomagając zorganizować pierwszą poważną wystawę. Rilke również przyczynił się do powstania serii rysunków o kocie Mitsou; zainspirował Balthusa do stworzenia tych dzieł. W twórczości Balthusa odnajdziemy mnóstwo tych pociesznych czworonogów, przez co artysta nazywany bywał często w środowisku Bohemy 'królem kotów’. Rilke wspomagał też starszego syna Baladine, Pierre’a, który dzięki wstawiennictwu ojczyma został sekretarzem osobistym André Paul Guillaume Gide’a.
W chwili kiedy wybuchła Wielka Wojna, Kłossowski wraz z rodzicami przeniósł się do Niemiec, następnie zaś do Szwajcarii. Debiut artysty miał miejsce w 1921 r., natomiast w 1924 r. artysta podjął się studiów artystycznych w stolicy Francji. Sztuka Balthusa zadziwia krytyków sztuki, którzy podkreślają, że prace cechują się oryginalnością, są pasjonujące. Balthus zachowuje w swych dziełach realizm, jednakże jego dzieła można zaklasyfikować jako surrealistyczne. Pamiętajmy jednak, że Kłossowski unikał kojarzenia go z ruchem surrealistów. Artysta malował koty i niewiasty, jest to najczęstszy motyw jego obrazów.
W 1937 r. doszło do mariażu malarza z wpływową Francuską, Antoinette de Watteville, którą znał już jednak dłuższy czas.
Balthus przyrównywał proces malarski do kontemplacji modlitewnej, jednakże jego wystawy przez wzgląd, iż na obrazach były młode dziewczęta, uznawano za obrazoburcze. Malarz tłumaczył, iż dla niego młodość kojarzy się ze stanem dziewiczym, pełnym ufności, dlatego też jak mawiał, taka krytyka nie jest właściwa. Można powiedzieć nieco uproszczając, że 'dla czystego wszystko czyste’.
W późniejszym wieku malarz przeniósł się do Japonii, właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni poznał swoją drugą małżonkę, Setsuko Idetę, z którą na ślubnym kobiercu stanął w 1967 r. Para z czasem zamieszkała w Szwajcarii. W 1998 r. Balthus został odznaczony tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w dolnośląskim Wrocławiu.
Malarz ten został doceniony p
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!